Zimní péče o auto

Zimní péče o auto
Foto: Pixabay

Udělejte maximum pro své bezpečí

Máte připravené auto na zimu? Zásadní je vyměnit pneumatiky za zimní, ale úkolů vás čeká trochu víc. Na co vše byste se měli před příchodem mrazů zaměřit?

Pneumatiky

I když je to krok, který nejspíš už máte za sebou, považujeme za důležité ho zmínit. Stále se totiž najde dost motoristů, co si myslí, že na pár výletů autem v zimě přezouvat auto nepotřebují. To je stejný omyl, jako když si cyklisté myslí, že nepotřebují helmu. Zimní pneumatiky nepotřebujete jen ve chvíli, kdy během zimy nevyjedete na silnice ani jednou.

Prohlídka a údržba baterie

Baterie dokáže pěkně potrápit, především při startování. V zimě dostává vlivem mrazu docela zabrat, a tak pokud nemá dostatečnou kapacitu, může se vám snadno stát, že ve větších mrazech auto vůbec nenastartujete. Nechte si proto baterii ideálně přeměřit a případně ji vyměňte.

Kontrola náplní

Veškeré kapaliny byste měli kontrolovat v průběhu roku, v zimě nabývá na důležitosti nemrznoucí směs do ostřikovačů. Vlivem solných roztoků proti námraze na silnicích budete mít častěji čelní sklo špinavé. A bez kvalitního výhledu nikdy neřídíte bezpečně. Myslete na to.

Světla svítí, stěrače stírají?

Pamatujete si, jaké pravidlo platí na silnici? Vidět a být viděn. Zatímco letní počasí vám spoustu prohřešků promine, zima je v tomto ohledu nemilosrdná. Nefunkční světlo nebo blinkr je v téměř permanentním šeru dost velkým problémem, a proto jejich kontrole věnujte pravidelně pozornost.

Totéž platí i pro stěrače, čistá okna si pouze nemrznoucí směsí v ostřikovačích nezajistíte.

Předcházejte zamrznutí zámků

Přijít k autu, strčit klíč do zámku a… nic. Dveře se neotevřou. Jestli můžeme doporučit, pořiďte si rozmrazovač zámků. Noste ho ale v kapse nebo tašce, zamčený v autě vám nepomůže.

Zamrznutí trochu předejdete, když budete zámky pravidelně promazávat.

Trosečnická výbava

Zní to trochu úsměvně, ale zůstat “viset” kdekoliv v zimě je trochu nepohodlné a první, co vás v tomto ročním období dožene, je chlad.

Kromě (ne)povinné „autovýbavy“, jako je výstražný trojúhelník, lékárnička, lano nebo sada na opravu pneumatik, s sebou na každou cestu přibalte i praktické pomůcky. Deku, rukavice, baterku a termosku s horkým čajem. Většinou je nebudete potřebovat, ale když na to jednou dojde, budete za každou z těchto věcí rádi.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, policie.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*