16. říjen: Světový den páteře

Bolesti pateře.
Foto: Pixabay

Na 16.10. připadá každý rok Světový den páteře, který byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Proč si zrovna páteř zaslouží ,,svůj mezinárodní den” a jak o ni správně pečovat?

Páteř je pilířem našeho těla, a bolesti s ní spojené patří k nejčastějším zdravotním problémům. Proto je dobré si připomínat, že prevence a zachycení případné včasné diagnózy, jsou zásadní pro pohodlný život a zahájení případné úspěšné léčby.

O páteři

Páteř je základní opora těla, kterou nelze nijak nahradit, i když dnešní medicína je schopna „opravit“ či nahradit její části. Páteř nám umožňuje pohyb a chrání prodlouženou míchu – součást mozku, která se zatím nahradit nedá. Skládá se z 33 obratlů, mezi které patří i pět srostlých v často skloňovanou křížovou kost a čtyři srostlé v kostrč. Dále jsou její součástí také meziobratlové ploténky, meziobratlové klouby, vazy a svaly.

Co páteři nejčastěji škodí

  1. Páteř je namáhána v podstatě celý den, a dokonce i v noci. Myslete proto na kvalitní matraci, protože až třetinu života trávíme právě v posteli.
  2. Také chůze dává páteři zabrat, takže i do kvalitních bot se vyplatí investovat a dopřát nohám komfort.
  3. Pracující by si měli správně nastavit výšku monitoru a židle, ale také nezapomínat na pohyb, alespoň chvilkový, pro protažení těla. Ať už v práci nebo doma, dlouhodobé sezení je potřeba kompenzovat pohybem, který našemu tělu a páteři udělá zvlášť dobře. Od procházek, přes cvičení, až po plavání.
  4. Pokud sportujete a provozujete aktivity, u kterých hrozí pád a poranění páteře, pak je vaším ideálním partnerem chránič páteře.
  5. Pro správnou funkci páteře je důležité mít posílený střed těla. Několikrát týdně proto posilujte svalový korzet. Choďte rovně. Rovné držení těla můžete trénovat například tak, že budete denně chodit několik minut s knihou na hlavě. Správného postoje docílíte také pravidelným sportováním vycházející z přirozeného pohybu – chůzí nebo během.
  6. Nu, a nejčastější problém, kterým páteř trápí, je obezita. Zde je nasnadě změna životního stylu a úbytek stresu, ale obojí je asi ten nejtěžší proces, jaký známe.

Strava

Ano, i páteř a bolesti s ní spjaté, můžeme podpořit a vylepšit pomocí vhodné stravy, která obsahuje dostatek vitamínu B12. Tento vitamin působí na skelet opravdu blahodárně a zároveň účinkuje i proti bolesti. Značné množství tohoto vitamínu obsahují např. luštěniny, listová zelenina, ořechy, maso, brambory nebo vejce.

Návštěva lékaře

Potíže se zády jsou nejčastějším důvodem návštěvy lékaře. Většina lidí však raději sahá po něčem, co přinese nejrychlejší úlevu, tedy pilulce proti bolesti. Pilulka jistě pomůže zmírnit akutní bolest, ale myslete na to, že páteř máme jen jednu a vyplatí se jí věnovat péči a čas, ať již cvičením, zdravým pohybem nebo konzultací s odborníkem.

Další články z této rubriky

Žemlovka jako od babičkygutentor-overlay

Žemlovka jako od babičky

Někteří toto jídlo milují, jiní jej nenávidějí. U té druhé části, která nemá žemlovku ráda, určitě tato antipatie pochází ze…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*