Postižení očí patří mezi časté komplikace diabetu – o zrak přichází až 5 % pacientů

Postižení očí patří mezi časté komplikace diabetu
Foto: Freepik

Zrak je jedním z nejcennějších smyslů člověka, proto je důležité o něj v průběhu života dobře pečovat. To u diabetiků platí dvojnásob, jelikož oční onemocnění patří mezi poměrně časté komplikace cukrovky a jsou příčinou slepoty až u 5 % diabetiků. Mezi nejzávažnější komplikace diabetu patří retinopatie – onemocnění, při kterém dochází k poškození cév vyživujících sítnici oka. V České republice se s retinopatií léčí 100 tisíc osob. Mezi další oční komplikace související s cukrovkou patří i šedý a zelený zákal. Oční problémy často vůbec nebolí a mohou se u diabetiků projevit za řadu let, kdy již může být poškození zraku závažné a trvalé.

Dlouhodobě zvýšený obsah cukru v těle negativně ovlivňuje orgány i drobné cévy – a ani oči nejsou výjimkou. Riziko postižení očí se zvyšuje s věkem. Rizikovým faktorem je i kouření – dle průzkumu si více než polovina diabetiků 1. typu dopřává cigarety. Diabetici by neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře, a to minimálně jednou ročně. Zpočátku totiž nemusí pozorovat příznaky zhoršení zraku – pak už ale může být pozdě. Na vyšetření však nechodí asi 40 % diabetických pacientů.

Zákeřné onemocnění sítnice

Retinopatie je jednou z nejčastějších chronických komplikací, která postihuje lidi s diabetem. Statistiky uvádějí, že až 45 % diabetiků 1. a 2. typu postihne určitý stupeň této choroby.

Sítnice je velmi tenká a nesmírně důležitá část oka, která zachycuje obraz a zrakovým nervem jej následně posílá do mozku. Při špatné kompenzaci hladiny krevního cukru dochází k poruše prokrvování sítnice. Ta ve snaze zachovat okysličení reaguje tvorbou nových cév, které jsou však nekvalitní. Rády praskají, může dojít k zakrvácení do oka, mohou s sebou stáhnout okolní tkáň sítnice, což může vést k jejímu odchlípení se závažným poškozením zraku.

Mezi rizikové faktory vzniku retinopatie patří kouření i časté výkyvy velmi nízké nebo naopak vysoké hladiny glykémie. Pozor by si měli diabetici dávat i na vyšší krevní tlak.

Retinopatie se projevuje rozmazaným viděním, zvýšenou citlivostí na světlo, náhlými výpadky zorného pole, výjimkou nejsou ani problémy s rovnováhou nebo čtením. Mezi další projevy nemoci patří napadení oka žlutou skvrnou (diabetická makulopatie). Při včasném odhalení může správná léčba zabránit ztrátě zraku. V pozdější fázi onemocnění pomohou laserové nebo chirurgické postupy či aplikace biologické léčby injekčně přímo do oka – ty mohou zpomalit či snížit riziko slepoty.

Plíživý zloděj zraku

S cukrovkou mohou jít ruku v ruce i další oční komplikace. Podle studie čínských vědců mají například diabetici až o 36 % zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Proto není radno podceňovat jakékoli příznaky, ale ani prevenci. Neléčený zelený zákal, odborně zvaný glaukom, vede k poškození zrakového nervu a v pozdější fázi dochází k poruchám vidění a slepotě.

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění, při kterém dochází k zakalení zdravé čiré oční čočky. Pacienti, kteří trpí kataraktou, si často stěžují, že vidí méně ostře a jakoby přes špinavé okno. Udává se, že šedý zákal vzniká zejména v souvislosti se stárnutím oka a postihuje lidi starší 65 let, ale objevit se může i u dětí a mladších jedinců.

Zde je zásadní včasná diagnóza, jelikož jedinou možnou léčbou je operační zákrok, při němž se zakalená oční čočka zcela odstraní a nahradí se čočkou umělou. U diabetiků je riziko vzniku šedého zákalu až o 60 % vyšší oproti zdravé populaci. Kolísáním hladiny cukru v krvi se totiž může měnit tkáňová struktura čočky a kvůli tomu se oko může předčasně zakalovat.

Prevence je základ

1. Pokud pracujete na počítači, věnujte se každou hodinu očnímu cvičení. Mrkejte, přeostřujte nebo vyzkoušejte cviky oční jógy.

2. Investujte do kvalitních slunečních brýlí. UV záření je nebezpečné a může způsobit či zhoršit celou řadu onemocnění očí.

3. Podívejte se na Amslerovu mřížku. Jednoduché cvičení vám pomůže včas odhalit poruchy zraku.

4. Zvlhčujte oči. Kromě dlouhodobých chronických onemocnění jsou diabetici také náchylnější k infekcím očí a takzvanému syndromu suchého oka.

5. Mějte svůj krevní tlak pod kontrolou. Poškození očí bývá také často způsobeno vysokým krevním tlakem.

6. Nezapomínejte na pravidelné kontroly zraku. Pacienti s diabetem by měli podstoupit jednou ročně oční vyšetření, které má zahrnovat i vyšetření očního pozadí.

Odborník radí – doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská

Nejdůležitější prevencí očních komplikací u diabetika je kompenzace cukrovky – tedy pravidelný selfmonitoring glykémií s adekvátní reakcí při nedosahování cílových hodnot. Pacienti mohou kontrolovat hladiny krevního cukru pomocí glukometru nebo moderními senzory, které měří hladinu cukru v podkožní tkáni kontinuálně a bez nutnosti vpichů do prstů. Na českém trhu je momentálně dostupných několik druhů senzorů – například značky Dexcom nebo Freestyle Libre. Dále je třeba dbát na pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek fyzické aktivity. Diabetici by se měli zcela vyhnout kouření. Ostatní potřebná léčebná opatření by měl stanovit ošetřující lékař, proto jsou pravidelné kontroly u diabetologa zcela nezbytné. Retinopatii ani další poruchy zraku nemusí člověk v počátečních fázích vůbec zaznamenat, důležité jsou proto frekvenční preventivní kontroly očního pozadí.  Zhoršení zraku často bývá už příznakem rozšířené choroby.

Mít přehled o hladině glukózy je při léčbě cukrovky zásadní. Pro diabetiky je k dispozici systém FreeStyle Libre, který ji měří průběžně, a to bez nutnosti vpichů do prstu. Malý senzor o velikosti padesátikorunové mince umístěný na zadní straně paže měří hladinu glukózy každou minutu, a to až po dobu 14 dnů. Čtečka snímá hodnoty i přes oblečení a ukládá data z měření. Systém diabetikům poskytuje vizuální představu o hodnotách hladiny glukózy, jejich trendech a časovém průběhu. S pomocí specializovaného softwaru je možné z dat generovat exporty a přehledy, které diabetikovi i jeho lékaři pomohou precizněji nastavit léčbu. Čtečku i senzor lze objednat na freestylelibre.cz.

Zdroj: Alexandra Prochorová, freestylelibre.cz, doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*