Ptáčci během jediné mrazivé noci ztratí až pětinu své hmotnosti

Sýkorka v zimě.
Foto: Pixabay.

Malý ptáček je na mrazy přichystaný, ale ani tak se neobejde bez vaší pomoci. Když teploty spadnou pod bod mrazu, musí ptáci přijímat mnohem více potravy než obvykle. Svoji tělesnou teplotu si udržují pomocí peří, které načepýří tak, že vypadají jako koule, a vytvoří si tak tělesné teplo.

Nejmenší ptáček, králíček obecný, váží pouhých 6 gramů. Na to, aby během mrazivé noci přežil, vydá tolik energie, že ztratí až 20 % své hmotnosti.

Sýrkorky v zasněženém krmítku.
Foto: Pixabay. Když teploty spadnou pod bod mrazu, musí ptáci přijímat mnohem více potravy než obvykle.

Drobní ptáci proto musejí jíst každý den. Pokud je vše zapadané sněhem, je pro ně obtížné najít potravu. Proto se bez naší pomoci neobejdou. Nezapomínejme na ně a dejme jim do krmítka lojové koule, slunečnice nebo oříšky – nikdy však pečivo. Pokud krmítko nemáme, můžeme si jednoduché vyrobit. Někdy postačí i miska umístěná tam, kde na ni nepadá sníh.

Ptáčci se umí zahřát

Řekli jsme si, že když je opravdu velká zima, takový ptáček se načepýří. Udělá to tak, že mu mezi peříčky vzniknou vzduchové kapsy, a ty pak fungují jako izolace proti zimě. Schová si do nich neopeřené nohy i zobák. Když je nejhůř, pomáhá si třepáním svalů, to jej ale stojí velké množství energie.

Ptáčci v zimě u krmítka
Foto: Pixabay. Drobní ptáci proto musejí jíst každý den. Pokud je vše zapadané sněhem, je pro ně obtížné najít potravu.

Přes zimní dny se zahřívá při každé příležitosti – s výjimkou času, kdy prchá před nebezpečím nebo shání potravu. Některé druhy ptáků jako sýkorky, šoupálci, střízlíci, brhlíci nebo králíčci vytvářejí ve velkých mrazech spací skupiny. Spí namačkáni k sobě a uspoří tak až 80 % tepla.

I přes to, že si ptáčci umí teplo takto obstarat a umí si i pomáhat, bez plných krmítek mají malou šanci přežit.

Proto právě v době, kdy teploty klesají pod mrazu na ně myslete.

Tipy na to, jak správně krmit ptáčky a další zvířata v zimě, najdete v našem článku.

Zdroj: zivotnazahrade

Další články z této rubriky

Žena se koupe v prameni.gutentor-overlay

Svatojánská noc a její tradice

Svatojánská noc, kdy přestávají platit hranice mezi světem nadpřirozeným a reálným. Doba plná kouzel a tajemství. Doba plná magických rituálů.
Potápěč.gutentor-overlay

Je to možné? Rekordy českých seniorů

Zmapovali jsme pro vás pár zajímavostí o aktivitách některých našich spoluobčanů ve vyšším věku. Samotné nás překvapilo, jací borci mezi…
Knižní festival - Svět knihy 2022gutentor-overlay

Svět knihy Praha 2022

Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem. Citát románu „Jméno růže“Umerta Eca se…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*