Jak se žije s Legem

Paní Křečková, manželka majitele největší sbírky lega na světě
Foto: Muzeum Lega

Exkluzivně pro náš magazín poskytla rozhovor Lenka Křečková, manželka Miloše Křečka, majitele největší sbírky stavebnic Lega na světě.

Kdo měl nápad otevřít si Muzeum Lega?

Zrovna nedávno jsme si položili tuto otázku s manželem. A s úsměvem jsme zavzpomínali. Začalo to nerudovsky: „Kam s ním?” – myšleno s tou spoustou Lega doma. To na nás vypadávalo úplně všude: jídelní stůl neexistoval, obývací pokoj byla dílna, ložnice jedna velká expozice a všude bedny se zabalenými modely. A tak jsme podali žádost na stavební odbor, zda bychom mohli přistavět místnost k našemu domu. Souhlas jsme nedostali. „Tak si pronajmeme nějakou stodolu, kde si budu modely schovávat,“ řekl manžel. A pak dodal: „A proč bych já vlastně svou sbírku neukázal lidem?“ – a tak to všechno začalo.

Muzeum lega Praha
Zdroj: se souhlasem Muzea Lega – Muzeum Praha

Kdy ses potkala poprvé s touto stavebnicí?

V patnácti letech, těsně po revoluci, jsem mohla jet poprvé za „kapitalistické” hranice ke své sestřenici do Švédska. A můj dárek z této cesty, pro tenkrát čtyřletého bratra a pětiletou sestru, byl kyblík Lega. Už tehdy jsem pochopila, jakoukoli reklamou z České republiky na Lego nedotčená, že tohle je hračka, která je nejlepší! Pro holky i pro kluky. Ten kyblík s kostkami pak, po dvaceti letech, dal můj bratr manželovi do sbírky. V současné době si stejný startovací kyblík v obchodech s Legem mohou koupit i dnešní děti. Lego je nepřekonatelné.

Jaký je tvůj vztah k Legu?

Jak je asi cítit, pouze pozitivní.

Paní Křečková, manželka majitele největší sbírky lega na světě
Zdroj: se souhlasem Muzea Lega – Muzeum Špindlerův Mlýn

Máš ráda Lego díky svému manželovi, nebo máš ráda svého manžela díky Legu?

Lego mám ráda déle, manžela mám ráda více. Jak jsem řekla, to, že Lego je dokonalé, jsem poznala sama, když jsem ho uviděla… A tady by můj manžel řekl: „To je to, oč tu běží – Lego je dokonalé jako já!“ 😊

Dokázal tě v souvislosti s Legem tvůj manžel něčím překvapit?

Miloš mne stále překvapuje tím, že každý den poslouchám to samé: postaví nějakou stavbu – a je jedno, zda malou Friends holky na pláži, nebo velkou Technic motorku – a volá na mě ze své stavitelské dílny plné Lega a krabiček s náhradními dílky: „Podívej se, to je krásné, to je nejhezčí, co jsem postavil!“ A druhý den zase postaví to nejkrásnější… Je stále nadšený a stále Lego obdivuje. A mě překvapuje, že intenzita jeho nadšení se vůbec nesnižuje.

Paní Křečková, manželka majitele největší sbírky lega na světě
Zdroj: se souhlasem Muzea Lega – Muzeum Jeseník

Zajímalo by mě, jestli na Vánoce u vás najdete Lego pod stromečkem?

Čtyři děti a největší sběratel Lega na světě pod jednou střechou? Myslíš, že by to šlo bez Lega?

Co tě na Legu fascinuje?

Je to univerzální stavebnice, navíc populární, nadčasová a velmi kvalitní – pro zajímavost: povolená odchylka u výrobků je maximálně 2 mikrometry. Jednotlivé kostky jsou trvanlivé, stálobarevné a nezávadné. V současné době je už prověřená několika generacemi. A každý, kdo má k Legu pozitivní vztah, si v něm najde to svoje: od batolat, přes školáky, teenagery až po dospělé.

