Dovolená u moře, letošní novinka v cestování

Pobřeží.
Foto: Justýna Malásková.

Chcete za sluníčkem, a nechcete letět letadlem, nechcete ani řídit? A zároveň nemáte rádi cestování autobusem? Máme pro vás řešení, letošní cestování bude jednodušší.

Odpočinek je velmi důležitý. Snad každý by si rád odpočinul u moře a každý rok nás taková dovolená láká. Letošní léto máte opět možnost využít k cestě k moři i vlak. O kterém moři je řeč? Ano, je to Jadran. Pro letošní rok připravili dva dopravci přímé spoje do Chorvatska k Jaderskému moři vlakem.

Máte možnost vybrat si, zda budete cestovat i se svým autem a být na místě více mobilní, nebo se necháte dopravit do destinace třeba navazujícími autobusy.

Pobřeží.
Foto: Justýna Malásková. Snad každý by si rád odpočinul u moře a každý rok nás taková dovolená láká.

K moři vlakem i v lůžkovém voze

Pokud nepotřebujete autovlak, máte možnost využít vlakové spojení Regiojetu z Prahy nebo Brna (vlak staví také v Kolíně a v Břeclavi). Cena jízdného se pohybuje na severní Jadran do Rijeky od částky 490 Kč a na jih do Splitu od 890 Kč za místo k sezení. Pokud se chcete po cestě vyspat, máte možnost využít lůžkové vozy. Ve vlaku je možné zakoupit si občerstvení, také si ho můžete předobjednat a při nástupu budete mít jídlo připravené na sedadle.

Vlak vyjel poprvé už v pátek 28. 5., v červnu a v září jede třikrát týdně, o letních prázdninách denně. Vyjíždí z Prahy v 16.45, z Brna v 19.42 a přes Bratislavu, Budapešť a Záhřeb dojede ráno do chorvatského Ogulinu, kde se rozdělí na dvě části. První jede na sever do Rijeky s plánovaným příjezdem krátce po 10. hodině, příjezd druhé jižní části do Splitu je před 14. hodinou. U vlaku čekají autobusy, které vás v případě zájmu dovezou do více než 50 míst na chorvatském pobřeží. Loni se jezdilo jen na sever do Rijeky, letos tedy i do Splitu s navazujícími spoji do mnoha dovolenkových míst na pobřeží.

Pobřeží.
Foto: Justýna Malásková. Loni se jezdilo jen na sever do Rijeky, letos tedy i do Splitu s navazujícími spoji do mnoha dovolenkových míst na pobřeží.

K moři vlakem se svým autem

Další novinkou je, že letos můžete cestovat i se svým vozem. Tuto službu nabízí slovenský vlakový dopravce ŽSSK od 18. června do 10. září pro jízdu z Bratislavy a tento autovlak jede dvakrát týdně (vždy v úterý a v pátek) přes Vídeň, Maribor a Záhřeb rovněž na jih do Splitu. Autem tedy dojedete do Bratislavy, odtud vyjede vlak s naloženými auty krátce před 16. hodinou a před 10. dopoledne následujícího dne jste ve Splitu. Ušetříte si tak únavné cestování a kolony na hranicích. Nemusíte řídit, přesto máte v Chorvatsku k dispozici auto a můžete po zemi dál cestovat. Můžete si také nabalit podstatně více věcí, což je při cestování s dětmi zásadní, protože sbalit sebe a děti do zavazadel, pokud jedete bez auta, může být obtížné. Je třeba dodat, že autovlak je dražší, cena jízdenky za auto a jednu osobu při sezení začíná na 140 eurech, u lůžka na 180 eurech.

Pobřeží.
Foto: Justýna Malásková. Chcete za sluníčkem, a nechcete letět letadlem, nechcete ani řídit?

Největší výhodou cestování vlakem, ať již s autem nebo bez něj, je pohodlí a menší únava. Pokud si objednáte jízdenku s lůžkem, můžete přijet do Chorvatska odpočatí a nebudete po příjezdu omezeni únavou z cesty, což je hlavně u týdenních pobytů podstatná výhoda. Každý má jiné preference v dopravě a pobytu, každopádně je dobře, že tu tyto možnosti, které v minulých letech nebyly k dispozici, jsou a rozšiřují cestovatelskou nabídku.

Další články z této rubriky

Arboretum Sofronka v Plznigutentor-overlay

Arboretum Sofronka v Plzni

Plzeňské Arboretum Sofronka s cennou sbírkou druhů Pinus, vypěstovaných ze semen borovic z celého světa, založil v roce 1956 uznávaný…
Kam na výlet: Lipová-lázně a okolígutentor-overlay

Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí

Oblíbenou destinací v Jeseníkách je obec Lipová-lázně. Sjíždějí se sem nejen návštěvníci lázní, ale také nadšenci horské turistiky. Na co…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*