Světlana Mihulová, Jiřina Mihulová: Oční jóga

Světlana Mihulová, Jiřina Mihulová: Oční jóga
Foto: Freepik

Zdravé a krásné oči v každém věku

Světlana Mihulová je akreditovanou lektorkou, terapeutkou a zakladatelkou centra Selavis. Tréninku obličejové jógy a gymnastice se věnuje od roku 2006. V týmu centra pracuje rovněž její sestra Mgr. Jiřina Mihulová, MBA, která vystudovala obory zdravotní sestra a speciální pedagogika.

Světlana Mihulová, Jiřina Mihulová: Oční jóga
Foto: se svolením nakladatelství Anag

Ve své knize sestry Světlana a Jiřina Mihulovy nabízejí jednoduchý a velice účinný trénink pro lepší vidění a zdraví očí. Využívají přitom techniku obličejové jógy, s níž jako první přišel americký lékař a uznávaný oční specialista William Horatio Bates (1860-1931), jenž významnou měrou přispěl k metodě správného vidění bez brýlí. Díky ní se uzdravil také téměř slepý Meir Schneider, jenž ji pak doplnil podle svých zkušeností o uvolnění a procvičení očních svalů i protahování a uvolňování šíje.

Úvodem autorky seznamují s anatomií a funkcí oka i základními pojmy týkající se zraku, jež doplňují názorné ilustrace a první oční cvik. Seznamují s různými druhy očních vad, funkčních poruch vidění a dalších onemocnění včetně zeleného a šedého zákalu. V následující kapitole se věnují faktorům ovlivňujícím zrak – osvětlení prostoru či barvám a jejich intenzitě. Připomínají pravidla pro dobré vidění, vitamíny a potraviny pro zdravé oči, ale také zdravé dýchání, jehož techniky popisují. Před samotným cvičením přijdou vhod některé zásady a doporučení včetně upozornění na nejčastější chyby.

Oční jóga opravdu pomáhá, ale pokud trpíte vážným očním onemocněním, je nutné předem se poradit se svým očním lékařem a přizpůsobit ji vašim možnostem. Nedoporučuje se ani při některých nemocech (akutní onemocnění nebo infekce – chřipka, angína, zánět zubů, při onkologické léčbě, migrénách, zvýšeném nitroočním tlaku, při oparech, zánětech pokožky v obličeji, modřinách či otevřených ranách kolem očí a nedoporučuje se ani v době menstruace).

Hlavní část knihy obsahuje konkrétní cviky, počínaje ranním osvěžením obličeje a těla s procvičováním zaměřeným na krásu očí a očního okolí i s ohledem na to, které oko je dominantní, anebo slabší – což lze zjistit díky jednoduchému testu. Závěrem jsou uvedeny relaxační a masážní techniky obličeje prospívající dobrému zraku i protahovací a uvolňovací cviky celého těla, odstraňující napětí a stres. U každého cviku je kromě účinků popsáno jeho provedení, počet opakování a doprovázejí jej názorné barevné fotografie.

Stejně jako je třeba pečovat o fyzickou a psychickou kondici, nezapomínejme ani na zdraví našich očí. Díky praktickému a přehlednému průvodci to bude snadné a brzy zakusíte radost nad zlepšením svého zraku.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), anag.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou, která…
Valérie Perrinová: Třigutentor-overlay

Valérie Perrinová: Tři

Francouzská spisovatelka Valérie Perrinová (nar. 1967), jejíž knihy se prodávají po celém světě v miliónech výtisků, vydala roku 2021 svůj…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*