Třetí oko

Oko
Foto: Freepik

Můj největší problém je v tom, že moc čtu a nic si nepamatuju. Čtení považuji za stejnou rozkoš jako plavání, kde si taky nepamatuju každé tempo. Plavání však mému tělesnému i duševnímu zdraví jednoznačně prospívá (pokud mi na hlavu neskočí jeden z těch spratků, co o elegantní šipce do vody nikdy neslyšeli a tráví mládí báchoráky na kraji bazénu). S četbou je to komplikovanější. Do hlavy se mi dostanou miliony informací, které vůbec k ničemu nepotřebuju, a tak je nasávám a hned vypouštím v bláhové naději, že jsem se jich elegantně zbavila se zaklapnutím knížky, časopisu nebo počítače. A pak se vám jedna z těch přečtených informací nad ránem vynoří v hlavě v celé své banalitě a rozjede vaše pracně uspané mozkové závity do nejvyšších otoček. Doba mezi psem a vlkem. Dlouhá chvíle před zázračným ránem. Tak vstanu a jdu na toaletu.

Myšlenka usídlená v mé rozespalé hlavě mě ale tentokráte nabádá: Nechej jedno oko zavřené!

Neotvírej obě oči najednou! Jen tak znovu usneš bez problémů, zavřené oko udrží tělo ve spánkovém režimu. Blbost! Jasně, že je to kravina! Jenže před čtvrtou hodinou ráno jste ochotni uvěřit čemukoliv, co vás ihned dostane zpátky do stavu sladkého bezvědomí. Tak nechávám pravé oko zavřené a vrávorám tmou přes čtvery dveře. Rozsvítím až v koupelně a mé levé oko zamrká. Pravé pevně držím přilepené. Nemůžu najít papír, je v pravém sektoru zakrytém tmou. I klika na dveřích je jinde než vždycky. Vydrž, vydrž, povzbuzuju se. A pak dojde k nevyhnutelnému okamžiku, kdy se levým okem uvidím v osvětleném zrcadle. Pravé oko vyletí v úžasu zpod víčka a pak se obě oči v úleku zavřou. Ale to už je pozdě. No, nebudu vám lhát. Neusnula jsem už.

Obraz pomačkaného Kyklopa s výrazem obecního idiota budu vidět před sebou do konce života.

Jsi úžasná, jsi úžasná, jsi úžasná, opakuji si jako mantru. Nepomáhá to.

Kdybyste si měli z této banální story něco zapamatovat, tak je to následující rada: pokud chodíváte v noci na toaletu, hoďte si večer přes zrcadlo hadr a skleněné plochy polepte novinami. Nebo nechejte pro jistotu obě oči zavřené a nechte se vést svým třetím okem. Nachází se uprostřed čela těsně nad obočím a jeho aktivace vám určitě nezabere více času, než snaha vymazat z mysli svůj obraz v zrcadle.

Vaše Bára (www.uzanabara.cz)

Další články z této rubriky

Kýchající žena venku. V bundě a šedých rukavicích.gutentor-overlay

Rýmička a kuckáníčko

Jsem člověk, který nesmrká a nekýchá po celý rok. Lidi, co pořád potahují nosem a kýchnou desetkrát za sebou i v letním parnu, mě nebetyčně rozčilují.
Káva a zákusekgutentor-overlay

Správné načasování

Víte, jaké to je, když máte konečně chvilku času jen pro sebe? Káva voní, knížka i brýle čekají, až se s nimi vnoříte do společného…
Pár jde spolu zasněženým lesemgutentor-overlay

Můj manžel z fotografie

Dnes je to přesně 30 let, co jsme byli s mým mužem seznámeni. Trpný rod je tady schválně, stali jsme se totiž…
Starsá fotografie ve zlatém rámečkugutentor-overlay

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci, které mají svůj unikátní příběh.
Kniha a v ní zavřená růžegutentor-overlay

Myšlenky z památníku

Velké myšlenky si lidé odjakživa toužili uchovat v paměti. Vynořovaly se a zase zapadaly v zapomnění, než je někdo vykopal, ofoukal a vynesl na světlo boží.
Starsá kamera s se starým filmemgutentor-overlay

Vzpomínky v obrazech

Na přelomu tisíciletí byly velkým hitem videokamery. Byly obrovské, nosily se ve speciální brašně a musely se do nich kupovat…
Hrníček s kávou a na talířku cukroví - hvězdičky.gutentor-overlay

Neumím péct. No a co?

Až to bude důležité, tak to zase přijde. Stejně jako plech vanilkových rohlíčků, které budou úžasně chutnat i úžasně vypadat.…
Nakrájená vánočka na talířkugutentor-overlay

Altruistova vánočka

Těsto na perníky? Mám! Těsto na vánočku? Jasně! Už od rána kyne u topení. Tak ještě sbalit vál, váleček, mouku, vajíčko, zástěry a všechno to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*