Pro ty úplně nejmenší je určeno Lego Duplo. Děti se mohou pomocí těchto kostek učit barvy i poznat základní tvary a pochopitelně rozvíjet svoji fantazii. Zajímavé je, že děti, které od malička staví Duplo nebo Lego, mají i lepší vyjadřovací schopnosti. Pokud se podíváme na význam: nejen, že se děti s touto stavebnicí zabaví, ale zdokonalují si jemnou motoriku. A používá se i v domech pro seniory – v případech lidí, kteří prodělali mozkovou mrtvici, se doporučuje používání této stavebnice.

Paní Křečková, manželka majitele největší sbírky lega na světě
Zdroj: se souhlasem Muzea Lega – Muzeum Kutná Hora

Jaká je Tvoje funkce ve firmě LeMi?

Když jsme firmu LeMi založili, manžel ještě plně vedl svou rodinnou firmu Miloš Křeček K+K velkoobchod s maloobchodem maso a uzeniny. Vlastně Lego vždy stavěl jako relax z vrcholné manažerské práce. Zaměstnává již víc jak 20 let přes 100 zaměstnanců. No a já jsem měla čas. Takže na začátku jsme s manželem vybrali prostory na Národní třídě v Praze 1, uzavřeli nájemní smlouvu s majiteli a pak jsme s mým bratrem Honzou Vokolkem dostali spoustu beden s postaveným Legem. A v tu chvíli jsem si začala hrát já. 😊 Postavili jsme naše první muzeum Lega. Design muzeí, jak je koncipovat, první pracovní smlouvy s našimi prodejními a muzejními pracovníky, webové stránky, reklama – rádia, noviny, internet, platby našim spolupracujícím firmám, posléze e-shop…. – to je moje práce. Vymyslet a dovést do cíle.

Prostě zase práce v rodinné firmě. Manžel staví Lego, staví rád a moc dobře a dokáže poradit, jak se dělá obchod. Já jeho rady přijímám a uvádím do chodu. Nejdříve jsem takto pracovala šest let s bratrem a teď již šest let s Robertem Kvěchem. Zajišťujeme, aby vše mělo řád a pořádek a aby se u nás měli klienti i zaměstnanci dobře.

Například máme již v portfoliu i Lego hotel v krásné Kutné Hoře. Potřebovali jsme nové prostory pro muzeum Lega v tomto městě a hotel jsme dostali „nádavkem“. A myslím, že jsme výzvu v podobě hotelu zvládli. Náš Lego hotel je pro milovníky Lega, zábavy, dětí, historie a přírody stále připraven s atmosférou klidu a pohody.

Jednou z věcí, která nám pomáhá mít ty nejlepší služby, jsou naše anketní lístky, které pročítám a od návštěvníků čerpám inspirace na zlepšení, která pak realizujeme. Opravdu nám pomáhají v zavádění novinek. Například když k nám přijdou rodiče s dětmi a neznají moc Lego, nabídneme jim naši Lego hru, která navede rodiče, jak svoje děti inspirovat, motivovat a zaujmout. A že je to správně, víme. Lego přeci léčí duši i motoriku.

Zdroj: se souhlasem Muzea Lega – Muzeum Poděbrady

Jak se žije s manželem, který je vášnivý sběratel a stavitel LEGA? Sama si představuji, že například společná dovolená musí zahrnovat návštěvu Legolandu…?

Legoland navštěvujeme, ale teď hlavně kvůli nejmladšímu synovi, kterému právě bylo devět let. Spíš bych zmínila, že na dovolenou vždy jezdíme s nepostavenými stavebnicemi Lega a pak je sestavené vozíme zpět. Jsme na letištích pravidelně terčem zájmu, protože máme vždy hodně kufrů. Nikdo neví, že jsou v nich postavené stavby, řádně zabalené v oblečení a ručnících upotřebených na zájezdu. Manžel je mistr v balení kufrů, aby se „Legostavby“ nerozpadly. Opravdu staví rád a týden by bez Lega nevydržel. Lego je stále s námi. Vždyť znáte naše moto: „Kdo si hraje, nezlobí!“ A já vás všechny zvu do našich pěti muzeí nebo do našeho hotelu. Přijďte si k nám hrát, u nás jsme jedna velká Lego rodina.

Jménem redakce i našich čtenářů děkuji za rozhovor i za pozvání na zajímavý výlet, který určitě ocení všichni, kteří milují LEGO.

Zdroj: redakce – Olga Skálová, se svolením Lenky Křečkové, Muzeumlega.cz, eshop.muzeumlega.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*