Tradice adventu, znáte je všechny?

Adventní věnec se čtyřmi zapálenými svíčkami.
Foto: Pixabay.

Advent známe všichni. Dokonce dětem koupíme adventní kalendář a na stůl vyrobíme nebo pořídíme adventní věnec. Co ale opravdu znamená, když se řekne advent nebo adventní?

Historie adventu

Podle historických pramenů advent začali slavit v 5. století křesťané. Slovo advent pochází z latinského slova adventus, které znamená příchod. První adventní neděle je začátkem křesťanského liturgického roku. Neděle, která této první adventní neděli předchází, je svátkem Ježíše Krista krále, touto nedělí naopak liturgický rok končí. Advent trvá přesně čtyři týdny před 25. prosincem. Je to doba rozjímání, zklidnění a duchovní přípravy na Vánoce, období očekávání narození Ježíše Krista. Dříve byla doba adventní obdobím postu, kdy se nekonaly žádné zábavy ani svatby.

Adventní kalendář jako vláček.
Foto: Pixabay. Dětem kupujeme nebo vyrábíme adventní kalendář. Co ale opravdu znamená, když se řekne advent nebo adventní?

Adventní věnec

První adventní věnce se objevily v 16. století. Jejich podoba však nebyla taková jako v současnosti – byly to prosté věnce ze zelených rostlin. Věnec se svíčkami známe až od 19. století. Kruhový věnec symbolizuje Boží věčnost a jednotu, vzkříšení a věčný život. Zelené rostliny a větvičky jsou symbolem života a stálosti ve víře. Na věnci jsou usazeny čtyři svíce představující čtyři týdny, které Vánocům předchází. Jejich světlo má symbolizovat Krista ozařujícího plamenem lásky každého člověka. Řekl totiž: „Já jsem světlo světa; kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít život věčný.“

Adventní kalendář

K měření času před Vánoci slouží také adventní kalendář. Ten začíná 1. prosince a má 24 okének, jakýchsi malých dárečků. Odpočítávání doby do Vánoc symbolizuje vždy otevření jednoho dárečku. Dříve v chudších dobách adventní kalendáře nebyly, počítání probíhalo tak, že děti odmazávaly křídové čáry namalované na dveřích.

Adventní písně

V čase adventu se v kostelích zpívají adventní písně, takzvané roráty. Jsou to chorálové písně napsané právě k této příležitosti. Jejich název je odvozen podle nejznámější písně rorát: „Rorate coeli de super…“, v českém překladu: „Rosu nám dejte nebesa…“ Obsah rorát má ubezpečovat o blízkém vykoupení, spáse a boží blízkosti.

Roráty.
Foto: Unsplash. V čase adventu se v kostelích zpívají adventní písně, takzvané roráty.

I když má advent převážně duchovní rozměr, mělo by jít celkově pro každého z nás o dobu zklidnění a těšení se na Vánoce. Zkuste proto zpomalit své životní tempo a tuto dobu si v klidu prožít až do samotných svátků vánočních.

Zdroj: wikipedie

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*