Barevný podzim. Relaxujte a odpočívejte

Červené listy na stromě.
Foto: Pixabay.

Je víkend, vše mám hotovo. Doma už není jen „zaklizeno“, ale opravdu uklizeno. Z kuchyně voní koláč, na terásce u kuchyně voní na stolku přede mnou káva. Můžu si sednout s knihou a odpočívat ve světě, který napsal šikovný spisovatel, nebo zůstat v našem světě a jen tak se kochat pohledem do zahrady a na blízký lesík.  

Zůstávám u nás. Je krásný den. Slunce už nemá tu sílu, kterou mělo ještě před pár týdny, stále ale nabízí krásný pohled na přírodu. Paprsky svítí do různých zákoutí, ukazují čerstvé pavoučí sítě i lezoucí mravence a jejich mraveniště blízko „mojí“ skalky. Na skalce odkvétá ibišek a začíná se červenat netřesk, neklamná varování přírody, že přichází podzim. Tráva, zatím stále ještě zelená, svítí i teď žlutě, jenže místo pampeliškami, prvním spadaným listím. Na stromech dozrávají velké modré švestky a červená jablíčka. Listy se začínají zbarvovat teplými tóny červené, rezavé, hnědé a žluté. Tyto barvy smíchané s pomalu ustupující zelenou, oranžovou a třeba i fialkovou, kterou se chlubí část přísavníku na dřevěném plotu, mi nabízí pastvu pro oči a potěšení pro duši.

Do toho přilétá datel, který je svým ťukáním do stromu jediný „rušič“ mého kochání. Vlastně ne, neruší, spíš ještě posiluje tu sílu okamžiku, zážitek a potěšení.

Nemám ráda podzim, když je plačtivý a větrný, ale tento, barevný a laskavý, mi ukazuje, že i tohle roční období může mít své kouzlo. Najednou vnímám, že podzim, když se neschovává za dešťové kapky nebo nás neprohání větrem, mi dodává sílu a pohodu, stejně jako třeba jaro.

Tak vítej, podzime, přestože přicházíš stále rychleji, jak se mi zdá. Tak vítej, podzime, i když s sebou přinášíš mé další …sáté narozeniny. Tak vítej, podzime, a přines krásnou zimu mého dětství, plnou sněhu a smíchu. Tak vítej, podzime, vždyť vím, že jsi krásný.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Zabijačkové speciality.gutentor-overlay

Na zabíjačkové pochoutky zapomeň

„A tu černou zabíjačkovou polévku a jitrničky mám kde?“ přivítala nás naše babi a s mírně povytaženým obočím přehlédla naši…
Romeo a tři Julie III.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – výlet

Když jsme ráno odjížděli serpentýnami z Corniglie napřed dlouho nahoru a potom dlouho dolů na pobřeží, modlili jsme se v…
Romeo a tři Julie II.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – už neprší

Hybaj rovno! To je heslo dnešního druhého dne výpravy Jarda Tour, cestovní společnosti pro vyvolené a zvláště otrlé jedince.
Romeo a tři Julie I.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – celý den v autě

Velikonoční svátky trávím letos mimo domov. Žádný jarní úklid, pečení, vaření, zdobení, obsluha koledníků. Odjíždím s Jarda Tour do Itálie.
Zachraňte Úžasnou Báru VI.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru VI.

Po čem se mi bude stýskat po odjezdu z Prahy? Po přehršli možností, kam jít, co vidět a co zažít.
Zachraňte Úžasnou Báru V.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru V.

Smetana, nebo Dvořák? Pro mě vždycky Antonín Dvořák. Vždycky. Ale musím říct, že v průběhu svého pražského macerování v kultuře…
Zachraňte Úžasnou Báru IV.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru IV.

Tak jsem se dnes chystala do divadla, které je na programu až zítra. Naštěstí jsem to zjistila včas, když jsem…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*