Jiří Dvořák: Rostlinopis

Jiří Dvořák: Rostlinopis
Foto: Freepik

Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa

Rodinné nakladatelství Baobab získalo mnohá ocenění za své ilustrované knihy pro děti, jež patří tematicky i po grafické stránce k těm nejlepším. K jeho uznávaným autorům patří Jiří Dvořák (nar. 1970), který napsal jedenáct originálních knih pro děti, za něž obdržel významné knižní ceny.

Jiří Dvořák: Rostlinopis
Foto: se souhlasem nakladatelství Baobab

Oblíbený spisovatel, redaktor a překladatel představuje v Rostlinopisu vtipným a nevšedním způsobem rozličné stromy, rostliny, okrasné květiny i byliny. Jejich popis není jen tak ledajaký. Jiří Dvořák totiž přibližuje přitažlivou, hravou formou i méně známá fakta ze světa fauny. Umí zaujmout zvídavé a přemýšlivé děti stejně jako jejich rodiče a prarodiče, které možná některé poznatky překvapí.

Představuje například píchoš Woodův, který patří k nejvzácnějším rostlinám na světě, neboť ve volné přírodě již vymřel, a prozradí, v čem spočívá nesnadnost jeho množení. Vysvětluje, proč se puškvorci říká tatarská tráva, jak se rozpozná, zda je voda v přírodě čistá, proč některé rostliny voní až navečer, jak se dá podle nich předvídat počasí, určit čas nebo světové strany, která rostlina byla na světě jako první i to, proč kopřiva pálí. Připomene, jak to bylo s mandelinkou bramborovou – „americkým broukem“, proč jinak jedovatá klejicha nevadí sarančeti nebo jak se rostliny navzájem chrání před nebezpečím, jak dlouho jejich různé druhy žijí, jakou souvislost má luxusní káva s cibetkami a mnoho dalších překvapivých zajímavostí. K nim patří i věk nejstaršího stromu na světě, jímž je kalifornská borovice, která roste již déle než 4 800 let.

Jiří Dvořák má poetickou duši a není divu, je také básníkem. Třeba příběh o kontryhelu začíná: „Teplou noc zastlalo suché ráno. Nezapršelo, ani rosa nepřišla. Jen na listech kontryhelu se třpytí řetízek kapek. Kde se vzaly?“ Na tuto i na další otázky odpovídá také ve sloupcích „Dobrá otázka“ a „Věříte tomu?“ a přidává i několik hádanek.

Rostlinopis s krásnými ilustracemi Alžběty Skálové je příkladem aktivního, hravého a zábavného učení, povzbuzujícího zájem čtenáře, jenž je do něj okamžitě vtažen a chce se dozvídat stále víc. Nevšední kniha výjimečného autora byla kromě dalších ocenění zvolena Nejkrásnější českou knihou roku 2012. Zaujme a nadchne zájemce všech věkových kategorií, jak se můžete sami velmi příjemným způsobem přesvědčit.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, baobab-books.net

Další články z této rubriky

Guillaume Musso: Byt v Pařížigutentor-overlay

Guillaume Musso: Byt v Paříži

Kniha nakladatelství Motto prezentuje další bestseller oceňovaného francouzského autora Guillauma Musso (nar. 1974), jehož romány, o nichž se kritiky vyjadřují…
Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínekgutentor-overlay

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek

Oblíbená anglická spisovatelka Kathryn Hughesová (nar. 1964) nabízí další román, jenž se čte jedním dechem. V „Krabičce vzpomínek“ se prolínají…
Klára Trnková: Květomluvagutentor-overlay

Klára Trnková: Květomluva

Dcera milovaného malíře, výtvarníka a loutkáře Jiřího Trnky, akademická malířka Klára Trnková (nar. 1949), jež po něm zdědila talent, pokračuje…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*