Stromy – symboly života I.

Stromy – symboly života I.
Foto: Freepik

Odedávna je člověk se stromy v úzkém propojení. Nejen že jako ekologické plíce zajišťují nezbytnou životní podmínku pro jeho existenci, ale přinášejí také hmotný užitek. Přinášíme vám dvoudílný seriál o stromech, jejich síle a pozitivních účincích na člověka.

Bříza

Považuje se za symbol štěstí. Staré národy věřily, že prozařuje čistotu do lidské duše, že rozumí člověku stejně jako matka svému dítěti. Je vlídnou ochránkyní, plnou soucitu a pochopení. Objímáte-li její ladný kmen, záhy zjistíte, jak vám tento kontakt pomáhá – přináší úlevu do znaveného organismu a zklidňuje mysl přetíženou starostmi. Probouzí vnitřní vnímání a umožňuje řešit problémy, které vám nedávají spát.

Stromy – symboly života I.
Ladné kmeny bříz obstupují kamenný blok v Prachovských skalách. Foto: Dana Vondrášková

Borovice

Pokud pociťujete v borovém háji klid, vnitřní vyrovnanost, intenzivnější chuť do života a utišení bolestí těla i duše, objevujete to samé, co generace našich předchůdců. Borovici uctívali jako strom věčného života a moudrosti.

Stromy – symboly života I.
Statná borovice krášlí zahradu před zámkem Mnichovo Hradiště. Foto: Dana Vondrášková

Buk

Někdy býváme nekritičtí, tvrdí k sobě i k bližním. Buk, statný a vznešený strom, nám dává nejen potřebnou svěžest ducha i těla, ale jeho síla v nás probouzí tolik potřebnou toleranci a soucit, jež jsme zadusili negativními postoji a odsuzováním, aniž bychom se hlouběji zajímali o pravou příčinu našeho rozladění.         

Dub

V síle dubu, která je všeobecně známa, nalezne vaše pošramocené sebevědomí mocný proud energie k obnově. V jeho blízkosti snadněji dodáte vyčerpanému organismu „nový pohon“. Nemáte-li možnost častěji pobývat u stromu, který si oblíbili i bohové (např. Zeus), můžete s ním zůstat v kontaktu i přes jeho plody – žaludy, které máte při sobě.

Stromy – symboly života I.
Mladý strom jeřábu se vyjímá v krajině Lipna. Foto: Dana Vondrášková

Jeřáb

U stromu života, na sklonku léta zkrášleného červenými jeřabinami, stojí zato se chvíli zdržet. Druidové ho vysazovali kolem posvátných míst a prokazovali mu úctu. Probouzí totiž v lidech takové ctnosti, jako nebojácnost, silnou vůli, odvahu a touhu po lepší budoucnosti. Napomáhá tvůrčí komunikaci s okolím a příznivému plánování aktivit.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihobaze.cz, archiv autorky

Další články z této rubriky

Arboretum Sofronka v Plznigutentor-overlay

Arboretum Sofronka v Plzni

Plzeňské Arboretum Sofronka s cennou sbírkou druhů Pinus, vypěstovaných ze semen borovic z celého světa, založil v roce 1956 uznávaný…
Od šálku s espressem k výkonu na tratigutentor-overlay

Od šálku s espressem k výkonu na trati

Káva není jen ranním společníkem při probouzení do nového dne, ale také může být významným pomocníkem v dosažení lepšího sportovního…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*