Čipování domácích mazlíčků – proč a jak?

Čipování domácích mazlíčků
Foto: Pikwizard

Mikročip je elektronický způsob identifikace zvířete. Veliký je asi jako zrnka rýže a vkládá se pod kůži, obvykle mezi lopatky vašeho domácího mazlíčka. Obsahuje kód, který spojuje vašeho psa s vašimi osobními údaji.

Hlavní důvody čipování

Identifikace zvířete

Zásadní důvod pro identifikaci je zaběhnutí nebo ztráta zvířete. Pokud ke váš mazlíček někde nalezen a převezen do útulku či k veterináři nebo předán do rukou policie, lze skenerem zkontrolovat data z čipu a najít vás jako majitele. Tak se k vám bezpečně pejsek nebo kočička vrátí, a neskončí opuštění někde v kleci nebo u nové rodiny.

Důležité je ale říct, že majitelé mnohdy zapomínají po přestěhování aktualizovat svá data a pak je dohledání nemožné. Současně je dobré si uvědomit, že čip nemá GPS lokátor, takže nelze sledovat polohu vašeho domácího mazlíčka. Má v sobě jen patnáctimístný kód určující zemi a majitele.

Vězte také, že pokud vám zvíře někdo ukradne – a i to se může stát – nemůže nijak změnit zadané údaje v čipu.

Zdravotní nezávadnost

Mikročip se aplikuje rychle a s minimální bolestivostí. Není potřeba žádná anestezie a leckdy si zvíře ani neuvědomí, co se stalo. Obal čipu je z materiálů, které znemožňují kontakt samotného čipu s tělem zvířete. Na YouTube se můžete podívat na videa, jak takové čipování probíhá.

Zdroj: YouTube

Mikročip funguje po celý život zvířete, což je velká odměna za tak malé množství bolesti.

Finanční nenáročnost

Ano, není to zdarma, ale zapsání údajů o majiteli stojí zhruba 200 korun, samotný čip 150 – 500 korun a 300 – 900 korun zaplatíte i za práci veterináře. Ve velkých městech se dostanete i přes tisíc korun, ale mnohdy mají veterináři akce, v rámci kterých je čipování levnější. Existuje několik registrů, kam můžete nechat čip svého čtyřnohého miláčka zaznamenat. Při čipování vám poradí váš veterinář. Tou největší databází je u nás Národní registr majitelů zvířat, který vede společnost Altercan, s. r. o.

Zákonná povinnost

Povinnost opatřit zvíře čipem ukládá novela veterinárního zákona od 1. ledna 2020 majitelům psů, a to pod pokutou 20 000 Kč. Navíc majitelům neočipovaných psů nebude z pohledu zákona uznána platnost očkování proti vzteklině, i když jejich zvíře očkováno bylo a má to řádně zaznamenané v očkovacím průkaze. Psi musí být očipováni do půl roku věku. Pokut se ale reálně bát nemusíte, jejich uplatňování se předpokládá hlavně u různých chovných stanic a černých velkochovů psů, a to u kontrol obecní policií nebo Státní veterinární správou. Důvodem pro čipování by pro vás neměl být strach z pokuty, ale ostatní argumenty, proč čipovat, které v tomto článku uvádíme. A jak se zákon dívá na čipování koček? V naší zemi povinné není, ale pokud chcete s kočkou vycestovat do zahraničí, byť jen na dovolenou, ve většině případů jej budete potřebovat.

Podtrženo, sečteno: čipování zatím není dokonalé a mohlo by mít ještě více výhod než nyní, ale přesto se už teď vyplatí jej pro svého psa či kočku zařídit. Všichni v našem okolí dali již své psy i kočky čipovat a nikdo se nesetkal s žádnou komplikací, v jednom případě už se dokonce stalo, že se ztracený pes díky čipu velmi rychle vrátil majiteli.

Foto: Pixabay

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Státní veterinární správa

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*