Tipy na správné krmení zvířat v zimě

Veverka
Foto: Pixabay.

Chcete dopřát volně žijícím zvířatům trochu radosti a podpořit jejich možnosti na přežití v zimě? Potom je potřeba dávat pozor na to, co jim nosíme a sypeme, protože často dobrý úmysl končí špatným výsledkem. Dopřát všem to, co je pro ně ideální, můžete vcelku jednoduše. Jak?

Krmivo pro musí být buď v čerstvé nebo sušené podobě. Zvířatům nikdy nedáváme to, co bychom sami nejedli, jako plesnivé nebo jinak znehodnocené potraviny. Rovněž je v žádném případě nekrmíme čerstvým pečivem, suchými těstovinami ani žádnými kynutými výrobky – mohlo by jim to způsobit koliku a bolesti, které nezřídka končí i skonem. Jídlo dáváme nejlépe do krmelců, krmítek nebo na jiné suché místo, nikdy ne na zem, kde by mohlo navlhnout.

Ovoce a zelenina

Pokud chceme divokým zvířatům dopřát opravdovou lahůdku, radost jim uděláme syrovým, potažmo ovocem a zeleninou. Ať už se jedná o jablka, hrušky, mrkev, krmnou řepu, jeřabiny nebo brambory (vždy bez slupek), je to pro ně skvělý vitaminový doplněk, ale hlavně o zdroj vody, který opravdu ocení.

Sušené pečivo

Již po mnoho let je v oblibě nosit zvěři sušené pečivo. Zvěř pečivo ocení, ale musí být naprosto suché, bez jakékoliv náplně či plísně. Pokud chceme pečivo zanést lesní zvěři, uděláme to až tehdy, pokud mrzne a neočekává se obleva, aby pečivo nezplesnivělo a nenavlhlo, neboť v takovém případě bychom mohli způsobit zvěři bolesti nebo úhyn. Proto je také dobré nedávat na jedno místo velké množství pečiva – jednoduše proto, aby je zvířata stihla včas spotřebovat.

Srna v lese.
Foto: Pixabay. Pokud chceme pečivo zanést lesní zvěři, uděláme to až tehdy, pokud mrzne a neočekává se obleva.

Pozor! Běžně máme zažito, že pečivem lze nakrmit třeba divoké kachny a jiné vodní ptactvo.

Ornitologové však před tím varují: tato potrava pro ptáky není vhodná, naopak poškozuje jejich organismus. Vzhledem k vysokému obsahu sacharidů mají ptáci pocit, že jsou sytí, přitom do těla spolu s pečivem nedostali žádné důležité látky.

Pokud tedy chceme v zimě přilepšit kachnám či labutím na rybníce, je lepší jim nadrobno nakrájet listy květáku, kedlubny, salátu nebo brokolice. Vhodné jsou pro ně i slupky z celeru, mrkve nebo petržele, rýže vařená bez vody nebo rozmrazený hrášek.

Labutě se krmí pečivem
Foto: Pixabay. Ornitologové varují: pečivo není pro vodní ptactvo vhodné, naopak poškozuje jejich organismus.

Kaštany, žaludy a bukvice

Podzim a částečně i zima lákají ke sběru spadaných plodů, jako jsou kaštany, žaludy a bukvice. Tyto plody mohou zvířatům dodat potřebnou energii, ale musíme dbát na to, abychom jim dávali jen menší množství – v opačném případě se pro vysokou zvěř (hlavně daňky) jedná o toxickou potravu a působí na trávení zvířat negativně. Zvířata jako daňci bohužel hlavně kaštany milují a neznají míru, která je pro ně ještě bezpečná.

Žaludy a větvičky.
Foto: Pixabay. Tyto plody mohou zvířatům dodat potřebnou energii, ale musíme dbát na to, abychom jim dávali jen menší množství.

Voda

Zvířata v zimě mohou mít problém s hledáním vodního zdroje. Proto můžeme na zahrádce či balkonu udělat pítka, kam napustíme kohoutkovou vodu, kterou často měníme. Voda může být i teplejší, aby déle vydržela, ovšem nikdy ne horká! Také rozhodně není vhodná voda minerální či ochucená.

Sýkorka u pítka.
Foto: Pixabay. Zvířata v zimě mohou mít problém s hledáním vodního zdroje, proto je dobré jim udělat pítka.

Větve a větvičky

Králici, zajíci i vysoká zvěř ocení pestrou stravu. A pokud my máme možnost zužitkovat například ořez ze zahrádky, jedná se o ideální kombinaci. Zvířatům můžeme nosit různé druhy usušených větviček, například od vrby, osiky, dubu či odřezky z ovocných stromů.

Semínka, lojové koule a hmyz

Kdo chce podpořit ptáky, ať už ve městě či v přírodě, může je učit létat pravidelně do krmítek už od podzimu. Rádi se potom budou vracet. Pokud nám není líto peněz, ptáky nejvíce potěšíme sušeným hmyzem. Lze jej koupit jak ve zverimexu, tak v rybářských potřebách a ptáci potom budou naše krmítko zbožňovat! Pokud ovšem chceme využít klasičtější variantu, určitě nepohrdnou nevyloupanými semeny slunečnice, prosem nebo kupovanou směsí pro andulky. Oblíbené jsou také lojové koule, které si můžeme buď sami vyrobit (z vyškvařeného tuku smíchaného se semeny, strouhankou a krupicí), nebo zakoupit již hotové. Pro zpestření občas můžeme nasypat jeřabiny, bez nebo rakytník.

Sýkorka na lojové kouli.
Foto: Pixabay. Oblíbené jsou také lojové koule, které si můžeme buď sami vyrobit, nebo zakoupit již hotové.

Zdroj: redakce, Ochranazvirat.cz

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*