Zahrádkářův rok

Zahrádkářův rok
Foto: Pixabay

Že je na zahradě stále co dělat, potvrdí každý, kdo se o ni stará. Výborná příručka s barevnými fotografiemi připomíná právě ty práce, na které je třeba se v určitém období roku zaměřit.

Zahrádkářův rok
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Zkušení odborníci nabízejí rozvrh aktuálních prací na každý týden v příjemně upraveném diáři. Na jedné straně jsou uvedena konkrétní doporučení, druhá slouží pro zápisky vlastních zkušeností nebo poznámek na každý den v týdnu. Všestranná příručka upozorňuje na důležité práce, které je třeba udělat v průběhu celého roku na zahradě.

Například v zimě bychom měli věnovat pozornost přípravě nářadí, květináčů, pařeniště a skleníku a také plánování jarní výsadby cibulovin, hlíz či ovocných stromků. Stromy jsou v klidu a je nejvhodnější doba k prořezávání. Lze zvolit výchovný, udržovací, bezpečnostní či zmlazovací řez.

Další informace se týkají zálivky v zimě nebo co a kdy vysadit do skleníku i pařníku. V rámci biodiverzity se vyplatí instalovat na zahradě ptačí budky, krmítka, pítka i rostliny, které rády navštěvují včely, motýli a užitečný hmyz.

Vítané jsou rady, nač se soustředit v jarním, letním i podzimním období, zejména pokud jde o přípravu země, péči o rostliny na vhodném místě, zálivku, zastřihávání, hnojení, přesazování apod. Pěstitel se dozví vše potřebné o pěstování zeleniny stejně jako o tom, co svědčí a podporuje růst květin, bylinek a vinné révy. Nalezne zde užitečné nápady, jak postupovat proti chorobám rostlin a stromů či nevítaným škůdcům včetně nenasytných slimáků, a to přírodními, biologickými i chemickými prostředky, výsadbou odpuzujících rostlin, vytvořením bariér apod.

Mnoho rad se týká rovněž pěstování pokojových květin, využití léčivých účinků bylinek nebo jako koření.

Nepostradatelný, věcně uspořádaný rádce Zahrádkářův rok vychází v příjemném formátu a obsahuje řadu dobrých tipů, nač nezapomenout při údržbě zahrady v jednotlivých etapách ročních období. Poskytuje zároveň prostor pro vlastní poznámky včetně shrnutí, co se v konkrétním měsíci povedlo (a co ne), jež pomohou v dalších letech zkvalitnit péči o zahradu. Text doplňují barevné fotografie.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Rotraut Susanne Bernerová: Důmgutentor-overlay

Rotraut Susanne Bernerová: Dům

Cenami ověnčená německá malířka Rotraut Susanne Bernerová (nar. 1948 ve Stuttgartu) patří k nejuznávanějším a nejoblíbenějším ilustrátorům dětských knih v…
Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*