Jiří Šlitr – Doktor Klavír

Jiří Šlitr – Doktor Klavír
Foto: Pixabay

První celistvý životopis z pera Lukáše Berného ke 100. výročí narození neobyčejného umělce

Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti dříve vydaným sborníkům – první celistvý životopis originálního muzikanta, herce a výtvarníka. Jiří Šlitr. Doktor klavír vyšel k 15. únoru, tedy ke 100. výročí narození jednoho z nejvýraznějších českých umělců 20. století, a obsahuje unikátní, dosud nezveřejněné fotografie i informace z jeho nejbližšího okolí.

Jiří Šlitr – Doktor Klavír
Foto: se souhlasem nakladatelství Albatros Media

Lukáš Berný čerpal z mnoha dobových materiálů, umělcovy pozůstalosti, korespondence, z osobní rodinné kroniky a ze vzpomínek Šlitrovy rodiny, jeho kolegů i přátel v čele s Jiřím Suchým.

Kniha je tak vystavěna na relevantních informacích, ne na domněnkách, a věnuje se Šlitrovu širokému pracovnímu životu, tedy divadlu, hudbě a výtvarné činnosti, stejně jako jeho složité osobnosti. Dá nahlédnout i do zákulisí Semaforu, Laterny magiky nebo dobových kulturních souvislostí a čtenář se dozví i mnohé z poněkud tajemného Šlitrova soukromí.

Text doplňuje pestrý a mnohdy dosud nepublikovaný obrazový materiál – skeny Šlitrových rukopisů, kreseb a zejména množství fotek z osobního i pracovního života.

„I když osud Jiřího Šlitra předčasně ukončil jeho tragický skon, zůstal po něm nesmírně bohatý odkaz nejen skladatele, komika, zpěváka a výtvarníka, ale zejména osobnosti. Kniha se proto věnuje nejen Šlitrovi jako umělci, ale popisuje i jeho osobnostní vývoj, koníčky a soukromý život,“ dodává Lukáš Berný.

Jiří Šlitr – Doktor Klavír je příjemným návratem do dob největší semaforské slávy, do padesátých a šedesátých let, a k jejich kultuře a ikonám. A vedle mnoha dosud nezveřejněných informací zmiňuje ne úplně známou skutečnost, že Jiří Šlitr měl kromě dcery Dominiky také (minimálně jednoho) syna, o němž se dlouho nevědělo.

O autorovi:

Lukáš Berný, rozhlasový moderátor, se do literárního světa uvedl čtyřdílnou knižní edicí Kde pijí múzy o historii staropražských hospůdek. Sběratelská vášeň spojená s dílem dvojice S+Š jej přivedla k dlouholeté spolupráci s divadlem Semafor, přičemž s Jiřím Suchým napsal knihu Semafor: Šedesát let v jednom představení. Pro radost vydává také beletrii (povídková sbírka Spálené sochy či novela Červený havran). Má rád Beatles, bondovky a literaturu.

Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*