Doba plastová

Doba plastová
Foto: Freepik

Pojďme si v čase, kdy se tak brojí proti plastům, brčka jsou skleněná a lžičky bambusové, podívat na to, jak jsme se vlastně dostali do dnešní plastové doby.

Dnes život bez plastů neexistuje. Denně se s nimi setkáváme v běžném životě, v průmyslu, v zemědělství, plasty najdeme všude.

Není kino bez celuloidu

Plasty jsou součástí historie naší prosperity posledních 75 let, a to nejen v západních zemích, ale na celém světě, byť v různé míře. Tato úspěšná historie začala již v 19. století vynálezem celuloidu, prvního plastu vyrobeného z organického materiálu (celulózy). Panenky, se kterými jsme si hráli jako děti, měly celuloidové tělo, míčky na stolní tenis se z tohoto materiálu vyrábějí dodnes. Nejprůlomovější věcí byl filmový pás z celuloidu, bez něhož by nemohl začít triumfální rozvoj filmu – ať již pro kina nebo pro fotoaparát.

Celuloid sloužil také jako náhrada drahých základních materiálů: místo želvího krunýře, slonoviny, korálu nebo jantaru bylo možné použít celuloid. Luxus se stal dostupným pro každého, nejen pro pár vyvolených. Plasty se tak staly levnou pomůckou ke společenskému vzestupu, což mělo rozhodně dvojí význam. Díky levným napodobeninám mohli lidé s nízkými příjmy zdánlivě pozdvihnout svůj životní styl a vybavení domácnosti na úroveň bohatství střední třídy. Sociální bariéry však tak snadno odstranit možné nebylo.

Triumf PVC

PVC (polyvinylchlorid) je první termosyntetický plast a je jedním z nejdůležitějších mezi plasty. V různých formách (tvrdých i měkkých) slouží k ohromnému množství účelů a používá se téměř všude. Vinylové desky postupně nahradily původní šelakové gramofonové desky. Staly se tak základem vítězného postupu popkultury. Dnes kulturní historici považují vinyl, nebo obecně plast, za symbol lehkosti a pomíjivosti v životě a umění druhé poloviny 20. století.

Netrvalo však dlouho a zjistilo se, že PVC resp. vinylchlorid, je karcinogenní. To se dotklo zejména pracovníků v chemickém průmyslu. Pracovali v chemických továrnách a trpěli zdravotními problémy způsobenými plasty.

Již v roce 1971 protestovali lidé v německém Severním Porýní-Vestfálsku proti velkému chemickému závodu. Objevily se protestní dopisy proti poškozování životního prostředí plasty.

Plasty se tak či onak stanou zkamenělinami budoucnosti. Na havajské pláži byl již nalezen „plastiglomerát“ (ztuhlý plast). Ten tak bude materiálem budoucí paleontologie. Už v roce 1971 byla také vydána v Německu kniha „Müllplanet Erde“ (Planeta Země plná odpadků) – už tehdy se odpadky skládaly převážně z plastů.

Dnes se trend obrací, proto se dá říci, že nyní žijeme historicky na vrcholu doby plastové.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Maya Petzold, Alles aus Plastik, Seniorweb.ch

Další články z této rubriky

Jak na stravování ve vyšším věkugutentor-overlay

Jak na stravování ve vyšším věku

Možná zjistíte, že potraviny, které pro vás byly na jídelníčku kdysi velkým potěšením, vám nyní působí potíže. Co to znamená?…
Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, trávení, hubnutí i kvalitu pleti, pozitivně ovlivňujeme také psychiku a…
Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*