Henry James: Anglické hodiny

Henry James: Anglické hodiny
Foto: Frepik

Významný anglo-americký spisovatel Henry James (1843-1916), narozený v New Yorku, cestoval v mládí s rodinou a později také sám po Evropě, která ho okouzlila. Zamiloval se do Itálie, Francie a zejména do Anglie, jež se mu stala druhým domovem poté, co se v roce 1876 přestěhoval natrvalo do Londýna, a roku 1915 přijal britské občanství.

Henry James: Anglické hodiny  Významný anglo-americký spisovatel Henry James (1843-1916), narozený v New Yorku, cestoval v mládí s rodinou a později také sám po Evropě, která ho okouzlila. Zamiloval se do Itálie, Francie a zejména do Anglie, jež se mu stala druhým domovem poté, co se v roce 1876 přestěhoval natrvalo do Londýna, a roku 1915 přijal britské občanství.
Foto: se souhlasem nakladatelství Leda

Kromě psaní románů, novel, povídek a divadelních her téměř po třicet let až do ledna 1901 přispíval do různých časopisů svými postřehy z cest po Anglii, později souborně uveřejněných pod názvem Portréty míst. Druhé vydání šestnácti črt s ilustracemi krajana Josepha Pennela, které autor „nanovo bedlivě přehlédl“, zpřesnil a upravil, vychází nyní v brilantním překladu Petry Martínkové.

I když autor své články pojímá spíše jako črty, každý z nich je dílem mnoha aspektů a rovin. Dohromady stejně jako barevné střípky mozaiky vytvářejí ucelený obraz, který uchvátí bohatými znalostmi a výstižnými komentáři – nezřídka ironickými, ať jde o charakteristiku krajiny, měst a obcí i jejich obyvatel, zvyků, anebo zmínek o gastronomii. Osobitým rukopisem a s nadhledem James nabízí „velké množství údivu, emocí a trefných i mylných soudů, nad jejichž výsostnou svěžest se pisatel – bezpochyby k vlastní škodě – s léty dost povznesl. Snad jim to však propůjčí přinejmenším neobyčejnou zajímavost.“

Společně s vnímavým a nadšeným pozorovatelem se snadno necháme unést kouzlem úchvatné krajiny, romantických ruin hradních sídel, velebných katedrál a mnoha pamětihodností staré dobré Anglie 19. století. Poznáme podivuhodnosti Londýna a jeho předměstí, Chester, Wells a Salisbury s proslulou katedrálou, hrabství Warwickshire, Suffolk, navštívíme opatství, hrady a podnikneme výlety i na ostatní místa, včetně podmanivého Skotska.

Čtenář, který nehledá pouze popisný bedekr, ale chce zakusit především genia loci míst, bude Jamesovy zážitky z putování vnímat jako své vlastní. Objeví mnohé pitoreskní vísky s typickým vesnickým osazenstvem, zajímavé rekreační lokality a ochutná nabídku i atmosféru místních hostinců. Seznámí se s Anglií vznešenou i veselou, a to z pohledu gentlemana, učence, stejně jako rázovitého obyvatele. Hluboké autorovy znalosti historie, architektury, zvyklostí, ale i psychologie lidí čtenáři přiblíží tuto krásnou ostrovní zemi v nevšedně obsažném literárním stylu jednoho z největších anglicky píšících spisovatelů, jehož díla byla přeložena do mnoha světových jazyků.

Kniha je opatřena podrobnými vysvětlujícími poznámkami, slovníčkem a přehledným rejstříkem.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), leda.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*