Chcete si pořídit domácího mazlíčka? A je lepší kočka nebo pes?

Foto: Pixabay

Češi jsou národem s největším počtem domácích mazlíčků na hlavu na světě. I když se mezi ně dají zařadit nejrůznější druhy hlodavců, ještěrů nebo jiných zvířátek, hlavní roli přeci jen hrají kočky a psi.

Uvažujete i vy o tom, že byste svou domácnost či rodinu rozšířili o čtyřnohého kamaráda? A tápete, jestli raději kočku nebo psa?

Jaký pán, takový pes

Pes je tvor společenský a neustálou přítomnost svého páníčka životně potřebuje. Když ji nemá, často dává svůj stesk najevo tak hlasitě, že vás budou sousedé proklínat. Oproti tomu kočka je nezávislá osobnost, která vaši pozornost bude vyžadovat jen tehdy, kdy ona sama bude chtít.

Nároky na péči

Psa budete muset několikrát denně venčit, uvítá dlouhé procházky (podle rasy a povahy), a pokud nebudete doma, bude po vás smutnit. Na druhou stranu jde s trochou důslednosti o snadno vychovatelné zvíře, takže vám může být poslušným parťákem, se kterým budete moci vyrazit takřka kamkoliv.

Kočka si vystačí s domácím prostorem, nebude se ale cítit dobře zavřená v jedné místnosti. Pokud jí domov přizpůsobíte, dovybavíte třeba kočičím stromem a umožníte, aby si chodila, kam se jí zlíbí, bude spokojená. Zvládne i víkend bez vaší přítomnosti, aniž by dávala svůj smutek najevo hlasitými projevy. Nikdy z ní ale nevychováte poslušného kamaráda, vždy zůstane nezávislou osobností.

Dlouhověkost

Hledáte zvíře, které vám bude stát po boku co nejdéle? Pak je pro vás kočka správnou volbou. Kočky se totiž v průměru dožívají 13 let (nejsou ale výjimkou ani 20-leté kočky), zatímco psi jen 11. Samozřejmě záleží na genetické výbavě, rase a péči, kterou jim budete poskytovat. U velkých plemen psů bývá věk dožití kolem 10 let, u malých určitě víte o sousedech nebo známí, kteří mají klidně i patnáctiletého psa.

Náklady

Roční péče o kočku vás vyjde v průměru na 9 000 Kč, u psa je to o něco víc, zhruba 13 000 Kč. Samozřejmě se jedná o údaje zobecněné a záleží na vašich finančních možnostech, kvalitě stravy a ochotě do zvířete investovat. Počítejte ale s tím, že návštěva zvěrolékaře bude u psa zpravidla dražší.

Inteligence

Kočky jsou trochu záhadné a neovladatelné, proto na lidi působí jako hloupější zvířata. Podle výzkumů jsou na tom s intelektem minimálně stejně dobře jako psi, oproti nim mají dokonce dvojnásobek neuronů v části mozku, která je zodpovědná za zpracovávání informací. Kočky se navíc umí oproti psům mnohem lépe soustředit (vzpomeňte si na kočku lovící myš) a vidí lépe i za špatného osvětlení.

Zdroj: redakce – Petra Matějkoví, wikipedia

Další články z této rubriky

Svátky dva v jednomgutentor-overlay

Svátky dva v jednom

To mi bylo dvanáct let a velikonoční víkend jsme tehdy trávili na chatě. Už pár dní bylo nádherné jaro. V…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…
Lyže, které jezdily samygutentor-overlay

Lyže, které jezdily samy

Jsem pasivní milovník zimy a zimních sportů. Je mi v tomto období zima a moje emoce se přenášejí tak dokonale,…
Možná to znáte takygutentor-overlay

Možná to znáte taky

Někdo vás osloví nebo rádoby vtipně okomentuje, co jste právě udělali, takovým způsobem, že vám to není vhod. Co teď?
Kino a naše rodinagutentor-overlay

Kino a naše rodina

Ráda chodím do kina. Je to trochu jiné, než když si pustíte film doma. A zvláště od té doby, kdy…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*