Pokojové rostliny, co nestojí ani korunu

Pokojové rostliny
Foto: Freepik

Zeleň na parapetu sice vypadá krásně, ale také stojí nemalé peníze. Než se pustíte do nákupu „pokojovek“, rozhlédněte se v okolí, jestli byste nemohli řady svých zelených krasavic rozšířit zadarmo.

Možná byste se divili, jaké úlovky si dokážete přinést z návštěvy kamarádů, lékaře nebo třeba školní družiny, kam si chodíte vyzvedávat vnoučata. Samozřejmě vás nenavádíme, abyste kdekoliv cokoliv zcizovali. Většinou se stačí zeptat a majitel vám rád ulomí lístek nebo odstřihne stonek.

Jak množit pokojové rostliny

Většina těchto rostlin je na množení tak nenáročná, že to zvládnete na první pokus, i když jste to doteď nedělali. Důležité je pokoušet se o rozmnožování na jaře a v létě, kdy jsou rostliny nejaktivnější.

Množení ze stonkových řízků

(vhodné pro většinu „pokojovek“, které mají měkké stonky)

Stačí odstřihnout těsně pod uzlinou s vyrůstajícím listem asi 15 cm kus mladého stonku s lístky, odstranit 2-3 spodní listy a řízky zapíchnout do substrátu určeného k řízkování (nebo pro sazeničky).

Substrát upěchujte a udržujte ho vlhký. První kořínky se u většiny rostlin objeví za 6-8 týdnů.

Zakořeňování ve vodě

(vhodné pro rostliny s měkkými listy, např. africké fialky, pileu, šplhavnici)

Odstřihněte zdravý list i se stonkem a umístěte ho do sklenky s vodou tak, aby byl pod vodou pouze stonek (list musí zůstat na suchu).

Během pár týdnů se objeví první kořínky.

Jakmile bude mít rostlinka pěkný kořenový systém, můžete ji vyjmout a přesadit do substrátu.

Dělení rostlin

Některé rostliny vytvářejí kořenový systém, ze kterého po stranách vyrůstají nové výhonky. Nejčastějšími zástupci těchto druhů jsou tchýnin jazyk, toulcovka, ledviník nebo kořenokvětka.

Pokud jsou kolem mateřské rostliny vyrašené výhonky, lze původní a novou rostlinu oddělit – stačí najít místo, kde se stonky napojují na kořeny. Většinou to jde rukou, ale můžete použít ostrý nůž nebo nůžky.

Původní i novou rostlinu pak stačí zasadit do květináče do vhodného substrátu a zalít.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Detail chodítka.gutentor-overlay

Příspěvky na mobilitu a pomůcky

Dostáváme od vás otázky, jestli stát a zdravotní pojišťovny podporují to, aby se člověk déle udržel soběstačným a nemusel skončit…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*