Máte rádi Provence? Přeneste si ji k vám domů. Jednoduché tipy, jak na to.

Provencálský styl Scandishop
Foto: Freepik

Přemýšleli jste někdy o stylu Provence, jak si jej vytvořit doma? Pokud jste se zamilovali do provensálského stylu, máme pro vás pár tipů, jak si jej udělat jednoduše. Prvky rustikálního stylu Provence vás přenesou do romantického francouzského venkova.

Styl Provence

Francouzský venkov inspiroval styl, který je nejčastěji zmiňován jako Provence styl. Je to romantický styl s prvky venkova a vintage. Působí velmi domácky. Barvy provensálského stylu dokáží projasnit kterýkoliv interiér domova, chaty i chalupy.  

Nábytek Provence

Nábytek do dětského pokoje připomene klidné dětství a možná si vzpomenete na čas strávený s babičkou či dědečkem na vesnici. U zrodu tohoto nábytku stála náklonnost ke dřevu, k přírodě a přírodním materiálům. Kolekcím většinou kraluje přírodní dřevo, vyznačující se hladkou strukturou při zachování přírodní kresby dřeva. O ošetření nábytku je postaráno nanesením přírodního vosku, díky kterému tento nábytek vyniká unikátním designem. Voskovaný nábytek je velmi snadné udržet v dokonalé čistotě. Vosk navíc ochraňuje nábytek proti vlhkosti, teplotám a drobnému mechanickému poškození.

Barvy stylu Provence

Charakteristickou dominantní barvou je bílá. Bělené povrchy dodávají interiéru moderní charakter a dávají vyniknout doplňkům v pokojích. Vintage design doplňují komponenty na nábytku, jakými jsou stylové kovové panty a kování v černé barvě a patina, která nábytku přidává nádech minulosti. Interiér můžete ladit i do barvy šedé nebo krémové. Někdy je i nábytek doplněn efektem patiny. Použité barvy jsou barvami krajiny, která je pro Provence charakteristická – fialová, zelená, růžová či světle modrá. Nechybí ani květinové vzory.

Výhody stylu

Velkou výhodou je právě materiál, ze kterého bývá tento nábytek vyroben. Právě dřevo má řadu výhod. Patří mezi ně jeho přirozená krása, která dodává eleganci a rustikální kouzlo jakémukoliv interiéru. Dřevěný nábytek se také vyznačuje dlouhou životností, a to díky své přirozené vlastnosti stárnutí – zrání dřeva. Stopy jako škrábance atd., mohou nábytek naopak vyzdvihnout a přidat mu na stylovém vzhledu. Tento nábytek je také stabilnější než nábytek vyrobený z jiných materiálů. Díky správné údržbě se může dřevěný nábytek v rodině předávat z generace na generaci.

Provencálský styl Scandishop
Foto: Freepik Stylové doplňky Provence

Doplňky ve stylu Provence

Pokud chcete svůj interiér obléknout do rustikálního stylu, dívejte se nejen po nábytku, ale také po doplňcích, které váš interiér doladí k dokonalosti. Důležité je větší množství doplňků ve stylu vintage – lucerničky a svíčky, proutěné koše a také sušené květiny. Jedním z typických prvků stylu je i poslední dobou čím dál oblíbenější zrcadlo v interiéru zasazené do dřevěného nebo kovového rámu.

Jen tak se neříká, že tím, jací jsme sami, se snažíme i obklopovat tak, abychom se cítili dobře. Vybírejte doplňky tak, aby na vás osobně váš interiér působil klidným a relaxačním dojmem. Nezáleží na tom, zda to bude styl moderní, Provence nebo skandinávský. Váš domov by měl být vaším místem relaxace a odpočinku.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, TheSpruce.com

Další články z této rubriky

Microgreens.gutentor-overlay

Microgreens – zdravě v domácnosti

Už jste slyšeli o domácím pěstování zeleniny, tzv. microgreens? Jde přímo o celosvětový hit – pěstování mikrozeleniny. Tyto snadno rostoucí…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*