Jak vybrat psa

Jak vybrat psa
Foto: Pixabay

Rozhodli jste se, že si pořídíte roztomilého chlupáče, který vám bude stát po boku v dobrém i zlém? Než se rozjedete k nejbližšímu chovateli, velmi pečlivě se zamyslete, s jakým psem vám bude nejlépe.

Začátečník nebo zkušený chovatel

Už jste někdy měli psa a víte, do čeho jdete? Jsou psí plemena, která zvládnete i bez předchozích zkušeností, ale najdou se i taková, u kterých se vám naopak budou takové zkušenosti velmi hodit.

Temperament

Psích plemen existují stovky a na vás je vybrat takové plemeno, které k vám zapadne jak kostička puzzle. Péče o psa by vás neměla vysilovat, ale naopak nabíjet energií. A to se nestane, pokud si jako pohodář trávící čas s oblibou doma u knížky nebo televize pořídíte aktivního sportovního psa nebo naopak.

Velikost

Bude velký rozdíl, jestli hledáte psa do domku se zahradou nebo do malého městského bytu. Zde platí přímá úměra – čím větší domov máte, tím většího psa si můžete pořídit. Prostor ale není jediné kritérium výběru psa. Malá plemena jsou náchylnější na chlad, velká zase neschováte do tašky, když to bude potřeba. Zároveň velký pes znamená také větší náklady na jeho péči.

Péče

Každý pes vyžaduje alespoň minimální péči. Některá plemena jí ovšem potřebují více než jiná. Třeba dlouhosrsté rasy je potřeba často vyčesávat, psům s převislýma ušima je zase potřeba často uši čistit, aby nedocházelo k infekcím, a pak také existují psi, kteří hodně slintají. S těmi nemůžete vyrazit na procházku bez utěrky v ruce.

Štěně nebo dospělý pes

Štěňátka jsou tak roztomilá, viďte, ale vyžadují extra péči. Někdo je musí naučit dělat loužičky jen venku, chlácholit je, když se jim stýská po mamince, a také je vycvičit alespoň v základních povelech a návycích. Když si domů přivedete dospělého psa, s naprostou jistotou víte, jakou má povahu a jaké povely a situace zvládá, naopak mnohdy nevíte, jaká byla jeho minulost a čím už si v životě prošel.

Od chovatele nebo z útulku

Pokud chcete čistokrevné štěně, určitě upřednostněte chovatele a pejska tzv. „s papíry“. Jen tak budete mít jistotu, že pes bude splňovat všechny standardy svého plemene. Není ale od věci dát šanci na nový život psovi, který přišel z nějakého důvodu o svůj první domov a skončil v útulku. V tu chvíli si domů nejspíš přivedete dospělého parťáka. Kvalitní útulky vám pomohou vybrat psa podle vašich představ, potřeb a možností, a věřte tomu, že adopce takového pejska vás nesmírně obohatí.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, pesweb.cz, hobbio.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*