Jacob Drachenberg: Stres jako příležitost

Jacob Drachenberg: Stres jako příležitost
Foto: Pixabay

Německý psycholog Jacob Drachenberg (nar. 1989), kdysi úspěšný reprezentant vodního póla, z vlastní zkušenosti poznal, jak ho stres dokázal vybičovat k nejlepším výsledkům a přemáhání sama sebe, až ho neustálé přetěžování začalo ničit. Svojí knihou chce pomoci lidem, které dlouhodobé vypětí vyčerpává, stejně jako to se svým bratrem umožnili tisícům účastníkům jejich kurzů.

Jacob Drachenberg: Stres jako příležitost
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Stres je přirozenou součástí života. Pozitivně ho vnímáme, žene-li nás kupředu, jsme-li však z jeho dlouhodobé zátěže nešťastní, anebo dokonce nemocní, je nejvyšší čas naučit se s ním konstruktivně zacházet.

Ve stresu nám naše tělo, reagující na vnější podněty, dodává energii k úniku a k rozhodnutím zajišťujícím přežití. Z deseti procent jde o podnět a z devadesáti o naši reakci na něj. „Stres sám o sobě není dobrý nebo špatný, ale prostě neutrální“, říká autor a dodává, že máme svobodu rozhodnout se, zda a do jaké míry mu podlehneme.

V praxi to však zdaleka není tak jednoduché. Poznal to i Jacob Drachenberg. Stres jej zprvu podněcoval vydat ze sebe při vrcholovém sportu maximum, než ho vyčerpal tak, že už nebyl schopný se dále přemáhat. Rozhodl se to změnit. Vystudoval psychologii a s bratrem založili vlastní společnost, kterou později doplnil tým odborníků, pomáhající zájemcům v oblasti duševního zdraví a problematiky pozitivního eustresu i zatěžujícího distresu.

Jak na nás působí, když vás někdo kritizuje? Mnohé vystresuje jako osobní útok. Může ale také být nastaveným zrcadlem a motivovat ke zlepšení. Pro snadnější zpracování stresu doporučuje autor udržovat fyzické a duševní zdraví, dopřát si více radosti a vnímání přítomnosti v každodenním životě, snažit se o lepší výkon i přísun energie, jíst méně nezdravých potravin, těšit se z klidu a radosti ze života i z naplňujících vztahů osobních či pracovních. Zároveň varuje, že my sami jsme svým stresem, pokud nepochopíme vlastní mnohdy přehnané reakce nebo bouřlivé emoce, jež nás zaplaví. Jednáme pak neadekvátně jak vůči sobě, tak k okolí.

Zvládat stres pomáhají doporučení, rozdělená do devíti kapitol. V nich jsou uvedeny poznatky, strategie i praktické tipy, jak napětí přijímat s větším nadhledem a klidem. Stačí k tomu rozhodnout se pro devět zásad: přijímám odpovědnost; přijímám to, co je; učím se ze svého stresu; zpochybňuji své myšlenky; soustředím svou pozornost; stojím si za svým; nechávám jít to, co mě zatěžuje; aktivně se starám o odpočinek; své cíle si vybírám sám.

Autor nabízí účinné metody k úlevě od stresu díky jeho lepšímu zvládání. Zároveň upozorňuje, kdy se může jednat o depresi, jak to poznat a najít pomoc.

Výborná kniha je laskavým průvodcem každému, kdo obtížně zvládá důsledky stresu a chtěl by to změnit.

Zdroj: reakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Zlo má více tvářígutentor-overlay

Zlo má více tváří

Robert Bryndza představuje další případ oblíbené šéfinspektorky Eriky Fosterové v bestselleru Anděl smrti.
Muži jsou vinni?gutentor-overlay

Muži jsou vinni?

Renomovaný a populární psychiatr, publicista a pedagog MUDr. Radkin Honzák, CSc. (nar. 1939), se v rozhovoru s novinářkou a spisovatelkou…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*