Zahrádkářův rok

Zahrádkářův rok
Foto: Pixabay

Že je na zahradě stále co dělat, potvrdí každý, kdo se o ni stará. Výborná příručka s barevnými fotografiemi připomíná právě ty práce, na které je třeba se v určitém období roku zaměřit.

Zahrádkářův rok
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Zkušení odborníci nabízejí rozvrh aktuálních prací na každý týden v příjemně upraveném diáři. Na jedné straně jsou uvedena konkrétní doporučení, druhá slouží pro zápisky vlastních zkušeností nebo poznámek na každý den v týdnu. Všestranná příručka upozorňuje na důležité práce, které je třeba udělat v průběhu celého roku na zahradě.

Například v zimě bychom měli věnovat pozornost přípravě nářadí, květináčů, pařeniště a skleníku a také plánování jarní výsadby cibulovin, hlíz či ovocných stromků. Stromy jsou v klidu a je nejvhodnější doba k prořezávání. Lze zvolit výchovný, udržovací, bezpečnostní či zmlazovací řez.

Další informace se týkají zálivky v zimě nebo co a kdy vysadit do skleníku i pařníku. V rámci biodiverzity se vyplatí instalovat na zahradě ptačí budky, krmítka, pítka i rostliny, které rády navštěvují včely, motýli a užitečný hmyz.

Vítané jsou rady, nač se soustředit v jarním, letním i podzimním období, zejména pokud jde o přípravu země, péči o rostliny na vhodném místě, zálivku, zastřihávání, hnojení, přesazování apod. Pěstitel se dozví vše potřebné o pěstování zeleniny stejně jako o tom, co svědčí a podporuje růst květin, bylinek a vinné révy. Nalezne zde užitečné nápady, jak postupovat proti chorobám rostlin a stromů či nevítaným škůdcům včetně nenasytných slimáků, a to přírodními, biologickými i chemickými prostředky, výsadbou odpuzujících rostlin, vytvořením bariér apod.

Mnoho rad se týká rovněž pěstování pokojových květin, využití léčivých účinků bylinek nebo jako koření.

Nepostradatelný, věcně uspořádaný rádce Zahrádkářův rok vychází v příjemném formátu a obsahuje řadu dobrých tipů, nač nezapomenout při údržbě zahrady v jednotlivých etapách ročních období. Poskytuje zároveň prostor pro vlastní poznámky včetně shrnutí, co se v konkrétním měsíci povedlo (a co ne), jež pomohou v dalších letech zkvalitnit péči o zahradu. Text doplňují barevné fotografie.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…
77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…
10x se nadechněte a bude po únavěgutentor-overlay

10x se nadechněte a bude po únavě

Doktor Egor Egorov provozuje téměř čtvrt století soukromou praxi celostní biologické medicíny v Berlíně. Zaměřuje se na problematiku energetického metabolismu…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*