Aktivních seniorů přibývá. Kromě dovolené u moře volí cyklovýlety, rafty a někteří i via ferraty

Aktivních seniorů přibývá.
Foto: Freepik

V posledních letech se výrazně navýšil počet aktivních seniorů, kteří vyjíždí na zahraniční dovolenou. Vybírají si nejen ze zájezdů nabízených cestovními kancelářemi, někteří vyráží také individuálně na vlastní pěst. Část z nich volí poznávací zájezdy, cyklovýlety či exotické destinace před odpočinkovými pobyty u moře.

Zájem seniorů o cestování v posledních letech stoupá. Lidé, kteří byli již dříve zvyklí cestovat v produktivním věku, si dovolenou nechtějí odepřít ani v důchodu. V Česku existuje jen několik cestovních kanceláří zaměřených pouze na zájezdy pro seniory. Senioři si tudíž vybírají převážně z klasické nabídky cestovek a prodejcům následně sdělí své požadavky. Těmi jsou například dobře dostupný hotel, kde není nutné zdolávat při cestě do restaurace nebo k bazénu příliš mnoho schodů. „Také chtějí mít často jistotu, že se v oblasti hotelu nachází zdravotnické zařízení pro případ komplikací na dovolené. Někteří senioři preferují klidnou dovolenou mimo hlavní sezonu, kdy je například v Tunisku či Egyptě krásné počasí, ale zároveň je zájezd cenově dostupnější a v destinaci nejsou davy turistů,“ vysvětluje Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Invia. Jak navíc dodává, u zákazníků nad 70 let zaznamenala Invia stoprocentní meziroční nárůst prodejů zájezdů.

Senioři si ve většině případů kupují pobytové zájezdy u moře, jelikož si chtějí dopřát hlavně odpočinek u moře či bazénu. Většina létá ve dvojici, někteří s sebou vezmou na dovolenou i vnoučata. Klienti 55 plus mají v oblibě stejné země jako ostatní věkové skupiny, konkrétně tedy Řecko, Egypt, Turecko, Bulharsko a Tunisko. „U starší věkové skupiny jsou v oblibě také evropské lázně, například v Maďarsku. Rovněž rádi volí autobusové poznávací zájezdy po Evropě,“ doplňuje oblíbené destinace Jiřina Ekrt Jirušková.

Zájem seniorů o cestování potvrzují i pojišťovny. Podle nich narůstá mimo jiné také počet jedinců ve věku 55 plus, kteří v rámci dovolené vyhledávají nejrůznější sportovní aktivity. Těmi jsou nejčastěji cyklistika, rafty, turistika v horách do 3 000 metrů nad mořem, via ferrata, potápění či jachting. „Máme statisticky spočítáno, že zatímco léčebné výlohy pro osoby s cestovním pojištěním v produktivním věku stojí zpravidla tisíce až desetitisíce, výdaje za seniory jsou o řád výše,“ sdělila Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA. I z tohoto důvodu jsou tarify u cestovního pojištění pro seniory 65+ a 80+ vyšší a zohledňují vyšší náklady na potřebnou péči a na možné kombinace obtíží a jejich zhoršení vlivem onemocnění nebo zranění.

Mnoho cestovatelů si nezkontroluje činnosti, které se počítají do základního cestovního pojištění a které již do takzvaných rizikových sportů. Pokud však dojde k úrazu, čeká je velmi nemilé překvapení. Bez připojištění jim totiž peníze za zdravotní pojištění nemusí být propláceny.Do nebezpečných sportů se řadí například oblíbená jízda na skútru, dále je do seznamu zahrnutá i vysokohorská turistika od tří tisíc metrů nad mořem, let balonem, potápění, plachtění, parasailing a další vodní sporty typické pro zahraniční dovolenou u moře. „V posledním roce jsme řešili několik závažných pojistných událostí, například seniora na cyklodovolené v Kyrgyzstánu nebo seniora jezdícího na skateboardu v USA,“ dodává Eva Svobodová.

Co nezapomenout vyřídit před cestou

  • Nezapomeňte s lékařem prodiskutovat svůj zdravotní stav a správně nastavit pravidelnou medikaci. Zároveň je dobré zajistit si dostatečnou zásobu léků. Mějte sepsané, které léky na co berete a v jakém dávkování, zohledněte chronické obtíže a nevystavujte se jejich zhoršení.
  • Zařiďte si vhodné cestovní pojištění. Jeho číslo a telefon na asistenční službu mějte v mobilu, sdílejte je s nejbližším spolucestujícím, případně vedoucím výpravy. 
  • Nepřeceňte vlastní síly (a to i „pouze“ při plavání nebo chůzi), vždy se pohybujte ve skupině.
  • Dbejte bezpečnostních pokynů a dodržujte všechny místní předpisy.

Zdroj: Tereza Ryšanová, Jiřina Ekrt Jirušková, Invia, Eva Svobodová, UNIQA

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*