Sarah Callardová: Háčkované čtverce

Sarah Callardová: Háčkované čtverce
Foto: Pixabay

Háčkované motivy inspirované dekorativními dlaždicemi z celého světa

Britská autorka Sarah Callardová za přispění světových designérek vydala výbornou knihu návodů na háčkované barevné čtverce, inspirované nápaditými vzory ozdobných dlaždic i dalších uměleckých podnětů. Potěší všechny ženy milující ruční práce, jimiž mohou příjemně zútulnit domov. 

Sarah Callardová: Háčkované čtverce
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Nejen o dlouhých zimních večerech přijde vhod nádherná publikace s více než stovkou originálních vzorů, jež lze podle přesně rozkreslených a popsaných předloh vytvořit s háčkem a přízí. Z mnoha barevných kombinací, stylů a různorodého provedení i způsobů spojování si vybere každá více či méně zručná dívka, maminka i babička. Jako inspirace posloužily především keramické kachlíčky z různých částí světa, ale i další dekorativní nápady.

Háčkované čtverce uchvátí nejen barevně, ale i stylem zpracování – mozaikovým, gobelínovým či v podobě intarzie. Stačí klubíčka přízí, háček, jehla a můžete se pustit do práce. Každý vzor je podrobně popsán s názorným barevným rozkreslením a fotografií hotového čtverce. Uvedeno je také několik způsobů spojování čtverců dohromady, z nichž je pak možno tvořit ozdobné dečky, přehozy, přikrývky, prostírání, chňapky, předložky, ubrusy, šátky, polštáře nebo originální dárky.

Zbývá jen zvolit motiv, jímž může být krajkový květ, láska v mlze, půlměsíc, popkornová fantazie, hraní s kostkami, soustředné cikcak, zářící hvězda, abstraktní sedmikráska, měňavý květ, srdíčka či vzor motivovaný výzdobou portskými střechami, náměstím Ribeira či vlakovým nádražím. Zaujmou i vzory inspirované řeckou architekturou a mytologií, květinami, geometrickými tvary, gotickým obloukem anebo tvarem mandaly. Inspirovat se lze tvary i barevností, ať v jemných pastelových tónech, nebo kontrastním spojením sytých odstínů.

Nechybí vysvětlivky zkratek a symbolů, jež jsou použity v rozkresech. V závěru knihy jsou popsané a na obrázcích ukázané postupy háčkování všech uvedených technik. Díky nim se může i začátečnice naučit, jak se tvoří řetízkové a pevné oko, polosloupek, pikotky, nopky, shluky, bubliny, ubírání, neviditelné zakončení i další způsoby háčkování.

Nádherná kniha většího formátu s barevnými fotografiemi, přesnými popisy a rozvrhy práce přináší přes sto originálních vzorů čtverců a nabízí užít si příjemného koníčku, relaxu nebo vášně, podle toho, jak vás háčkování těší. Vychází v překladu Evy Fukové.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*