Jaké záliby měla císařovna Sisi?

Jaké záliby měla císařovna Sisi?
Foto: Pixabay

Nahlédněte do soukromí dámy, která předběhla svou dobu!

Odbornice na Sisi Dagmar Beňaková vám ve své nové knize Záliby císařovny Sisi tentokrát představí její nejrůznější koníčky – jak ty notoricky známé, tak i ty, o nichž se moc nemluví a které byly pro ženy její doby neobvyklé. Dozvíte se také vše o Alžbětiných nejmilovanějších společnících – koních a psech – a zavítáte též na spiritistické seance, jichž se císařovna často účastnila. Záliby císařovny Sisi je v pořadí čtvrtá publikace Dagmar Beňakové o císařovně, vydaná v Nakladatelském domě Grada.

Jaké záliby měla císařovna Sisi?
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Rakouská císařovna Alžběta, známá jako Sisi, je jednou z nejvíce fascinujících postav habsburské monarchie. Její široké zájmy a netradiční koníčky ovlivnily celou tehdejší společnost. Nová kniha Dagmar Beňakové s názvem Záliby císařovny Sisi přináší pohled do soukromí této výjimečné ženy, která předběhla svou dobu.

Autorčina práce zasahuje daleko za hranice obvyklého povědomí o císařovně. Představuje nejenom její běžné záliby, jako byla jízda na koni, plavání či psaní básní, ale také ty méně známé, jako sběratelství, šerm, studium cizích jazyků nebo nákupní mánii, a dokonce i účast na spiritistických seancích. Dagmar Beňaková čtenáře provádí každodenním životem Sisi, od její lásky k umění až po její filozofické úvahy.

Záliby císařovny Sisi jsou již čtvrtou publikací Dagmar Beňakové o životě této kontroverzní historické postavy. Kniha zahrnuje komplexní pohled na volný čas císařovny a její záliby, které reflektují celý její životní příběh. Autorčin styl se vyznačuje detailními informacemi podanými v čtivé formě, což umožňuje čtenářům vcítit se do života císařovny jako do běžného lidského osudu.

Publikace je systematicky rozdělena do několika oddílů, které mapují různé aspekty zájmů císařovny, od sportu a módy až po její lásku ke zvířatům a filozofické sklony. Každá kapitola je založena na pečlivém historickém výzkumu a uvádí čtenáře do kontextu doby, ve které Sisi žila.

Záliby císařovny Sisi nejsou pouhým výčtem koníčků slavné panovnice, ale komplexním portrétem ženy, která se odvážila žít podle svých vášní a představ o svobodě.

O autorce:

JUDr. PhDr. Dagmar Beňaková, Ph.D., LL.M., vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a rovněž Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor německá a rakouská studia). Absolvovala řadu zahraničních pobytů, během nichž se věnovala právu, historii i cizím jazykům. Nyní pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. V minulosti externě vyučovala na Právnické fakultě a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Pod svým rodným příjmením (Černá) publikovala jednu monografii, celou řadu článků v odborných časopisech a příspěvků ve sbornících a kolektivních monografiích. Jeden z příspěvků vyšel také pod jejím současným příjmením. Ve volném čase se věnuje hlavně své rodině, četbě a cestování.

Již od dětství putuje po stopách císařovny Alžběty Rakouské, zvané Sisi. Stejně intenzivně sbírá a studuje veškerou dostupnou literaturu o císařovně, a to nejen v češtině, ale především v němčině, dále v angličtině, francouzštině, maďarštině, italštině a španělštině. Od svých vysokoškolských studií také k tomuto tématu vyhledává v archivech a knihovnách primární prameny, psané často i kurentem, který se pro účely svého bádání naučila číst.

V nakladatelství GRADA již vyšlo:

Toulky po stopách císařovny Sisi (2022),

Za sluncem po stopách císařovny Sisi (2023),

Dopisy od Sisi. Dosud nezveřejněná korespondence císařovny (2023),

Záliby císařovny Sisi (2024).

Zdroj: Pavla Linhartová, grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*