Chcete si pořídit domácího mazlíčka? A je lepší kočka nebo pes?

Foto: Pixabay

Češi jsou národem s největším počtem domácích mazlíčků na hlavu na světě. I když se mezi ně dají zařadit nejrůznější druhy hlodavců, ještěrů nebo jiných zvířátek, hlavní roli přeci jen hrají kočky a psi.

Uvažujete i vy o tom, že byste svou domácnost či rodinu rozšířili o čtyřnohého kamaráda? A tápete, jestli raději kočku nebo psa?

Jaký pán, takový pes

Pes je tvor společenský a neustálou přítomnost svého páníčka životně potřebuje. Když ji nemá, často dává svůj stesk najevo tak hlasitě, že vás budou sousedé proklínat. Oproti tomu kočka je nezávislá osobnost, která vaši pozornost bude vyžadovat jen tehdy, kdy ona sama bude chtít.

Nároky na péči

Psa budete muset několikrát denně venčit, uvítá dlouhé procházky (podle rasy a povahy), a pokud nebudete doma, bude po vás smutnit. Na druhou stranu jde s trochou důslednosti o snadno vychovatelné zvíře, takže vám může být poslušným parťákem, se kterým budete moci vyrazit takřka kamkoliv.

Kočka si vystačí s domácím prostorem, nebude se ale cítit dobře zavřená v jedné místnosti. Pokud jí domov přizpůsobíte, dovybavíte třeba kočičím stromem a umožníte, aby si chodila, kam se jí zlíbí, bude spokojená. Zvládne i víkend bez vaší přítomnosti, aniž by dávala svůj smutek najevo hlasitými projevy. Nikdy z ní ale nevychováte poslušného kamaráda, vždy zůstane nezávislou osobností.

Dlouhověkost

Hledáte zvíře, které vám bude stát po boku co nejdéle? Pak je pro vás kočka správnou volbou. Kočky se totiž v průměru dožívají 13 let (nejsou ale výjimkou ani 20-leté kočky), zatímco psi jen 11. Samozřejmě záleží na genetické výbavě, rase a péči, kterou jim budete poskytovat. U velkých plemen psů bývá věk dožití kolem 10 let, u malých určitě víte o sousedech nebo známí, kteří mají klidně i patnáctiletého psa.

Náklady

Roční péče o kočku vás vyjde v průměru na 9 000 Kč, u psa je to o něco víc, zhruba 13 000 Kč. Samozřejmě se jedná o údaje zobecněné a záleží na vašich finančních možnostech, kvalitě stravy a ochotě do zvířete investovat. Počítejte ale s tím, že návštěva zvěrolékaře bude u psa zpravidla dražší.

Inteligence

Kočky jsou trochu záhadné a neovladatelné, proto na lidi působí jako hloupější zvířata. Podle výzkumů jsou na tom s intelektem minimálně stejně dobře jako psi, oproti nim mají dokonce dvojnásobek neuronů v části mozku, která je zodpovědná za zpracovávání informací. Kočky se navíc umí oproti psům mnohem lépe soustředit (vzpomeňte si na kočku lovící myš) a vidí lépe i za špatného osvětlení.

Redaktor: Petra Matějková

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Zuby v tlamě a dáma na ústupu

Po naší fence sportovkyni, o níž byla řeč v minulých článcích, jsme chvíli psa neměli. Ale pak si naše babi…
Náprstek, jehly a špulky nití.gutentor-overlay

Ruční práce – zaručené antidepresivum

Miluji „oblečené stoly“, tedy v překladu ubrusy. Mám jich nepočítaně. Je to zapříčiněno mojí posedlostí po teplu domova, který představují…
Hra na příčnou flétnu.gutentor-overlay

Odříkaného chleba největší krajíc

„Proti gustu žádný dišputát,“ říkávala moje babička, která měla na téměř všechny situace pohotově připravené nějaké rčení či přísloví. Trochu…
Štěně dogy.gutentor-overlay

Čekání na dogu

Po chvíli odmlky, kdy nás opustil náš foxteriér, babička svolala rodinnou radu, aby nám oznámila, že takhle to dál nejde.…
Kufr a pas.gutentor-overlay

(Ne)Povedená emigrace

Kromě koček, psů, králíků a jednu dobu i holuba byly součástí našeho zvěřince pochopitelně i slepice. Táta je měl dost…
Čarodějnice.gutentor-overlay

Jak začarovat auto

Svět je plný magie a rituálů. Někteří z nás věří na anděly, jiní na duchy, další přikládají důležitost dodržování tradic,…
Máme suché rucegutentor-overlay

Máme suché ruce!

Lidstvo je tak rozmanité, že rozčlenit ho do skupin a kmenů jako živočichy nestačí. Jsme daleko rafinovanější, záludnější, laskavější, chytřejší…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*