Cesta do Chorvatska: co budete pro letošní prázdniny potřebovat

Loď na moři.
Foto: Justýna Malásková.

Sepsali jsme pro vás náležitosti, které budete potřebovat, pokud se rozhodnete odjet autem do Chorvatska na dovolenou. Přejezdy hranic, doprava a platby, ubytování, počasí, teplota moře, nákupy potravin.

Formální náležitosti

Na vstupu do Rakouska nebo Slovinska se reálně nic nekontroluje, na vstupu do Chorvatska od 19. června pouze kontrola pasů. Doporučujeme před odjezdem vyplnit formulář https://entercroatia.mup.hr/ pro rychlejší odbavení, formulář je v češtině.

Přejezdy hranic

Nejrychlejší cesta vede po dálnicích přes Vídeň a Maribor do Záhřebu a následně po chorvatské dálnici směrem k pobřeží. V hlavní sezóně velmi doporučujeme cestu kdykoliv jindy než v sobotu, kdy se mění turnusy dovolených a hrozí vám dlouhé čekání na hranicích i u chorvatské mýtné brány u Záhřebu.

Pláž.
Foto: Justýna Malásková.

Hlavně obyvatelé Moravy volí také často cestu přes Bratislavu a napříč Maďarskem, zatím ovšem stále nebyly zrušeny tzv. tranzitní koridory přes Maďarsko, a musíte tak pouze po dálnici přes Budapešť, čímž se cesta trochu prodlouží. Doporučujeme pro cestu využít navigaci, např. aplikaci Waze, Google Maps apod., která vás v případě velké kolony u nějakého hraničního přechodu navede po místních silnicích na nějaký sousední menší hraniční přechod s rychlejším odbavením.

Moře.
Foto: Justýna Malásková.

Doprava a platby

Při cestě přes Rakousko a Slovinsko budete potřebovat dálniční známky v obou zemích. Můžete je v ČR zakoupit předem např. na pobočkách UAMK, popř. pak po cestě na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích před nimi. My jsme zakoupili dálniční známky předem, a nemuseli jsme tak po cestě nic řešit.

Moře a borovice.
Foto: Justýna Malásková.

Všude cestou i v samotném Chorvatsku můžete platit kartou naprosto stejně jako v Čechách, tedy v obchodech, na čerpacích stanicích apod. Všude lze platit přiložením platební karty nebo mobilního telefonu s nahranou platební kartou, hotovost v chorvatských kunách je potřeba jen na zmrzlinu nebo placené parkoviště někde ve městě. Pokud budete mít na parkování jen papírové bankovky, porozhlédněte se po okolí – ve větších městech mají u parkovišť nainstalované měničky na drobné.

Pláž.
Foto: Justýna Malásková.

Kde a jak s rouškou

V Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku se nosí roušky uvnitř s výjimkou konzumace v restauraci. V praxi tak budete roušku nebo respirátor potřebovat jen při návštěvě obchodu, čerpací stanice nebo dejme tomu lékaře. Vzhledem k letnímu počasí se jinak veškeré aktivity odehrávají venku, takže v rámci dovolené nepoznáte rozdíl proti předcovidové době. Ani při průchodu restaurací, např. ke stolu nebo na toaletu, nikdo nic neřeší. Obecně v Chorvatsku panuje uvolněná středomořská atmosféra.

Podvečer u moře.
Foto: Justýna Malásková.

Počasí

Hlavně na jihu Chorvatska je letos opravdu hezky, trvale 25–27 stupňů ve stínu, polovinu dnů bezvětří, polovinu dnů fouká, ale vítr je teplý (proto je v takové dny na pláž vhodnější spíše plážový stan než slunečník). I v osm hodin ráno nebo v deset večer je teplo na šortky a tričko. Moře je v červnu ještě poměrně chladné, cca 20–22 stupňů Celsia. Nejsme příliš otužilí, proto jsme neváhali a zakoupili si v místní sportovní prodejně neoprenový oblek na plavání. Seženete jej v cenách kolem 400 Kč pro děti a 500 Kč pro dospělého. Pokud pořídíte tento krátký tenký neoprenový oblek na plavání, bude se vám hodit na jakékoliv venkovní koupání i v ČR a není třeba řešit teplotu vody.

Západ slunce nad mořem.
Foto: Justýna Malásková. I v osm hodin ráno nebo v deset večer je teplo na šortky a tričko.

Ubytování

Ubytování se v posledních letech v Chorvatsku zlepšilo. Dnes můžete volit od jednoduchých apartmánů po špičkově vybavené nové apartmány, od hotelů s plnou penzí na pláži po apartmány s kuchyňkami. Chorvatsko začínají využívat i ti, kteří dnes pracují z domova prostřednictvím internetového připojení. Dnes najdete i v apartmánech v malých vesničkách na pobřeží stabilní připojení k internetu. My jsme využili ubytování v apartmánu. Na místě jsme našli kvalitní postele, dobře fungující veškeré vybavení typu mikrovlnná trouba, pračka, myčka, velká lednice, TV včetně internetu apod., vše se hodilo. Škála možností podle vzdálenosti od moře, vybavení, velikosti atd. je dnes už opravdu široká.

Záliv.
Foto: Justýna Malásková.

Nákupy potravin

V Chorvatsku kromě místních obchodů, jako je Studenac nebo Konzum, najdete např. i Lidl nebo Kaufland se zhruba stejným rozsahem sortimentu jako v ČR. Naše osobní zkušenost ukázala, že pokud hledáte potraviny blízké těm českých, nejčastěji je naleznete v Lidlu; pokud kvalitní ovoce a zeleninu (jako často konzumované potraviny u moře), navštivte Konzum.

Přejeme krásnou dovolenou bez komplikací!

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*