Výstava skla, porcelánu a keramiky

Národní technické muzeum
Foto: Se svolením Nárovního technického muzea. autor: Dana Vondrášková

V Národním technickém muzeu v Praze na Letné lze od 14. dubna do 2. října 2022 navštívit populárně naučnou výstavu předmětů ze skla, keramiky a porcelánu od A po Z, jejichž výroba vzniká za horka, jak vystihuje název HOT HOT HOT. Koná se u příležitosti Mezinárodního roku skla a k 30. výročí Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky.

Přitažlivě, přehledně řešená expozice dává nahlédnout do výroby uměleckých, zdobných i užitkových předmětů z oblíbených materiálů, používaných již před staletími, počínaje výběrem surovin, přes výrobní proces až po konečný produkt. České výrobky s dlouhou tradicí se řadí mezi světovou špičku a jsou oceňovány pro vysokou kvalitu i originální a moderní design. Na výstavě o tom svědčí téměř pět set exponátů od sedmdesáti vystavujících. Představují vynikající výsledky umělců, technologů a designérů od 90. let minulého století.

„Naším cílem bylo ukázat návštěvníkům, především laické veřejnosti, dnešní skutečný obraz českého sklářského a keramického průmyslu. Představit výrobky, které jsou moderní, naplňují designové trendy a rostoucí funkční požadavky, a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí. Chceme je tímto krokem znovu vyzvednout na světlo z dennodenní anonymity, aby si každý z nás připomněl, co sklo, keramika či porcelán přinášejí do našeho všedního života. Jak moc by nám chyběly, kdyby jich nebylo. Mým přáním je, aby si návštěvníci, až opustí tuto výstavu, znovu uvědomili, jak jsou tyto materiály a výrobky z nich jedinečné, úžasné a užitečné. A aby nás podpořili svým trvalým zájmem, neboť tradici českého skla a keramiky budeme dále rozvíjet. Je to naše poslání,“ vysvětluje Petr Mazzolini, prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu.

Návštěvník může ocenit vybrané výrobky ze skla, keramiky a porcelánu, jimiž je naše země proslulá. Poprvé od roku 1989 se společně představují výrobci luxusního skla a porcelánu, technického, osvětlovacího, obalového skla, bižuterie, minerálních a skleněných vláken, ale také užitkové a sanitární keramiky. Svá díla zde představují přední umělci i odborné školy. Obdivuhodný je například projekt Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se společností Aveton, jež vyvinula revoluční akustický skleněný materiál, spojující působení zvukové funkčnosti a designu. Společně s díly význačných umělců jsou zastoupeny smělé práce studentů výtvarného vysokého školství, oceněné na designérských soutěžích. Patří k nim tavená a broušená plastika Boží oko od Markéty Šílené z uměleckého skla, na něž je třeba podívat se poněkud z nadhledu, aby vynikl trojúhelník v jeho nitru. Stejný materiál ke své práci s plátkovým stříbrem využil Tomáš Hlavička v díle Dokulata, František Janák v tavené a broušené skulptuře Ledovec či Blanka Adensamová v podobě Hathor. Zaujmou skleněné šaty Blanky Matragi, otisk ruky od Evy Jiřičné i ostatní úchvatné umělecké práce.

Nechybí ani luxusní křišťálové sklo Moser i další exkluzivní předměty včetně proslavené jablonecké bižuterie, vánočních ozdob a mnoho unikátních výsledků, jež stojí za to vidět.

Výstava v Národním technickém muzeu, Kostelní 42, Praha 6 je otevřená do 2. října 2022.

Zdroj: Autor textu a fotografii – Dana Vondrášková, www.ntm.cz 

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*