Rýma a rýmička: smrtelná nemoc, hlavně pro pány

Rýma a rýmička: smrtelná nemoc, hlavně pro pány
Foto: Freepik

Rýma. Chlapa jako hora skolí lusknutím prstů a v ženách vyvolává ironické pousmání. Jak je možné, že naši muži mají z rýmy takovou hrůzu?

Je to tak běžný obrázek, až by se chtělo říct, že klišé: muže začne pálit v nose, spolu s ním se mu “spustí” hekání a druhý den už nevstane z postele. Onemocnění, které většina žen zvládne za plného provozu, muže vyřadí na pár dní ze života. Je to jen divadlo a ve fotbalové hantýrce bychom jim říkali simulanti, nebo v tom je něco víc?

Než rychlým soudem smeteme trápení mužů ze stolu a pobavíme se jedním z nespočtu vtipů na jejich účet, zapátrali jsme, jak to s tou jejich rýmou vlastně je. A k našemu překvapení jsme zjistili, že toto téma je zajímavé nejen pro pobavení mezi pohlavími, ale také pro vědecké bádání. A lékaři z Memorial University of Newfoundland přišli s tím, že muži reagují mnohem hůř než ženy na infekce horních cest dýchacích proto, že mají díky hormonu testosteronu horší imunitu. Takže mužnější chlapáci mají ve finále horší imunitu než zženštilejší typy mužů.

Řešení? Dbejte na prevenci

Než budete zase nad partnerovým rýmovým utrpením lomit rukama, raději se zaměřte na prevenci. Na útrpný výraz během rýmy má totiž právo, ověřené vědci.

  • Každé ráno vypijte šálek šípkového čaje plného vitamínu C.
  • Dodržujte zásady správné výživy a dostatečně pijte (nealkoholické nápoje).
  • Až vás přepadne chuť na sladké, dejte si místo čokolády raději sušené ovoce.
  • Jezte a pijte fermentované potraviny a nápoje.
  • Dostatečně spěte.
  • Za každého počasí choďte ven.

Když už rýma přijde, rychle ji vyžeňte

Rýma je virové onemocnění a jestli chcete předejít většímu trápení, musíte zasáhnout hned při prvních příznacích. Jinak jsou všechny babské rady nefunkční:

  • Napusťte si do umyvadla tak horkou vodu, jak snesete, a ponořte do ní ruce až po lokty. Rozproudíte tak krev v těle a zaktivujete imunitní systém.
  • Vyrobte si teplý obklad (skvělé jsou multifunkční sáčky, které lze mrazit i ohřívat, pořídíte je v lékárně), přiložte si ho na čelo a jděte s ním spát. Do rána se vám uleví.
  • Připravte si ulevující sirup z cibule. Stačí ji nakrájet na kolečka, zasypat trochou cukru a nechat v uzavřené nádobě pár hodin odležet. Cibule pustí šťávu, kterou můžete užívat podle libosti. Skvělá je především pro obsah vitamínu C a také protizánětlivé látky, co pomohou tělu bojovat s infekcí.

Zdroj: Petra Matějková (autorské dílo), stoplusjednicka.cz, ceskaapoteka.cz

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*