6 zajímavostí o vaší páteři

6 zajímavostí o vaší páteři
Foto: Pixabay

Stejně jako loni si i letos připomínáme Světový den páteře. Zatímco v loňském roce jsme vám přinesli informace o tom, co páteři nejčastěji škodí a jakou stravou ji naopak podpořit, letos se podíváme na zajímavosti, které jste možná o své páteři vůbec netušili.

Je ohebnější, než si myslíte

Když o někom řekneme, že je bezpáteřní, myslíme tím, že nemá charakter či zásady, je podlézavý, servilní, přizpůsobivý… Nutno ovšem říct, že naše páteř je velmi přizpůsobivá. Pokud bychom ji oddělili od těla, je schopná se ohnout do úhlu až 240 °.

Kouření jí neprospívá

No, které části těla prospívá, že? Studie z roku 2016 ovšem odhalila že kouření lze spojovat se zvýšeným rizikem bolestí zad. Nikotin totiž zpomaluje cirkulaci krve, a tudíž zpomaluje i schopnost regenerace a zhoršuje kvalitu kostí. 

Věkem „přicházíme“ o obratle

Páteř se skládá ze 120 svalů, asi 220 vazů, 100 kloubů a 33 obratlů. V tomto stavu se rodíme. Ale v průběhu let většinou skončíme jen s 26 obratli. Co se stane se zbývajícími sedmi? Jak stárneme, některé z našich obratlů srostou a zformují se v křížovou kost a kostrč.

Práce míchy nezávisí pouze na mozku

Mozek člověka je propojen s míchou. Ta však pouze nepřebírá příkazy od mozku, ale je schopná posílat přímé signály do svalů sama. Příkladem této činnosti jsou míšní obranné reflexy, které vyvolává bolest – zjednodušeně řečeno: mícha v tu chvíli sama instruuje svaly, aby se od zdroje bolesti oddálily. Pokud by měl být tento proces řízen výlučně mozkem, byli bychom bolesti vystaveni trochu déle.

Mícha si pamatuje…

Pokud prožijete opravdu silnou bolest, například pokud si přibouchnete ruku do dveří, pamatuje si tuto bolest nejen váš mozek, ale také vaše mícha. Neurony v ní po dobu několika dní přenášejí signály o bolesti do mozku. Proto bude vaše ruka citlivější a i jemný dotek ve vás může vyvolat nepříjemný pocit.

Jsme v tom sami

Častou příčinou bolestí zad je skolióza, tedy laicky řečeno: vychýlení páteře do strany. Ta častěji trápí ženy než muže. A jistě není bez zajímavosti, že mezi savci jsme jediným druhem, který může skolióza postihnout.

Zdroj: redakce – Sabina Nielsen, ncbi.nlm.nih.gov, southfloridabackspineandscoliosis.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*