Doba plastová

Foto: Freepik

Pojďme si v čase, kdy se tak brojí proti plastům, brčka jsou skleněná a lžičky bambusové, podívat na to, jak jsme se vlastně dostali do dnešní plastové doby.

Dnes život bez plastů neexistuje. Denně se s nimi setkáváme v běžném životě, v průmyslu, v zemědělství, plasty najdeme všude.

Není kino bez celuloidu

Plasty jsou součástí historie naší prosperity posledních 75 let, a to nejen v západních zemích, ale na celém světě, byť v různé míře. Tato úspěšná historie začala již v 19. století vynálezem celuloidu, prvního plastu vyrobeného z organického materiálu (celulózy). Panenky, se kterými jsme si hráli jako děti, měly celuloidové tělo, míčky na stolní tenis se z tohoto materiálu vyrábějí dodnes. Nejprůlomovější věcí byl filmový pás z celuloidu, bez něhož by nemohl začít triumfální rozvoj filmu – ať již pro kina nebo pro fotoaparát.

Celuloid sloužil také jako náhrada drahých základních materiálů: místo želvího krunýře, slonoviny, korálu nebo jantaru bylo možné použít celuloid. Luxus se stal dostupným pro každého, nejen pro pár vyvolených. Plasty se tak staly levnou pomůckou ke společenskému vzestupu, což mělo rozhodně dvojí význam. Díky levným napodobeninám mohli lidé s nízkými příjmy zdánlivě pozdvihnout svůj životní styl a vybavení domácnosti na úroveň bohatství střední třídy. Sociální bariéry však tak snadno odstranit možné nebylo.

Triumf PVC

PVC (polyvinylchlorid) je první termosyntetický plast a je jedním z nejdůležitějších mezi plasty. V různých formách (tvrdých i měkkých) slouží k ohromnému množství účelů a používá se téměř všude. Vinylové desky postupně nahradily původní šelakové gramofonové desky. Staly se tak základem vítězného postupu popkultury. Dnes kulturní historici považují vinyl, nebo obecně plast, za symbol lehkosti a pomíjivosti v životě a umění druhé poloviny 20. století.

Netrvalo však dlouho a zjistilo se, že PVC resp. vinylchlorid, je karcinogenní. To se dotklo zejména pracovníků v chemickém průmyslu. Pracovali v chemických továrnách a trpěli zdravotními problémy způsobenými plasty.

Již v roce 1971 protestovali lidé v německém Severním Porýní-Vestfálsku proti velkému chemickému závodu. Objevily se protestní dopisy proti poškozování životního prostředí plasty.

Plasty se tak či onak stanou zkamenělinami budoucnosti. Na havajské pláži byl již nalezen „plastiglomerát“ (ztuhlý plast). Ten tak bude materiálem budoucí paleontologie. Už v roce 1971 byla také vydána v Německu kniha „Müllplanet Erde“ (Planeta Země plná odpadků) – už tehdy se odpadky skládaly převážně z plastů.

Dnes se trend obrací, proto se dá říci, že nyní žijeme historicky na vrcholu doby plastové.

Zdroj: Maya Petzold, Alles aus Plastik, Seniorweb.ch

Další články z této rubriky

Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…
Obranyschopnost v podzimním obdobígutentor-overlay

Obranyschopnost v podzimním období

Imunitní systém je náš štít proti vnějším hrozbám. Proč někdy tělo bojuje až příliš silně, a kdy naopak selže?
Trápí vás rýma?gutentor-overlay

Trápí vás rýma?

Potřebujete účinné řešení pro rýmu? Přečtěte si naše doporučené metody a tipy pro rychlé uzdravení.
Nejste v tom samigutentor-overlay

Nejste v tom sami

Duševní zdraví je klíčové pro náš celkový pocit pohody. Pokud však zažíváme psychické obtíže, nejsme na to sami a máme…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*