Nordic walking aneb Jak posilovat imunitu a srdce zdravou chůzí s hůlkami

Nordic walking aneb Jak posilovat imunitu a srdce zdravou chůzí s hůlkami
Foto: Pikwizard

Je jaro a je správná doba posilovat imunitu chůzí venku. A nejlépe s hůlkami. Klíčem je vůbec začít a nebát se, že na to nemáte dostatečnou kondici nebo si nevěříte.

Přínosy chůze s hůlkami jsou dlouhodobě známé. Proti běžné chůzi máte až o polovinu větší tepovou frekvenci, jde tak o trénink srdce, o podporu funkce plic a o celkové posílení svalů. Zapojíte totiž nejen nohy, ale díky hůlkám i ruce a zpevníte břišní a zádové svaly. Taková chůze vám pomůže s uvolněním páteře, s podporou správného držení těla i s udržováním rovnováhy. Aktivní pohyb venku vám rozhodně zlepší náladu a pomůže odbourávat stres, kterého máme nyní všichni mnoho. Vážně neřešte, jestli máte ty správné nebo moderní hůlky. Podstatné jsou jen čtyři věci:

  • odpovídající výška hůlek k vaší postavě,
  • malá láhev s pitím, něco malého k snědku (zejména, pokud jste diabetici),
  • dobré sportovní boty, nejlepší jsou běžecké,
  • ideálně i malý batůžek na záda.

Hůlky si vybírejte s co nejnižší váhou, a pokud jste dosud nordic walking neprovozovali, soustřeďte se na začátku na techniku své chůze. Výhodu mají ti, kteří se věnovali běžeckému lyžování (nebo jej provozují dosud), protože pohyb s hůlkami je velice podobný. Ale i pokud jste na běžkách nikdy nejeli, nebojte se vyrazit ven s hůlkami. Tělo nakloňte mírně dopředu, ramena tlačte dozadu a dolů. Při odrazu hůlkou propněte ruku a dopadejte na paty, v kolenou nohy nepropínejte. Intenzitu pohybu regulujte rozsahem pohybu rukou a silou, kterou se budete odpichovat, nikoli rychlostí chůze. Začněte samozřejmě na krátké vzdálenosti a s nižší intenzitou.

Přeji dobrý první krok!

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, medicalnewstoday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*