Zahradní práce na poslední chvíli: Zazimování sekačky na trávu

Jinovatka na listu.
Foto: Pixabay.

Nejen trávník nebo zdroj vody je potřeba na zahradě zazimovat. Stejnou pozornost byste měli věnovat i zahradní technice, jakou je například sekačka na trávu. Co je potřeba udělat, než přijde zima?

Sekačku benzínovou, elektrickou i na baterie vyčistěte

Po posledním sečení je nutné sekačku dobře vyčistit od zbytků trávy usazených v chladicích žebrech nebo v prostoru výfuku. Tím předejdete vzniku požáru při prvním jarním použití. Odstraňte také zbytky trávy, které se zachytí v sekací skříni – k tomuto účelu je možné použít plastovou nebo dřevěnou stěrku.

S očištěním sekačky vám pomůže obyčejná hadice s vodou a je vhodné použít i kartáč. Voda by se však neměla dostat k těsnění a už vůbec ne do motoru nebo ložiska, jinak by mohlo dojít k poškození.

Při překlápění sekačky dejte pozor a vždy sekačku pokládejte dozadu tak, aby zapalovací svíčka směřovala nahoru. Pokud byste sekačku čistili položenou na bok, může dojít k zatečení oleje do vzduchového filtru nebo výfuku, a tím k poškození sekačky.

Sekačka na trávu.
Foto: Pexels. Po posledním sečení je nutné sekačku dobře vyčistit od zbytků trávy.

Broušení nože u všech typů sekaček

Kontrolu nože můžete provést rovnou před zazimování, ale je možné nechat ji i na jaro před prvním sečením. Zkontrolujte, zda na nožích nejsou trhlinky nebo prasklinky. Pokud ano, je potřeba nůž vyměnit. Nůž také nechte nabrousit a vyvážit, a to nejlépe opět přímo v servisu zahradní techniky. Spoje a šrouby přetřete olejem nebo vazelínou.

Palivo v nádrži? Je potřeba řešit jen u benzínové sekačky

Máte-li benzinovou sekačku, pak by nádrž na palivo měla přes zimu zůstat prázdná. Pokud by v ní palivo zůstalo, může ztratit svoji vznětlivost a na jaře byste už také nemuseli sekačku nastartovat. Doporučuje se nechat sekačku běžet na volnoběh, než se zbytek paliva v nádrži vyčerpá.

Popřípadě je možné pomocí malého čerpadla palivo z nádrže odčerpat. Taková malá čerpadla koupíte běžně v kamenných či internetových prodejnách zahradní techniky.

Zkontrolujte hladinu oleje

Doporučujeme před zazimování provést výměnu oleje. Pokud navštívíte servis zahradní techniky, sekačku vám nejen zkontrolují, ale také za vás provedou právě tuto práci. Některé servisy provádějí rovněž broušení nožů na sekačce. Jestliže si budete olej vyměňovat sami, nezapomínejte na předepsanou značku oleje a postup uvedený v návodu k použití sekačky.

Sekačka a nářadí.
Foto: Unsplash. Pokud navštívíte servis zahradní techniky, sekačku vám nejen zkontrolují.

Pro uskladnění všech typů sekaček zvolte suché místo

Po vyčištění a dalších údržbových pracích doporučujeme dát na zimu sekačku na suché bezprašné místo a důkladně ji zakrýt plachtou. Poloha pro sekačku by měla být stejná jako při sečení. Rozhodně ji nezavěšujte ani nepřeklápějte na bok.

Tip redakce: Aku sekačky (neboli „ty na baterie“) uchovejte na temperovaném místě, kde teplota neklesne pod bod mrazu.

Další články z této rubriky

Zahradnické potřeby.gutentor-overlay

Neuspěchejte jarní venkovní výsadbu

Jakmile koncem zimy vykoukne sluníčko, v nejednom zahradníkovi probudí touhu zabořit ruce do země a začít piplat semínka. Neuspěchejte start…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*