Judith Orloff: Průvodce pro vysoce citlivé lidi

Judith Orloff: Průvodce pro vysoce citlivé lidi
Foto: Freepik

Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život

Renomovaná americká psychiatrička Judith Orloff (nar. 1951) je autorkou sedmi knih, často světových bestsellerů. Pořádá workshopy o vztazích mezi medicínou, intuicí a spiritualitou. Její kniha Průvodce pro vysoce citlivé lidi vzbudila velký ohlas.

Judith Orloff: Průvodce pro vysoce citlivé lidi
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Autorka jako psychiatrička využívá při léčbě vysoce citlivých lidí bohatých znalostí ze čtrnáctiletého konvenčního studia medicíny, jež uplatňuje již po dvacet let v praxi. Využívá přitom také poznatky neurovědy, energetického léčení či intuice. Mnoha lidem pomohla zvládat některé negativní dopady citlivosti a poradila jim, stejně jako ve své mimořádné knize, jak najít potřebnou rovnováhu. Je třeba určit si hranice a ochranu před lidmi, jež zneužívají jejich citlivosti nebo empatie, a zároveň se také bránit přejímání energií, symptomů a stresu druhých.

Judith Orloff uvádí základní typy vysoce citlivých lidí a nabízí jednoduchý dotazník, aby čtenář zjistil, jaké míry dosahuje jeho vlastní citlivost. Dozví se, jak ovlivňuje různé životní situace, jaké jsou její výhody, ale i o nutnosti předcházet smyslovému přetížení podle konkrétních doporučení a ochranných strategií, které autorka v knize nabízí. Patří k nim zdravé stravování čerstvými sezónními potravinami, cvičení, meditace, dostatečný odpočinek i spánek, užívání vitamínu B a C, koupele, pobyt v přírodě, vyhýbání se rušivým podnětům a rovněž očistné tipy zde popsané.

Zvláštní kapitolu tvoří vztah citlivosti se závislostmi na alkoholu, jídle, sexu, nakupování, drogách apod. Autorka dále zmiňuje, proč a před kterými typy lidí by se vnímaví a empatičtí lidé, a nejen oni, měli chránit – narcista, cholerik, oběť, emočně nestálá osobnost, manipulátor a kritik, mluvka a pasivně agresivní člověk. Věnuje se rovněž tématu, jak zacházet s vysokou citlivostí v partnerství, rodičovství, výchově citlivých dětí nebo v zaměstnání. Zmiňuje, že tuto vlastnost je třeba považovat za dar, který je třeba opatrovat. Jednotlivé metody a ochranné strategie uvádí v závěrečné části knihy.

Autorka je také velice citlivá, a proto téma dokáže podat zasvěceně i z pohledu osobních zkušeností. Její odborná doporučení i motivující inspirace poskytují vnímavou podporu všem potřebným, aby svůj dar mohli plně a ve vnitřní harmonii užívat. Výborný průvodce světem vysoce citlivých lidí přináší užitek nejen jim, ale i jejich blízkým, kteří jim mohou lépe porozumět a pochopit je.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Guillaume Musso: Byt v Pařížigutentor-overlay

Guillaume Musso: Byt v Paříži

Kniha nakladatelství Motto prezentuje další bestseller oceňovaného francouzského autora Guillauma Musso (nar. 1974), jehož romány, o nichž se kritiky vyjadřují…
Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínekgutentor-overlay

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek

Oblíbená anglická spisovatelka Kathryn Hughesová (nar. 1964) nabízí další román, jenž se čte jedním dechem. V „Krabičce vzpomínek“ se prolínají…
Klára Trnková: Květomluvagutentor-overlay

Klára Trnková: Květomluva

Dcera milovaného malíře, výtvarníka a loutkáře Jiřího Trnky, akademická malířka Klára Trnková (nar. 1949), jež po něm zdědila talent, pokračuje…

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*