Jak vyrobit dětem úžasný adventní kalendář

Adventní kalendář ze zásuvek.
Foto: Pexels.

Chcete udělat dětem radost, dopřát jim kouzelné čekání na Vánoce, a přitom být originální? Pokud se nespokojíte s kupovaným kalendářem, který nejenže stojí dost peněz, ale taky neobsahuje to, co by se vám líbilo, vyrobte jej sami! My vám ukážeme pár tipů, ze kterých budou vaše děti unešené…

Závěsný kalendář s balíčky

Pokud máte místo na zdi a nemáte času nazbyt, vyrobte dětem adventní kalendář na zeď, který skvěle vypadá a menší děti na něj nemusejí dosáhnout, aby si nezkazili napětí předčasným rozbalením. Stačí najít v okolí pěknou větev – velikost záleží na obsahu balíčků, aby je udržela a vešly se na ni. Poté si připravte 24 dárečků. Výhodou tohoto kalendáře je, že balíčky mohou být různě velké, vejde se vám na něj téměř cokoliv. Zabalit je možné cokoliv: od gumiček do vlasů, dobrůtek, přes ovoce až po knihy.

Závěsný adventní kalendář.
Foto: Jana Rummelová. Pokud máte místo na zdi a nemáte času nazbyt, vyrobte dětem adventní kalendář na zeď, který skvěle vypadá.

Jednotlivě zabalené dárky označte číslicemi 1–24, buď fixou, nebo nálepkami. Převázejte provázkem nebo mašlí a připevněte zavázáním (na mašli) na větev. Konce větve můžete ozdobit plyšáky, skleněnými ozdobami nebo jinou dekorací. Celou větev s navěšenými dárky zavěste na zeď a můžete se těšit na postupné rozbalování.

Závěsný kalendář z ruliček

Zavazí vám doma ruličky od toaletního papíru a nevíte, co s nimi? Ideální! Pojďte je využít na nevšední adventní kalendář. Jednotlivé ruličky obarvěte temperovými nebo vodovými barvami, případně obalte barevným papírem. Namalujte nebo nalepte očka, nos, případně i ústa, aby na děti koukali krásní skřítci, kteří budou na bříšku označeni číslicemi od 1 do 24. Do spodní části vlepte dno vystřižené z tvrdého papíru, abyste mohli vložit dáreček, aniž by vypadl. Lepidlem oblepte spodní část ruliček a nalepte klasickou vatu. Do horní části vatu pouze vložte a tím zakryjte drobnost, která je v ruličce ukryta. Nakonec doma najděte staré ramínko na šaty, které nastříkejte nebo obarvěte oblíbenou barvou, ruličky na něj zavěste, ramínko umístěte na dveře nebo zeď – a děti mohou vyhlížet Ježíška.

Adventní kalendář z ruliček.
Foto: Tery Téra Teruna. Zavazí vám doma ruličky od toaletního papíru a nevíte, co s nimi? Ideální!

Netradiční kalendář na stůl či parapet

Dalším skvělým nápadem, jak využít zbylé ruličky od toaletního papíru, pokud nemáte místo na zdi, jsou roztomilí skřítci, které můžete vystavit na okenní parapet, zem i stůl. Stačí ruličky pomalovat obličeji s plnovousem a do ručiček namalovat hvězdu, která bude obsahovat číslice 1–24. Jednotlivé skřítky usaďte do závěje sněhu, kterou vytvořte z natrhané vaty. Po rozmístění postaviček vložte do každé ruličky drobný dáreček a nasaďte jim klobouček slepený z barevného papíru. Pokud dáte ruličkám dno z kolečka tvrdého papíru (přilepení je ideální tavnou pistolí nebo Herkulesem), nechte klobouček sundavací. Pokud jsou dárky vloženy „jen tak“, klobouček přilepte a děti budou zvedat celé postavičky.

Adventní kalendář jako skřítci.
Foto: Zdenka Kouřilka Vranovská. Jednotlivé skřítky usaďte do závěje sněhu, kterou vytvořte z natrhané vaty.

Adventní kalendář jako stromeček

Jedním z tradičních motivů Vánoc je strom. Oblíbený je rovněž u adventních kalendářů. Jeho výroba je také vcelku jednoduchá, kalendář je skladný a lze jej použít i další rok. Při jeho výrobě lze využít dokonce více možností. Buď opět použijete ruličky od toaletních papírů, nebo jakékoliv plechovky stejné velikosti (od kávy, umělého mléka aj.). Tyto předměty obalte barevným nebo balícím papírem. Na víka nalepte barevná kolečka s číslicemi 1–24.

Adventní kalendář jako stromeček.
Foto: Monika Nečasová Kocmanová. Kalendář je skladný a lze jej použít i další rok.

Pokud jste využili ruličky od toaletního papíru, místo víček můžete použít košíčky na pečení muffinů. Dva první obaly přilepte k sobě tavnou pistolí, další řada bude obsahovat šest kusů, následující pět a postupně snižujte, až vytvoříte tvar stromu, na který můžete nalepit hvězdu se jménem dítěte jako ozdobu.

Adventní kalendář jako stromeček.
Foto: Marcela Musilová. Místo víček můžete použít košíčky na pečení muffinů.

Celý strom lze z boku ještě oblepit pruhem papíru, aby působil celistvěji. Pak už vám jen zbývá naplnit jednotlivé přihrádky a máte hotovo.

Adventní kalendář jako stromeček.
Foto: Markéta Zázvorková. Celý strom lze z boku ještě oblepit pruhem papíru, aby působil celistvěji.

Posledním stromečkem, který máme mezi tipy, potěšíte všechny, kteří chtějí jednoduchý kalendář, jenž navodí vánoční atmosféru. Z barevného papíru (kdo chce, může i namalovat) vystřihněte tvar jehličnatého stromečku s hvězdou na špici, kterou nalepte na pevný karton a obstřihněte. Vytvořte si jednotlivé balíčky (24 kusů), na něž můžete využít koupené krabičky, krabičky od zápalek nebo ruličky od toaletního papíru, které na jednotlivých koncích promáčkněte, čímž vytvoříte zavírání. Obsah je čistě na vás, od sladkosti přes drobné dárky či ovoce. Na balíčky nalepte hvězdičky s číslováním, ovázejte je hezkou mašličkou, přilepte je na podklad a můžete se společně těšit z předvánočního napětí.

Adventní kalendář jako stromeček.
Foto: Šárka Rejsková. Na balíčky můžete využít koupené krabičky, krabičky od zápalek nebo ruličky od toaletního papíru.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*