Kamínky, kam se podíváš

Malované kamínky.
Foto: Zdeňka Chalupníková.

Stalo se vám, že jste na výletě či vycházce našli pomalovaný kamínek, který měl z druhé strany napsané PSČ nějakého města? Potom jste se již setkali s celosvětově úspěšnou hrou Putovní kamínky, ve které ovšem Češi vynikají.

Malované kamínky.
Foto: Veronika Šeflová Stalo se vám, že jste na výletě či vycházce našli pomalovaný kamínek, který měl z druhé strany napsané PSČ nějakého města?

Malování putovních kamínků se těší v dnešní době čím dál větší oblibě. O co se vlastně jedná? Namalovaný kamínek jeho autor nechá na vhodném místě a doufá, že jej najde někdo, kdo z něj bude mít radost. Ať už si jej potom nechá pro radost, nebo jej přesune zase dál, na jiné místo. Ti, kteří mají internet, se mohou přihlásit do různých skupin na Facebooku, kde se vyfocené kamínky vloží, vepíše se právě zmíněné PSČ, a původní majitel si tak svůj výrobek může najít a zjistit, kde se zrovna nachází. Mezi nejznámější skupiny patří například „Kamínky“, „Kamínky (official)“ nebo „Putovní kamínky“, ale skupin, kde se lidé navzájem podporují v této činnosti, je daleko vice.

Malované kamínky.
Foto: Veronika Šeflová. Malování putovních kamínků se těší v dnešní době čím dál větší oblibě.

Jak vytvořit malovaný kamínek?

Pokud se chcete zapojit a tvořit kamínky pro radost dětem i dospělým, směle do toho! Můžete potom své kamínky měnit za ty vámi nalezené, nebo „jen” udělat radost jiným, ponecháním kamínků na veřejně dostupném místě. Nezapomeňte na svůj kamínek napsat PSČ města, ze kterého pocházíte, a pokud máte Facebook, tak i skupinu, ve které jste přihlášeni. Kamínek si můžete i vyfotit a v dané skupině ukázat, odkud vyráží na svou cestu (stačí město).

Malované kamínky.
Foto: Zdeňka Chalupníková. Pokud se chcete zapojit a tvořit kamínky pro radost dětem i dospělým, směle do toho!

Čím a jak malovat?

Kamínky se musí malovat akrylovými fixami nebo barvami. Jen ty vydrží různé povětrnostní podmínky a zůstanou na kamínku tak, jak mají. Po namalování je třeba ještě kamínek zalakovat bezbarvým matným či lesklým lakem, čímž dosáhneme stálosti barev. Akrylové barvy a fixy dnes zakoupíme v papírnictví, ve výtvarných potřebách nebo na internetu. Lak seženeme i v běžné drogerii.

Malované kamínky.
Foto: Veronika Šeflová. Kamínky se musí malovat akrylovými fixami nebo barvami.

Kam kamínky pokládat

Místo, které pro položení kamínku, si můžeme vybrat dle libosti, ale měli bychom dodržovat určitá pravidla. Místo by mělo být bezpečné a viditelné. Rozhodně není vhodné kamínky pokládat na hřbitovech, na sochy, na vzácná nebo jinak chráněná místa. Kamínkování by nemělo být o znečišťování životního prostředí.

Malované kamínky.
Foto: Zdeňka Chalupníková. Kamínkování by nemělo být o znečišťování životního prostředí.

Očekávání vs. realita

Stane se, že se náš kamínek nikde veřejně neobjeví, to ovšem neznamená, že nedělá radost novému majiteli. Mnoho seniorů nemá internet, stejně tak je plno dětí, která neznají pravidla této „hry“ a kamínky si schovávají jako talismany. Malování kamínků je úžasný relax, často společná rodinná aktivita, která zabaví při deštivých dnech, stejně jako na vycházkách a výletech.

Další články z této rubriky

Adventní věnec jinakgutentor-overlay

Adventní věnec jinak

Možná vám pomalu vrtá hlavou, jakou si letos vyrobíte adventní dekoraci. Nechte se inspirovat jednoduchými návody a vytvořte si doma…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*