Špejle jsou vrženy!

Špejle jsou vrženy!
Foto: Freepik

Očekávaná novinka Jelita & jitrnice od autorky bestselleru Třešně v rumu je právě na knihkupeckých pultech.

Špejle jsou vrženy!
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Vaše zásilka byla přesměrována na výdejnu do pekel horoucích? Řemeslník zaspároval pečlivě vybrané designové kachličky svítivě modrou a od té doby se nechává zapírat? Do toho srkáte děsně EKOLOGICKÝM papírovým brčkem kafe z PLASTOVÉHO kelímku a připadáte si, že Vám ta absence logiky snad zkroutí i prsty u nohou? Nebojte, nejste v tom sami.

Michaela Janečková vás ve své nové knize Jelita & jitrnice, žánrově neukotveném pamfletu, omaštěném českým folklorem, ubezpečí, že v týmu jelit nebo jitrnic nejsou jenom ti ostatní, ale někdy i vy sami.

Občas jsme jelita & jitrnice všichni.

Michaela Janečková se po úspěšných zápiscích Třešně v rumu z dovolené s cholerickým dědou (!) komunistou (!!) na Kubě (!!!) vydala do české kotliny. V knize Jelita & jitrnice má bývalá novinářka Stáňa poslední dobou pocit, že bizarní situace snad přitahuje a lepí se na ni jedno jelito za druhým. Když po patnácti letech odcházela z televize do kulturní neziskovky, myslela si, že minimálně tam bude větší klid. Nebyl. Karolína si zase musí přiznat, že její představa o rodině a mateřství je zcela neslučitelná se životem. A Lukáš? Ten nechápe, jak se z jednoduché činnosti, jako je natankovat auto, může stát volání o pomoc z uzamčené banky.

Kniha Jelita & jitrnice je přesvědčením, že nebýt všech těch pitomců okolo, život by byl nadmíru výtečný. Jenže, co když v týmu jitrnic hostujete i vy? Nebo dokonce máte našlápnuto na kapitána? Tak pozor! Špejle jsou vrženy!

„Jestli máte pocit, že se kolem vás nějak podezřele rojí jelita, doporučuji se přesvědčit, zda jim náhodou nevelíte. Často dnes jako společnost stojíme před otázkou, jak to, že jsme tak rozdělení, a proč si, safra, nerozumíme. Román Jelita & jitrnice by na to mohl pomoci odpovědět. Jen upozorňuji, že možná chvílemi nebudete vědět, jestli jsou ta jelita s jitrnicemi vlastně ve válce, nebo naopak v dokonalé symbióze. Jako jeden velký, český, umaštěný jing a jang,“ uvádí ke knize Michaela Janečková.

Knihu doprovází vizuální glosy oceňovaného grafika a ilustrátora Lumíra Kajnara.

Michaela Janečková vystudovala žurnalistiku na Karlově univerzitě a pracuje jako novinářka. S redaktorskou prací začínala v Lidových novinách, ve kterých rozkrývala například podhoubí tuzemské extrémní pravice. Informace z jejích článků přispěly k odsouzení takzvaných žhářů z Vítkova. Poté vyměnila tužku za mikrofon a přešla do České televize, kde za ekonomickou redakci přes deset let točila reportáže pro Události a editovala pořad Byznys ČT 24. Aktuálně je nejvíce zaměstnaná dcerou Josefínou, příležitostně pracuje pro Denník N a server Voxpot.

Její literární debut Třešně v rumu (Cosmopolis, 2022) se dočkal nejen několika dotisků, ale i divadelního zpracování v projektu LiStOVáNí.

V rámci turné se příběh svérázné kubánské expedice odehrál ve více než osmdesáti českých městech. Kniha rovněž zabodovala i v Ceně Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu za rok 2022 – Třešně v rumu obsadily druhé místo.

Ale kdyby to šlo, nejraději by se autorka jenom proháněla na koni po lesích a střílela z luku.

Zdroj: Pavla Linhartová, grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*