Jak připravit balkónovou zeleň na zimu

Květináč.
Foto: Pixabay.

Podzim klepe na dveře a s ním i nutnost zazimovat zahrádky, balkóny a terasy. Na co byste před zimou neměli zapomenout, aby se vám okolí bytu nebo domu v příštím roce zase zazelenalo?

Letničky pryč

Jakmile se noční teploty přiblíží k 5 °C, nejspíš už se dalších květů na letničkách nedočkáte a je čas je vyhodit. Rostliny vyndejte z truhlíků, oklepejte zeminu a vyhoďte je do kompostu nebo biopopelnice. Substrát v truhlíkách můžete nechat do příštího roku, jen bude potřeba ho namíchat s čerstvým kompostem. Než to celé uděláte, sesbírejte z rostlin semínka, abyste si je v příští sezóně mohli vypěstovat sami doma.

Přikryjte zimomřivky

Řada rostlin na balkóně přežije mírnou zimu, ale velké mrazy nezvládnou. Jde třeba o rozmarýn, venkovní ibišek, mučenku nebo vistárii. V nádobách jsou náchylnější k promrznutí než zasazené v zemi, a proto je potřeba je dodatečně ochránit. Obalte květináče bublinkovou fólií, kokosovým vláknem nebo několika vrstvami textilie, přes kterou dáte igelit. Jestli chcete, aby květináče zůstaly i přes zimu pěkné na pohled, můžete jako vrchní vrstvu použít klasickou pytlovinu.

Rostlina v květináči.
Foto: Pixabay. Řada rostlin na balkóně přežije mírnou zimu, ale velké mrazy nezvládnou.

Při větších mrazech můžete zakrýt i celé rostliny. Pro tyto účely se hodí chvojí, juta nebo netkané textilie. Nikdy nebalte celé rostliny do neprodyšných materiálů. Vznikl by pod nimi skleníkový efekt, u rostlin by se hromadila vlhkost a pravděpodobně by plesnivěly.

Co jde, přestěhujte do sklepa

Muškáty, verbeny, fuchsie nebo durmany jsou trvalky, českou zimu ale přežijí jen tehdy, když je přestěhujete do světlého a chladného sklepa. Počítejte s umírněnou zálivkou a potřebou občas vyvětrat.

Zajistěte květináče

Jakákoliv keramika nemá moc šancí, že přežije zimu vcelku. Jakmile zaprší a voda v nádobách zmrzne, roztrhá je. Řešením může být přesunutí nádob pod stříšku tak, aby do nich nepršelo a nestály ani na mokré zemi. O něco větší šanci na přežití mají plastové truhlíky, ale velmi záleží na tom, z jakého plastu jsou vyrobené. Pozor si dejte u samozavlažovacích truhlíků. Z těch je potřeba před zimou vylít vodu a hlídat, aby se v nich nehromadila.

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*