Alkohol a osteoporóza – důsledky pro praxi

Alkohol a osteoporóza - důsledky pro praxi
Foto: Freepik

Pití alkoholu, ať dlouhodobě nebo nárazově, zvyšuje riziko osteoporózy (Eby et al., 2020). Citovaní autoři zmiňují mechanismy, které se při tom uplatňují. K nim patří mimo jiné zvýšení počtu osteoklastů, narušení činnosti osteoblastů a metabolismu vitaminu D.

Při zkoumání přímého účinku alkoholu na osteoblasty zjistilo více studií, že i malá množství alkoholu inhibovala in vitro proliferaci osteoblastů a vyvolávala stárnutí buněk.

K tomu přistupuje u pravidelného pití alkoholu nedostatek živin, způsobený nižším příjmem a horším vstřebáváním. To se týká mimo jiné thiaminu, niacinu, kyseliny listové, vápníku, vitaminu D a hořčíku. Navíc je narušena činnost příštítných tělísek.

Je proto pochopitelné, že u osob zneužívajících alkohol jsou častější zlomeniny související se zvýšenou fragilitou kostí. Osoby zneužívající alkohol utrpěly dvakrát více zlomenin ve srovnání s těmi, kdo alkohol nezneužívali, když spadly na zem, a třikrát více zlomenin při pádu z větší výšky (Nyquist et al., 1997). Podle metaanalýzy autorů Long et al. (2023) patří pití alkoholu k rizikovým faktorům osteoporotických zlomenin u žen v menopauze. Podle novější metaanalýzy autorů Ke Y et al., (2023) je jakákoli úroveň pití alkoholu rizikovým faktorem pro totální zlomeniny.

Praktické důsledky

Z výše uvedeného vyplývá, že u osob, které mají v anamnéze zneužívání alkoholu, je namístě zvýšená opatrnost, naprosto nevhodný je pro ně např. fotbal. Bezpečné formy fyzické aktivity jsou naopak vhodné s ohledem na osteoporózu i celkové zdraví včetně duševního (Nešpor a Csémy, 2006). Často se vyskytující depleci vitaminů a minerálů lze kompenzovat adekvátní léčbou. Nejdůležitější ze všeho je zde ovšem dlouhodobá abstinence od alkoholu. Totéž se týká osob s osteoporózou jiné etiologie a osob, které jsou osteoporózou ve zvýšené míře ohroženy, např. ženy v menopauze.

Zdroj: MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Literatura

Eby JM, Sharieh F, Callaci JJ. Impact of Alcohol on Bone Health, Homeostasis and Fracture repair. Curr Pathobiol Rep. 2020; 8(3):75-86.

Ke Y, Hu H, Zhang J et al. Alcohol Consumption and Risk of Fractures: A Systematic Review and Dose-Response Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. Adv Nutr. 2023; 14(4):599-611.

Nešpor K, Csémy L. Psychotropní účinky tělesné aktivity. Praktický lékař 2006, 86(11):672.

Nyquist F, Berglund M, Nilsson BE, Obrant KJ. Nature and healing of tibial shaft fractures in alcohol abusers. Alcohol and alcoholism (Oxford). 1997; 32(1):91–5.

Další články z této rubriky

Obranyschopnost v podzimním obdobígutentor-overlay

Obranyschopnost v podzimním období

Imunitní systém je náš štít proti vnějším hrozbám. Proč někdy tělo bojuje až příliš silně, a kdy naopak selže?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*