Gymnastika pro oči: jak zpomalit zhoršování zraku

Brýle.
Foto: Freepik.

Většině lidí se s věkem zhoršuje zrak, a to i v případě, že nemají oční nebo jiné onemocnění. Oči se rychleji unaví a na čtení je potřeba také více světla. To je jasný fakt. Přesto jej lze oddálit dodržováním jednoduchých pravidel prevence: dopřejte svým očím odpočinek a trénujte je pravidelným cvičením tak, abyste si zrak zachovali co nejdéle v dobré kondici.

Prvním krokem je prevence, a tou je každoroční návštěva očního lékaře v rámci preventivní prohlídky. Dalším krokem prevence je pravidelný odpočinek pro oči (při delším soustředění na blízko střídání s pohledy na vzdálené body), procházky na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a kvalitní stravy. To vás nepřekvapí. Na čtení a sledování televize byste měli mít světlo v místnosti – a nikoli jediný zdroj světla, kterým je obrazovka. Naopak za velmi jasného počasí nebo při přímém dopadu slunce se starším lidem doporučuje nosit sluneční brýle, aby se snížila zátěž sítnice.

Dalším tématem jsou oční cvičení. Soubor jednoduchých cviků pomáhá zmírnit nadměrné namáhání očí, posiluje oslabené oční svaly a zlepšuje krevní oběh v oku. Určitě byste však neměli cvičit při akutních zánětlivých stavech oka (zánět spojivek apod.), dekompenzovaném šedém zákalu nebo zeleném zákalu.

Vyšetření u očního lékaře.
Foto: Freepik. Prvním krokem je prevence, a tou je každoroční návštěva očního lékaře v rámci preventivní prohlídky.

Příklady očních cvičení

Zlepšení krevního oběhu

Zavřete obě oči na 3–5 sekund a poté je na 3–5 sekund otevřete; opakujte 6–8krát.

Rychle mrkejte oběma očima po dobu 10–15 sekund a poté opakujte 3–4krát v intervalech 7–10 sekund.

Zavřete víčka obou očí a krouživými pohyby je po dobu jedné minuty masírujte ukazováčkem příslušné ruky.

Zavřete víčka obou očí a třemi prsty rukou velmi jemně tlačte na oční bulvy přes horní víčka po dobu 1–3 sekund; opakujte 3–4krát.

Ukazováčky obou rukou přitiskněte na kůži obočí a zavřete oči, přičemž prsty lehce zdvihají svaly horních víček a čela; opakujte 6–8krát.

Posílení očních svalů

Pomalu přejíždějte pohledem od podlahy ke stropu a zpět, aniž byste měnili polohu hlavy; opakujte 8–12krát.

Pomalu směřujte pohledem doprava a pak doleva a zase zpět; opakujte 8–10krát.

Pomalu směřujte pohledem nahoru doprava, pak dolů doleva a zpět a poté přesuňte pohled na druhou úhlopříčku, nahoru doleva, dolů doprava a zpět; opakujte 8–10krát.

Krouživými pohyby pohybujte očima, nejprve jedním směrem a pak druhým; opakujte 4–6krát.

Zlepšení akomodace (zaměření na blízké předměty)

Toto cvičení provádějte ve stoje.

Dívejte se oběma očima 2–3 vteřiny přímo před sebe, pak přesuňte pohled na prst pravé ruky, umístěte jej před obličej do vzdálenosti 25–30 cm od nosu a po 3–5 vteřinách ruku položte; to opakujte 10–12krát.

Oběma očima se na dobu 3–5 sekund dívejte na ukazováček levé ruky natažený před obličejem, pak ruku pokrčte a přibližte prst k nosu, až začnete prst vidět dvojmo; opakujte 6–8krát.

Zdroj: https://www.sberbankaktivno.ru

Další články z této rubriky

Bolesti pateře.gutentor-overlay

16. říjen: Světový den páteře

Na 16.10. připadá každý rok Světový den páteře, který byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO).…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*