Historie kraslic a jak je možné je na Velikonoce zdobit?

Kraslice.
Foto: Pixabay.

Víte, proč je symbolem Velikonoc právě vajíčko? Barvené vajíčko je nejvýznamnějším symbolem Velikonoc. Jeho historie sahá až do starověku. Třeba vás některá z technik zdobení nadchne. Nechte se inspirovat naší galerií.

Původní zvyky a obyčeje se mnohde dodržují i do současnosti. Většinou je jejich význam symbolický a vychází z místních náboženských a kulturních tradic.

Nejvýznamnějším symbolem Velikonoc je barvené či zdobené vajíčko. Jeho historie sahá až do starověku. Už v době starověkého Egypta se jako symbol jara barvila červená vajíčka. Červenou barvu pro Velikonoce následně převzalo křesťanství jako symboliku krve Ježíše Krista.

Kraslice.
Foto: Pixabay. Už v době starověkého Egypta se jako symbol jara barvila červená vajíčka.

Kraslice nebo obecně vajíčka představují o Velikonocích plodnost a znovuzrození. Kraslice slouží jako odměna koledníkům, jako pomlázka, tzn. „pomlazení“. Dříve se věřilo v magickou moc vajec. K posílení této magické moci měly pomoci různé ornamenty malované na vajíčko. Magie se časem vytratila a malování na vajíčka se stalo tradicí. Má symbolizovat přírodu probouzející se k životu.

Původ slova „kraslice“ není jednoznačný – může souviset se slovanským označením pro červenou, případně jakoukoliv jasnou barvu (příbuznost lze spatřovat v ruském slově красный), ale rovněž je možná souvislost se slovními základy, které v tehdejší mluvě znamenaly „barvit“ nebo „krášlit“.

Červenou kraslici dostal od dívky ten chlapec, kterého potají milovala. Darovaná vajíčka měla být vždy plná. Prázdné malované skořápky vajec se používaly ke zdobení Morany a symbolizovaly smrt.

Dnes se však tzv. „vyjdumky“ běžně pro zdobení používají, protože malérečky malují kraslice během celého roku, tudíž plná vajíčka by se zkazila.

Barvy i technika malování vycházejí z regionálních tradic. Proto v každé části naší země můžete narazit na kraslice malované jinou barvou a technikou.

Technik pro zdobení kraslic existuje celá řada: od jednodušší reliéfní kresby voskem nebo batikování až po ty složitější, jako je vícebarevné batikování a leptání.

Mezi nejtěžší zdobící techniky patří polepování slámou nebo sítinou a vyškrabování – gravírování, ale také drátování a prořezávání (vrtání).

V galerii vám přinášíme tipy na zdobení vajíček. A že to do Velikonoc už nestihnete? Aspoň budete mít dost času natrénovat na ty příští.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, milujemevelikonoce.cz

Další články z této rubriky

Žena se koupe v prameni.gutentor-overlay

Svatojánská noc a její tradice

Svatojánská noc, kdy přestávají platit hranice mezi světem nadpřirozeným a reálným. Doba plná kouzel a tajemství. Doba plná magických rituálů.
Potápěč.gutentor-overlay

Je to možné? Rekordy českých seniorů

Zmapovali jsme pro vás pár zajímavostí o aktivitách některých našich spoluobčanů ve vyšším věku. Samotné nás překvapilo, jací borci mezi…
Knižní festival - Svět knihy 2022gutentor-overlay

Svět knihy Praha 2022

Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem. Citát románu „Jméno růže“Umerta Eca se…
Paní Křečková, manželka majitele největší sbírky lega na světěgutentor-overlay

Jak se žije s Legem

Exkluzivně pro náš magazín poskytla rozhovor Lenka Křečková, manželka Miloše Křečka, majitele největší sbírky stavebnic Lega na světě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*