Marie Tomsová: Jiná už nebudu aneb Neděle Marie Tomsové

Marie Tomsová: Jiná už nebudu
Foto: Freepik

Půvabná, vždy dobře naladěná Marie Tomsová (nar. 1952) absolvovala studium na Univerzitě Karlově, obor český jazyk a výtvarná výchova, a chtěla být malířkou a ilustrátorkou dětských knih. Řízením osudu se stala jednou z nejoblíbenějších televizních hlasatelek i moderátorkou v rozhlase.

Marie Tomsová: Jiná už nebudu
Foto obálky knihy: se souhlasem nakladatelství Radioservis, a. s.

Kniha „Jiná už nebudu aneb Neděle Marie Tomsové“ vychází z jejích velice oblíbených nedělních rozhlasových pořadů vysílaných každou neděli na ČRo Pardubice. Přináší padesát pět nejlepších fejetonů, napsaných s lehkostí a vtipem, v nichž vzpomíná na nevšední příběhy z její kariéry, soukromého života a pohotově reflektuje také minulost i současné události. Trefné postřehy zachycuje s humorem a citem pro český jazyk, který brilantně používá. Zejména glosy, kde se s potěšením oddává hrátkám s češtinou, jsou toho dokladem.

Čtenářům prozrazuje, jak se dostala na místo hlasatelky v televizi i k moderování v rozhlase, seznamuje je s přáteli z branže, mezi něž patří Milena Vostřáková, Stáňa Lekešová, Saskia Burešová, Alexandr Hemala a další osobnosti jako Zdeněk Troška, Josef Hanuš, Hanka Heřmánková s manželem, Martin Dejdar, Pavel Sedláček, Karel Štědrý či Karel Vlach, který ji kdysi jemně poučil, když vyšla na pódium v balerínách, „že na pódiu musí mít žena vždycky podpatky!“ O Jiřím Lábusovi, „navenek hlučném chlapci, v tichém skrytu velkoryse pomáhajícím těm, kteří pomoc potřebují“, prohlašuje, že je to nejhodnější člověk. Je také kamarádem jejich rodiny a kmotrem synů. A v cizině používá vlastní mezinárodní mluvu. Když si třeba v Ženevě objednával u hotelového číšníka čaj, na opakovaný dotaz ohledně čísla pokoje „room please“ odpovídal stále stejně: „Nou, rum, citróne bitte!“ Marie Tomsová se dělí také o další příhody a dojmy z cest, kdy pracovně navštívila Kubu nebo Vietnam.

S úsměvem líčí poměry v domácnosti, když píše v „Domácí šeptandě“, jak jí manžel při práci doma „roztomile překáží“. Ačkoliv mají rozdílné povahy, žijí ve spokojeném manželství už téměř půlstoletí. Marie na manželovi oceňuje velkorysost a smysl pro humor.

Krátké glosy Marie Tomsové působí jako bonbónek či pilulka na zlepšení nálady a i když jsou některé kritické, převládá v nich optimismus a naděje, neboť vyznává, že „s úsměvem jde všechno líp“.

Marie Tomsová: Jiná už nebudu
Marie Tomsová s kolegou Alexandrem Hemalou. Foto: Dana Vondrášková

Slavnostní křest knihy se uskutečnil 7. března 2023 v Galerii Vinohradská 12 za velkého zájmu návštěvníků. Kmotry byli přátelé Marie Tomsové – hlasatelka a moderátorka Saskia Burešová s kolegou Alexandrem Hemalou, zpěvačka Petra Černocká a rovněž manžel Miloš Tomsa.

Marie Tomsová: Jiná už nebudu
Kmotry slavnostního křtu knihy Marie Tomsové byli její přátelé – Alexandr Hemala, Saskia Burešová a Petra Černocká. Foto: Dana Vondrášková

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), radioteka.cz, foto: Dana Vondrášková

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*