


Odedávna je člověk se stromy v úzkém propojení. Nejen že jako ekologické plíce zajišťují nezbytnou životní podmínku pro jeho existenci, ale přinášejí také hmotný užitek. Přinášíme vám dvoudílný seriál o stromech, jejich síle a pozitivních účincích na člověka.



Gerda Mullerová: Rok s velkým dubem
Bříza
Považuje se za symbol štěstí. Staré národy věřily, že prozařuje čistotu do lidské duše, že rozumí člověku stejně jako matka svému dítěti. Je vlídnou ochránkyní, plnou soucitu a pochopení. Objímáte-li její ladný kmen, záhy zjistíte, jak vám tento kontakt pomáhá – přináší úlevu do znaveného organismu a zklidňuje mysl přetíženou starostmi. Probouzí vnitřní vnímání a umožňuje řešit problémy, které vám nedávají spát.



Borovice
Pokud pociťujete v borovém háji klid, vnitřní vyrovnanost, intenzivnější chuť do života a utišení bolestí těla i duše, objevujete to samé, co generace našich předchůdců. Borovici uctívali jako strom věčného života a moudrosti.



Buk
Někdy býváme nekritičtí, tvrdí k sobě i k bližním. Buk, statný a vznešený strom, nám dává nejen potřebnou svěžest ducha i těla, ale jeho síla v nás probouzí tolik potřebnou toleranci a soucit, jež jsme zadusili negativními postoji a odsuzováním, aniž bychom se hlouběji zajímali o pravou příčinu našeho rozladění.






Dub
V síle dubu, která je všeobecně známa, nalezne vaše pošramocené sebevědomí mocný proud energie k obnově. V jeho blízkosti snadněji dodáte vyčerpanému organismu „nový pohon“. Nemáte-li možnost častěji pobývat u stromu, který si oblíbili i bohové (např. Zeus), můžete s ním zůstat v kontaktu i přes jeho plody – žaludy, které máte při sobě.



Jeřáb
U stromu života, na sklonku léta zkrášleného červenými jeřabinami, stojí zato se chvíli zdržet. Druidové ho vysazovali kolem posvátných míst a prokazovali mu úctu. Probouzí totiž v lidech takové ctnosti, jako nebojácnost, silnou vůli, odvahu a touhu po lepší budoucnosti. Napomáhá tvůrčí komunikaci s okolím a příznivému plánování aktivit.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihobaze.cz, archiv autorky
Buďte první kdo přidá komentář