Jak je to s potravinami z mrazáku – ztrácí na hodnotě?

Zdrave stravovani vs. mrazenepotraviny.
Freepik

Mezi profesionálními kuchaři bude čerstvé ovoce a zelenina vždy ceněno více než mražené. Chuť, nutriční hodnota, textura atd., prostě: nejlepší pokrmy jsou ze surovin „přímo z pole“.

Jsou ale mražené potraviny tak špatné ve srovnání s čerstvými?

Výrobci obvykle konzervují ovoce a zeleninu ihned po sklizni, takže suroviny „z pole“ lze ve skutečnosti nejsnáze získat nákupem „zmrazených“. Zároveň mnoho čerstvého ovoce a zeleniny ztrácí část svých živin, když leží ve skladech a na pultech supermarketů.

Další zřejmou výhodou mražení je cenová dostupnost a pohodlí v použití mražené zeleniny. Například zelený hrášek má poměrně krátkou sezónu a ani v tomto období není v obchodech často k dostání čerstvý. Mražený se dá koupit po celý rok. Navíc bývá sušený mrazem. A výhodou je i to, že se nemusíte zdržovat vyndáváním hrášku z lusků. 

Zmrazování má samozřejmě i své nevýhody. Ovoce a zelenina se často blanšírují (spařují vroucí vodou nebo párou), aby se zničily bakterie a zachovala barva, což může vést ke ztrátě některých živin. Mohou mít také o něco vyšší obsah soli a cukru než čerstvé produkty. Nejlepší je kontrolovat etikety mražených potravin (zejména pokud jde o zeleninové směsi), abyste se ujistili, že neobsahují přidaný cukr, sůl nebo dochucovadla.

Nejdůležitější pro zachování výživové hodnoty ovoce a zeleniny je způsob jejich přípravy

Lehké smažení, pomalé vaření nebo vaření v páře po krátkou dobu pomáhá zachovat vysoký obsah minerálů a vitaminů. Dlouhé vaření při vysokých teplotách není z hlediska zdravotních účinků tou nejlepší volbou.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, sberbankaktivno.ru

Další články z této rubriky

Příprava nohou na dovolenougutentor-overlay

Příprava nohou na dovolenou

Přestože tvoří nohy téměř čtvrtinu našich kostí, 18 % kloubů a 6 % svalů, při úvahách o zdraví a údržbě…
Z manažera kovářemgutentor-overlay

Z manažera kovářem

Nedaleko Klatov v obci Mlýnec najdete kovářství, které plní sny. Komu? Všem, kteří touží po kvalitně zpracovaném uměleckořemeslném kousku do exteriéru…
Křesla.gutentor-overlay

Jaký je nejobvyklejší kus nábytku?

nohdy řešíme design celého bytu nebo domu: od sedačky po koupelnu nebo bytové doplňky. Ovšem naopak málokdy řešíme jeden typ…
Lékař měří krevní tlak.gutentor-overlay

Zachovejme si zdravé srdce

Také se vám až rozbušilo srdce? Tak s tím bušením zase opatrně. Pro uchování zdravého srdce můžete ve svém denním…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*