Lukáš Houška, Jaroslav Vogeltanz: Jižní Plzeňsko

Lukáš Houška, Jaroslav Vogeltanz: Jižní Plzeňsko
Foto: Pixabay

77 romantických, dobrodružných a tajemných míst


Malebné jižní Plzeňsko zve k návštěvě mnoha pozoruhodných a přitažlivých míst. Lukáš Houška (nar. 1989), autor několika knih o Plzni a jejím okolí a projektu „Plzeň známá neznámá“, spolu s oceňovaným plzeňským fotografem Jaroslavem Vogeltanzem (nar. 1956) vybrali sedmdesát sedm lokalit, které stojí za návštěvu.

Lukáš Houška, Jaroslav Vogeltanz: Jižní Plzeňsko
Foto: Se svolením nakladatelství Starý most

Cestopisný průvodce po jižním Plzeňsku nadchne každého, kdo rád objevuje půvaby měst i malých vísek, rozmanitou přírodu, historické památky nebo někdejší panovnická sídla na hradech a zámcích. Půvabný kraj sousedící s pohořím Brd, Pošumavím a s Nepomuckem obklopují řeky Radbuza, Úhlava a Úslava. Vydejme se prozkoumat jeho krásy. 

Ve Spáleném Poříčí, městečku se třemi tisíci obyvatel, kde pobýval kněz a spisovatel Jindřich Šimon Baar, navštívíme zámek, náměstí s kostelem a historickými domy i zrenovovaný špýchar s muzeem a galerií v pěkně upraveném bývalém velkostatku, kde je i restaurace a možnost ubytování. Těnovice, jež jsou součástí města, překvapí první buddhistickou stúpou v České republice. V Blovicích, vzdálených 27 km od Plzně, zaujme kromě zámku s krásným parkem a oblíbeným muzeem barokní kostel sv. Jana Evangelisty a kaple sv. Kříže s hrobkou členů šlechtických rodů Kolowratů a Pálffyů. 

Chcete-li poznat, jak vypadá čertovo břemeno, vydejte se po stejnojmenné naučné stezce na buližníkový hřeben s fantaskními skalními útvary. Ve staré obci Chocenice jsou pro změnu hned dva zámky a v knize se dozvíte proč. Odtud po žluté značce lze dojít na Jezevčí skály, odkud se naskýtá hezký výhled po okolí. Nelze vynechat ani návštěvu Zelené hory se zámkem, zdálky viditelné dominanty nad Nepomukem, rodištěm sv. Jana Nepomuckého, kde lze v muzeu shlédnout sbírku uměleckých děl spojených se svatojánským kultem. Nedaleko města můžeme vystoupat k ostrožně a navštívit poustevnu.

Cesta žinkovskými tajuplnými lesy se shluky velkých balvanů nás zavede kolem zříceniny hradu Potštejn k zámku Žinkovy, jehož romantický vzhled se zrcadlí v hladině rybníka. V současné době se nabízí k prodeji a je nepřístupný. Obec Chanovice láká návštěvníky nejen o svátcích, lidových slavnostech a jarmarcích, jež tu mají bohatou tradici. V zámku, kde sídlí škola, se nachází i muzeum a poblíž stojí starý kostel Povýšení sv. Kříže i nepřehlédnutelná, nádherně zrekonstruovaná sýpka. Turisty přitahuje rovněž chanovická rozhledna a zejména zdejší skanzen lidové architektury. Tu dosud obývanou můžeme obdivovat v Myslívě, proslulém masopustními průvody a mysliveckými plesy. Názvy zdejších městeček a obcí jsou stejně zajímavé jako místa sama a stojí za poznání, jako například půvabný Měčín s muzeem oblíbených skašovských dřevěných hraček, jejichž tradiční výroba sahá až do začátku 18. století.

Vítanými tipy na pěkné výlety jsou vodní hrad Švihov, tvrz Dolany, Merklín, starodávná obec Buková, skalní buližníkový hřeben Loupensko, Prokopův mlýn a netradiční hostinec U Trnků v Nezdicích, ale také pozoruhodná zřícenina hradu ve vesnici Roupov s původním komínem hradní kuchyně. Pozitivní energii lze načerpat v srbickém Stonehenge. Za proslulými koláči se vypravíme do Krchleb a nabyté kalorie můžeme vychodit při cestě k nedalekým pozůstatkům hradu Lacembok nebo na vyhlídkovou věž nad obcí Čermná. Pokud vás zajímají kuriozity, budete nadšeni naším nejmenším muzeem, nacházejícím se v obci Křenovy. V Bukovci u Staňkova udiví zachovalý kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z konce 12. století, jehož románské prvky nese věž, na niž navazuje vykrajovaný štít kostela.

Autoři neopominuli ani návštěvu Přeštic s monumentálním kostelem podle návrhu obdivuhodného barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzehofera a dalšími pamětihodnostmi včetně známého sousoší na počest přeštického černostrakatého prasete. Z nádraží se můžeme vydat po naučné stezce „Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic“, která nás provede okouzlující krajinou a seznámí se sakrálními památkami i historií kraje. Půjdeme kolem posvátné kaple sv. Vojtěcha s pověstným skalním obrazem světce i kapličky sv. Anny pod Ticholovcem, chráněnou pod mohutnou korunou téměř tři sta let staré lípy, k nimž se váže dávná pověst a odkud se odkrývá pěkný výhled po krajině. 

Nechejme se inspirovat pestrou nabídkou výletů jedinečných míst, v nichž si každý vybere trasy, které ho zaujmou a potěší. Všechny turistické cíle jsou přehledně vyznačeny na mapě. Jsou u nich uvedeny QR kódy doporučených tras, souřadnice výchozích bodů a vzdálenost z Plzně, Přeštic i Nepomuka. Doplněny jsou mnoha krásnými barevnými fotografiemi.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, starymost.cz

Další články z této rubriky

Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…
77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…
10x se nadechněte a bude po únavěgutentor-overlay

10x se nadechněte a bude po únavě

Doktor Egor Egorov provozuje téměř čtvrt století soukromou praxi celostní biologické medicíny v Berlíně. Zaměřuje se na problematiku energetického metabolismu…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*