5 bylinek, které vám porostou i doma na parapetu

5 bylinek, které vám porostou i doma na parapetu
Foto: Pixabay.

Ať zbožňujete vaření, nebo občas ukuchtíte něco z donucení, nejspíš vždy oceníte čerstvé bylinky. Abyste je nemuseli vždy kupovat, vypěstujte si je! Porostou vám i doma na parapetu.

Bazalka

Jakékoliv italské nebo rajčatové jídlo si o trochu bazalky vysloveně říká. Na parapetu si ji jednoduše vypěstujete od semínka. Stačí si pořídit prostornější květináč, substrát na bylinky a semínka. Bazalku vysejte jen lehce pod povrch a nenechte vyschnout. Ze začátku se vyplatí zalévat rozprašovačem – konví byste mohli semínka vyplavit. Až povyroste, průběžně ji zastřihávejte nad druhým listem. Bude se pěkně větvit.

Tymián

Drobné lístečky silně aromatické bylinky jsou fantastickým doplňkem jakéhokoliv masa nebo marinády. Čerstvé jsou voňavější než sušené, a proto je lepší si tymián pěstovat doma. Libovat si bude ve snadno propustné půdě, naopak nemá rád přemokření.

Petržel

Jestli chcete s pěstováním petržele uspět, doporučujeme si raději koupit v zahradnictví sazeničku. Ze semínek klíčí často špatně a i zkušení pěstitelé jdou raději cestou koupených rostlin. Petržel chce tak akorát zálivku, lépe jí bude v polostínu než na plném slunci a průběžným odstřiháváním lístků ji budete motivovat k dalšímu růstu.

Pažitka

Na péči je méně náročná než petržel, parády udělá ještě o něco víc. Vypadá docela dekorativně, zvládne i horší podmínky na pěstování a hodí se jak do teplé, tak i studené kuchyně.

Majoránka

Řekli byste, že vypěstovat si doma majoránku bude těžké? Omyl. Je to jedna z nejsnáze pěstovatelných bylinek. Stačí do bylinkového substrátu vysít semínka, lehce je poprášit zeminou a čekat, dokud nevykouknou. Finta pro bohatou sklizeň tkví v pravidelném střihu. Jakmile povyroste, je potřeba vzít nůžky a větvičky ostříhat a nasušit (nebo spotřebovat čerstvé). Rostlinky znovu bohatě obrazí.

Zásady pro pěstování bylinek doma

Aby se bylinkám u vás na parapetu líbilo, je přeci jen potřeba dodržet pár základních pravidel:

  1. Lepší než truhlík pro všechny je pěstovat každou bylinku v samostatném květináči. Bude mít více prostoru pro sebe a zároveň dokážete každé z nich přizpůsobit zálivku.
  2. Bylinky jsou teplomilné a světlomilné. Dopřejte jim to nejsvětlejší místo u okna, které doma máte, a zároveň je chraňte před přímým úpalem.
  3. Nepřehánějte to se zálivkou, většina bylinek nemá ráda přemokření. Zároveň je ale nenechte nikdy vyschnout.

Zdroj: Petra Matějková, bylinkyinfo.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*