Černobílý čtvereček je QR kód – jak funguje a k čemu vám bude naučit se jej používat

QR kod
Foto: Freepik

S černobílými čtverečky zvanými QR kódy se v poslední době setkáváte stále častěji, tak si o nich pojďme něco říci.

Co je to QR kód?

Kódy QR jsou malé čtverce, které se skládají z mnoha černých a bílých ploch, a které lze i naskenovat. Každý kód QR je jedinečný a skrývá v sobě informace. QR je zkratka pro „Quick Response“, což znamená „rychlá odpověď“. I když se tyto znaky zdají mnoha lidem jako novinka, existují již od roku 1994. Původně byl tento kód vyvinut japonskou společností Toyota, která jej používala k označování součástek při výrobě automobilů. Od té doby se QR kód rozšířil po celém světě a stále častěji se s ním setkáváme i u nás. Novinkou je však to, že v dnešní době se každý chytrý telefon stává čtečkou těchto QR kódů. Chytrý telefon dokáže kód přečíst pomocí kamery a informace dekódovat. Ve většině případů pak kód vede na nějakou webovou stránku. QR kód však může nést i jiné informace, jak si ukážeme za chvíli. QR kód je v zásadě podobný čárovému kódu, který známe ze supermarketů. Jediný rozdíl je v tom, že informace nejsou zakódovány ve formě sloupců, ale čtverců a lze jich využít více.

Jak QR kód přečíst?

Ještě před několika lety jste ke skenování QR kódu potřebovali speciální aplikaci. Tato aplikace musela být stažena z obchodu s aplikacemi (AppStore nebo GooglePlay) a slouží pouze ke čtení QR kódu. Téměř všechny novější chytré telefony však již mají tuto funkci integrovanou v aplikaci fotoaparátu. To znamená, že stačí spustit fotoaparát a podržet jej před kódem QR, jako byste jej fotografovali. Trik nyní nespočívá v tom, že stisknete tlačítko spouště, ale že krátce počkáte. Fotoaparát mobilu zachytí kód QR a na displeji mobilního telefonu se zobrazí překryvná obrazovka, na kterou můžete klepnout. Ve většině případů se poté otevře webová stránka. Pokud aplikace fotoaparátu tuto funkci zatím nepodporuje, musíte si tedy nejprve nainstalovat některou z aplikací na čtení těchto kódu z obchodu s aplikacemi.

Kde všude se QR kódy používají?

QR kód se často objevuje na plakátech, letácích, v časopisech. Kódy najdete zejména v reklamách. V muzeích se QR kódy někdy používají u exponátů. Najdete je však také na jízdních řádech nebo vizitkách. Téměř ve všech těchto případech vedou tyto QR kódy po naskenování chytrým telefonem na internetové stránky s dalšími informacemi. Poté se otevře aplikace prohlížeče a vyvolá se internetová stránka.

V poslední době se QR kódy používají také k propagaci aplikace. Pokud takový QR kód naskenujete chytrým telefonem, neotevře se webová stránka, ale rovnou obchod s aplikacemi a vy se dostanete přímo do nabízené aplikace, kterou si můžete stáhnout.

V současné době však existuje také mnoho QR kódů, které nelze jednoduše naskenovat pomocí fotoaparátu. V těchto QR kódech jsou zakódovány speciální informace, které může zpracovat pouze specifická aplikace. Zde je několik příkladů:

WhatsApp

Aplikace WhatsApp má zajímavou funkci, která umožňuje číst a psát zprávy na počítači. Funguje to prostřednictvím speciální webové stránky, pro kterou jsou počítač a chytrý telefon vzájemně „spárovány“. Pro toto spárování je třeba naskenovat QR kód na webové stránce https://web.whatsapp.com. Jedná se o speciální kód QR, který lze přečíst pouze pomocí aplikace WhatsApp. Aplikace WhatsApp má také vestavěný skener QR kódů, který slouží pouze k tomuto účelu. Lze ji použít pouze k přečtení kódu QR ze stránky web.whatsapp.com.

Kurýři

Některé firmy nabízejí bezplatnou dopravu zpět pro své objednávky. Někdy je k objednávce přiložen štítek pro vrácení zboží. Stále častěji se však společnosti bez takového označení obejdou. Místo toho vám bude v případě vrácení zaslán kód QR. Tento kód QR však nemusíte skenovat sami. Místo toho jej ukážete kurýrní firmě, která pomocí informací skrytých v kódu QR vytvoří a vytiskne štítek pro vrácení zboží.

Vstupenky

Mnoho vstupenek nebo jízdenek, které dnes dostanete, má na sobě QR kód. Podobně jako u balíkových štítků však tento QR kód není vůbec určen nám jako uživatelům, ale personálu k ověření platnosti vstupenky či jízdenky. Informace o takové vstupence jsou uloženy právě v kódu QR.

Jak vidíte, QR kódy mají mnoho různých oblastí použití a jejich počet se neustále zvyšuje. Ne každý QR kód lze naskenovat „jen tak“, některé z těchto kódů potřebují speciální aplikaci, jiné pro nás nejsou vůbec určeny a mohou je skenovat pouze jiné osoby. Pokud ještě QR kódy nepoužíváte a máte chytrý telefon, je čas to vyzkoušet.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský

Další články z této rubriky

Jak zabezpečit online nákupy seniorůgutentor-overlay

Jak zabezpečit online nákupy seniorů

Tento článek přináší návod, jak pomoci seniorům bezpečně realizovat online nákupy a chránit se v digitálním světě. Představíme praktické kroky…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*