Blanka Kovaříková: První republika

První republika Jak žily hvězdy
Foto: Pixabay

Jak žily hvězdy

Oblíbená publicistka a spisovatelka Blanka Kovaříková (nar. 1961) napsala šestnáct úspěšných knih. Za svoje literární umění byla vyznamenána Cenou Egona Ervína Kische a zvláštní prémií Miroslava Ivanova.

Blanka Kovaříková: První republika
Foto: se souhlasem nakladatelství Euromedia Group

V nejnovější publikaci, zaměřené na období první republiky, připomíná známé i neprávem pozapomenuté příběhy hvězd, o nichž se někdy tradují smyšlené informace a polopravdy. Díky pečlivému studiu, výpovědím pamětníků i šťastným náhodám je uvádí na pravou míru, aniž by ztratily na autentičnosti a intenzitě. Vybrala třicet sedm slavných jmen, mezi něž patří přední sportovkyně, lékaři, výtvarníci, režiséři, divadelní a filmové hvězdy, tanečnice i významní podnikatelé.

Blanka Kovaříková odhaluje spletité osudy, do nichž zasáhly změny doby i režimu. Vykresluje povahy osobností, jejich úspěchy, záliby i vášně, opojné chvíle slávy, stejně jako její odvrácenou tvář.

Každý životní příběh je neopakovatelný a jedinečný. Autorka například připomíná sportovně nadanou Marii Mejzlíkovou, jednu z našich prvních atletek, jež překonala dva světové rekordy v běhu, anebo výjimečnou ženu Bělu Friedländerovou, spolumajitelku paláce Axa. Nejen gurmány nadchne příspěvek o Marii Janků-Sandtnerové, autorce Knihy rozpočtů a kuchařských předpisů, která je co do obliby nedostižná, jak potvrzují opakovaná vydání, od prvního v roce 1924 po nejnovější z roku 2019.

Nevšední jsou životy obdivovaných hereček a herců Evy Gerové, Leopoldy Dostalové a jejího bratra režiséra Karla, Věry Ferbasové, Růženy Naskové, Blanky Waleské, Hany Vítové, Jana Pivce, Jiřiny Štěpničkové a dalších uměleckých hvězd.

Zastoupeni jsou také uznávaní podnikatelé či architekti, mezi nimi Vlastimil Brožek, jehož stavby v duchu funkcionalismu se uplatnily zejména na pražském Spořilově, nebo vynikající stavitel František Troníček, díky němuž je v Praze na Letné, v Podolí i v centru několik elegantních činžovních domů.

Čtenář může nahlédnout do luxusních bytů i elegantních kaváren a vyhlášených restaurací, kde se mnohé celebrity scházely s přáteli a náležely k prominentním hostům. Patřil k nim Obecní dům či Grandhotel Šroubek (dnes Evropa) na Václavském náměstí i mnohé historické cukrárny a kavárny. Jmenovány jsou proslulé prodejny lahůdek jako Jan Paukert na Národní, Josef Lippert na Příkopech, Alois Zoufalý na Jungmannově náměstí a další, které i mnozí čtenáři sami navštěvovali.

Autorka si všímá noblesního stylu bydlení, vybavení bytů legendárním nábytkem včetně nezbytných moderních pomocníků (lednice, pračky, vysavače), nadčasového designu jídelních souprav a nádobí a celkově bytové kultury. Zajímavé informace přináší o někdejší oblibě pedikúry, lázní i o tom, kde se trávila dovolená.

Je obdivuhodné, kolik i ne zcela povědomých informací spolu s množstvím unikátních dobových fotografií se Blance Kovaříkové podařilo získat. Její pečlivě a čtivě zpracovaná kniha zaujme pamětníky, milovníky umění i čtenáře se zájmem o historii, které okouzlí závan doby považované za zlatou éru nově vzniklého Československa.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Euromedia.cz

Další články z této rubriky

Holger Haag: Stromygutentor-overlay

Holger Haag: Stromy

Německý biolog Holger Haag je autorem mnoha odborných i populárně naučných publikací i knížek pro děti. Tento praktický kapesní atlas…
Guillaume Musso: Byt v Pařížigutentor-overlay

Guillaume Musso: Byt v Paříži

Kniha nakladatelství Motto prezentuje další bestseller oceňovaného francouzského autora Guillauma Musso (nar. 1974), jehož romány, o nichž se kritiky vyjadřují…
Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínekgutentor-overlay

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek

Oblíbená anglická spisovatelka Kathryn Hughesová (nar. 1964) nabízí další román, jenž se čte jedním dechem. V „Krabičce vzpomínek“ se prolínají…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*