Jak si správně vybrat psího parťáka z útulku

Senioři si hrají se psem.
Foto: Unsplash.

Pořídit si v pokročilejším věku psího parťáka, nebo ne, bývá časté dilema běžných domácností. Pokud ale víte, že chcete a můžete dát domov pejskovi z útulku, jen nevíte, jak si správně vybrat, přečtěte si výhody psa z útulku, či jak postupovat a eliminovat chyby při volbě kamaráda na několik budoucích let.

Rozhodnout se, že dáme šanci na nový domov pejskovi z útulku, by mělo vzejít ve shodě celé rodiny, včetně blízkých příbuzných. Ať jsme sami, nebo žijeme s rodinou, měli bychom vědět, kdo se o nového člena postará, pokud bychom skončili v nemocnici, nebo se z jiných důvodů již o pejska nemohli starat. Psi z útulku nám mohou přinést do života náročné chvíle více než pes odchovaný v domácnosti, ale také se vyznačují velkým vděkem a oddaností.

Pejsek s mašlí.
Foto: Pexels. Psi z útulku se vyznačují velkým vděkem a oddaností.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Vyplatí se nám trpělivost a pečlivé zvážení výběru, ačkoliv stejně jako mezi lidmi, tak i mezi lidmi a psy funguje určitá chemie, a tak se nám může stát, že i když jsme si vybrali favorita na internetu, z útulku nakonec odejdeme s úplně jiným čtyřnohým přítelem. Vybírejme tedy rozumem, ale průchod dejme i vnitřnímu pocitu, který v nás setkání vyvolá.

Věk psa

Při výběru pejska musíme zvážit, jestli máme energii na štěněcí vylomeniny a učení základních povelů, nebo zvolíme spíše psa staršího, u kterého se očekává již nižší aktivita a při dobrém výběru i nižší nároky na výchovu. Také bychom měli zvážit, že starší pes již má něco za sebou, a pokud neznáme jeho historii, je dobré si uvědomit, zda máme ve svém okolí malé děti nebo například handicapované osoby, a tomu přizpůsobit první dny a týdny v novém domově.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Při volbě psího seniora musíme počítat s možnými vyššími náklady na veterinární péči, u štěněte naopak vzít v úvahu například to, že s námi může být i déle než deset let nebo že jeho vzhled v dospělosti nemusí plně souhlasit s představou, jakou jsme měli, pokud neznáme oba rodiče.

Pes za pletivem.
Foto: Pexels. Při volbě psího seniora musíme počítat s možnými vyššími náklady na veterinární péči.

Naše zkušenosti

Psi z útulku za sebou většinou mají historii, která nám není známá. Může jim chybět vychování, nebo toto nemusí být dostatečné. Je proto dobré výběr konzultovat s pracovníky útulku, kteří za dobu, kdy je pes v jejich péči, znají jeho chování a neduhy. Správný útulek umí doporučit nebo navrhnout vhodné adepty na základě informací od zájemců. Na nás je potom uvážit, jestli jsme již pejska měli, jakého a na jakého si tentokrát troufáme.

Dva psi za mřížemi.
Foto: Unsplash. Psi z útulku za sebou většinou mají historii, která nám není známá.

Je dobré se nepřeceňovat, vzít si vyvoleného pejska několikrát na vycházku, navštívit jej a ujistit se, že jeho povaha je pro nás ta pravá. V útulcích najdete psy všech povah a vlastností, nebojte se ptát se zaměstnanců a chtít s pejskem strávit nějaký čas, než se finálně rozhodnete.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Finanční stránka

U pejsků z útulku se hradí většinou jen adopční poplatek, který málokdy přesáhne stovky korun. Ačkoliv je tedy pořizovací cena opravdu nízká, je dobré počítat s tím, že u těchto původně nechtěných pejsků mohou vyvstat zdravotní obtíže, o kterých ani zaměstnanci útulku neměli ponětí.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Částky za veterinární výlohy bývají různé, mění se i dle velikosti pejska, proto bychom měli mít vytvořenou rezervu pro tyto nečekané výlohy. Ovšem pokud bude vše bez obtíží, naši peněženku zatíží pouze běžné výdaje na očkování, krmivo a poplatky za psa obci.  


Pejska z útulku je také možné vrátit, pokud nastanou komplikace, kvůli kterým soužití není možné. Musíme však mít na zřeteli, že takové vrácení je pro daného pejska psychicky opravdu náročné, a měli bychom se prvně snažit problém vyřešit, i v kooperaci s daným útulkem nebo odborníky.

Pes je závazek na několik let, proto zvažme, zda jsme opravdu schopni mu dát potřebné zázemí a péči.

Zdroj: redakce – Antonie Podhramská, Mumscare.cz

Další články z této rubriky

Jak zabezpečit online nákupy seniorůgutentor-overlay

Jak zabezpečit online nákupy seniorů

Tento článek přináší návod, jak pomoci seniorům bezpečně realizovat online nákupy a chránit se v digitálním světě. Představíme praktické kroky…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*