Patrick Taylor: Doktore, to byla jízda!

Patrick Taylor: Doktore, to byla jízda!
Foto: Pixabay

Oblíbený spisovatel Patrick Taylor (nar. 1941), pocházející ze severoirského hrabství Down, je i u nás známý knihami o příhodách svérázného doktora Fingala O´Reillyho a jeho asistenta Barryho Lavertyho, v nichž nechybí nadhled a příznačný humor. Mnohé se staly bestsellery a obdržely ocenění. Úctyhodnou sérii Irish Country, čítající devatenáct humoristických knih, završuje poslední dílo – novela „Doktore, to byla jízda!“.

Patrick Taylor: Doktore, to byla jízda!
Foto: se souhlasem nakladatelství Leda

Patrick Taylor se po většinu kariéry věnoval lékařskému vědeckému výzkumu, v němž pokračoval i po roce 1970, kdy emigroval do Kanady. Za celoživotní práci byl vyznamenán několika prestižními cenami. Poznal velmi dobře i medicínu v praxi – jak na klinice Belfastu, tak na venkově v Ulsteru. Ačkoliv je autorem téměř dvou set akademických prací, u široké veřejnosti proslul humorně laděnými knihami o dvou vesnických lékařích, jež pojí kromě profese hluboké přátelství.

Děj poslední knihy se odehrává ve vánočním čase roku 1965. Do fiktivního severoirského městečka Ballybucklebo se k doktoru Fingalovi Flahertie O´Reillymu vrací mladší kolega Barry Laverty poté, co dokončil svoji stáž v městské nemocnici. Je v jeho domě radostně přijat jako přítel i jako pomocný lékař. Fingal je půl roku šťastně ženatý s Kitty a o jejich blaho se pečlivě stará energická hospodyně paní Kincaidová, známá jako Kinky, která u něj pracuje už téměř dvacet let. Kromě svých předností vynikající kuchařky disponuje i nadáním nahlížet budoucnost. S nimi žije také černý labrador Arthur Guinness a bílá kočka Lady Macbeth.

Oba lékaři zažívají překvapivé, radostné i strastiplné příhody při péči o pacienty, jimž se snaží ulevit od fyzických i psychických obtíží. Obrátí se na ně také lord John McNeil s prosbou o diagnózu a léčbu nemocného mladšího bratra, jenž se vrátil zpět domů z Austrálie, kam se jako černá ovce rodiny před lety odstěhoval. Fingal i Barry využijí všech svých schopností i známostí v nemocnici, aby ho dobře vyšetřili, zjistili prognózu a pomohli ji zlepšit. Věří, že Andrew bude nakonec v natolik dobrém zdravotním stavu, aby se mohl účastnit slavnostního vánočního setkání spolu s obyvateli městečka. O to také velice stojí šestiletá Jill, která onemocněla planými neštovicemi a není jisté, zda se do slavnosti uzdraví. Tolik si přeje, aby se setkala se Santou. Ale není to jediné, po čem touží. Aby byla šťastná, k tomu kromě lékařské péče přispějí prodavačka v obchodě s dárky i kominík a ještě jeden pro ni důležitý a blízký člověk.

Vánoce se kvapem blíží a všichni mají plné ruce práce s přípravou slavnosti. Znovu ožívají tradiční zvyky, jako zdobení stromečku, vybírání nejlepších dárků pro blízké a přátele i přípravy svátečních sladkostí a pokrmů, v nichž vyniká skvělá Kinky. O některé rodinné recepty se dělí v závěru knihy. Radost z obdarování, usmíření a lásky je v tento čas obzvlášť intenzivní a dlužno dodat, že i doktor O´Reilly má zásluhu na tom, že se na tyto Vánoce bude ještě dlouho vzpomínat…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, leda.cz

Další články z této rubriky

Život začíná po přechodugutentor-overlay

Život začíná po přechodu

Populární spisovatelka Marcela Mlynářová vydala dvacet jedna zábavných knížek o tom, jak se dají životní starosti zvládat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*