Zhoršuje se vám zrak i fyzička? Přizpůsobte si domácnost

Zhoršuje se vám zrak i fyzička?
Foto: Pixabay

Stárnout s grácií – píší v lesklých časopisech. No jo, jenže jak na to, když člověka po čtyřicítce najednou pobolívají záda a kyčle a s každým dalším rokem se ozývají další části těla…

Hlavně se tím nestresujte, stárneme všichni, někdo s nadhledem tvrdí, že to je jediná spravedlnost světa. Podle studie, na kterou odkazuje server Novinky.cz, se dá dokonce označit věková hranice stáří, a to 57 let. Nemá smysl s ním bojovat, ale stojí za to se udržovat fit a hlavně si přizpůsobit nejbližší okolí. Je to praktické a hlavně bezpečné.

Vsaďte na dobré světlo a automatiku

Šero má punc romantiky, ale jen když o něj stojíme. Jinak jde naopak o docela rizikovou záležitost, která leckdy vede k nepříjemným a hlavně zbytečným zraněním. Stačí chvilka nepozornosti. I když máte pocit, že se doma můžete pohybovat i poslepu, nespoléhejte na to, v lustrech a lampách používejte výkonnější žárovky a na frekventované trasy, třeba při noční potřebě dojít si na záchod, nainstalujte čidla, která světlo automaticky rozsvítí.

Pozor na kluzkou koupelnu

Klouzání je fajn, ale jen při zimních sportech, jinak o něj nejspíš nikdo nestojí. Koupelna patří mezi nejnebezpečnější místnosti v bytě, stačí trocha vody na zemi nebo na dně vany a o malér je postaráno. Dobrou zprávou je, že minimalizování rizika uklouznutí je docela snadné a levné. Stačí si pořídit protiskluzovou podložku do vany i vedle ní a vedle toalety a vany nainstalovat bezpečnostní madla.

Kuchyň není bez rizika

Hodně záleží na tom, kolik v kuchyni trávíte času a jakým způsobem. Jestli patří vaření a pečení mezi vaše hobby, určitě se vyplatí přesunout těžké nádobí do spodních polic a skříněk, vše ostatní skladovat v takové výšce, abyste všude dosáhli bez nutnosti používat schůdky nebo štafle, a rozhodně si pořiďte sporák a troubu vybavené automatickým vypínačem, když je zapomenete vypnout.

Nábytku tak akorát

Těžko říct proč, ale většina z nás má tendence hromadit. Nábytek, dekorace, oblečení… Vše by se přece mohlo jednou hodit nebo k tomu máme citový vztah… To je v pořádku, ale jen do chvíle, než vás přemíra věcí začne ohrožovat. Bez milosti vyhoďte (nebo alespoň přesuňte na vhodnější místo) vše, o co pravidelně zakopáváte nebo již není stabilní. Oceníte to při pohybu po domově i při úklidu. Čím méně nábytku a vybavení v něm budete mít, tím snáz se bude udržovat.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, novinky.cz

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen že přinášejí osobní dotek, ale…
Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*