Vyvýšený záhon a jak jej vyrobit

Vyvýšený záhon.
Foto: Justýna Malásková.

Není to nic těžkého. Kdo zvládne poskládat třeba skříňku z Ikea, zvládne vyrobit i vyvýšený záhon. Nevěříte? Ukážeme vám jednoduchou výrobu funkčního a hezkého záhonu.

Jako materiál zvolte dřevo. Můžete ho zakoupit nové, nebo využít nějaké již použité. My jsme použili lešenářská prkna, protože jsou vyrobena z kvalitního tvrdého dřeva. Jako materiál lze použít rovněž třeba palety – zrecyklujete je, a ještě vznikne pěkná a rozhodně užitečná věc.

Na výrobu vyvýšeného záhonu tedy budete potřebovat prkna, čtyři hranoly do rohů, pilku, brusku, vruty, akušroubovák a barvu na dřevo.

Prkna nařežte podle požadované délky a šířky vyvýšeného záhonu, v našem případě 70 × 50 cm. Na výšku by měl váš vyvýšený záhon mít minimálně 40 cm, aby v něm všechny procesy tlení a prohřívání probíhaly správně.

Nopová folie ve vyvýšeném záhonu.
Foto: Justýna Malásková. Pro tento typ záhonu je důležitá nopová folie.

Sestavte si spodní obdélník. K rohovým hranolům upevněte prkno vrutem, a to tak, aby hrana prkna byla v rovině s hranou hranolu.

Jakmile máte spodní obdélník, pokračujte s další řadou prken. Prkna nyní upevněte tak, aby byla také v rovině s hranou hranolu, ale na opačné straně – tedy jednou jsou prkna v rovině s hranou na levé straně a druhá řada pak v rovině s hranou na pravé straně. Tímto způsobem pokračujte až po poslední řadu prken. Tímto postupem zajistíte, že vyvýšený záhon bude pevnější.

Rohový hranol by měl končit cca 5 cm pod vrchní stranou poslední řady prken. Vruty se snažte zašroubovat trošku hlouběji, protože bude potřeba celý vyvýšený záhon ještě přebrousit (pokud jste použili recyklovaná prkna).

Uchycení nopové folie.
Foto: Justýna Malásková. Nopovou folii dejte jen po stranách záhonu, dno zůstává volné.

V našem případě jsme tedy celý povrch přebrousili bruskou. Také jsme srazili hrany, a to ze dvou důvodů. Prvním bylo, aby při procházení kolem vyvýšeného záhonu nedocházelo k zachytávání oblečení o hrany, a druhý důvod představovala bezpečnost našich vnoučat – kulaté rohy jsou rozhodně bezpečnější než ty ostré.

Vyvýšený záhon posléze natřete barvou pro venkovní použití a odstínem, který se vám líbí. My jsme zvolili světlou lazuru. Ideálně použijte dvě vrstvy, aby záhon vydržel odolávat povětrnostním vlivům co možná nejdéle.

Plnění vyvýšeného záhonu vrstvami.
Foto: Justýna Malásková. Záhon naplňte jednotlivými vrstvami.

Po důkladném zaschnutí lazury dejte na vnitřní stranu záhonu nopovou folii. Nopy orientujte směrem ke dřevu, čímž zabráníte pronikání vlhkosti do dřeva z půdy, kterou záhony naplníme. Nopovou folii dejte jen po stranách záhonu, dno zůstává volné. Občas se doporučuje dát na dno pletivo proti proniknutí hlodavců. 

Vyvýšený záhon umístěte na stanoviště a naplňte jednotlivými vrstvami tak, jak jsme popisovali v tomto článku:

Při umístění a výrobě vyvýšeného záhonu dbejte na to, aby byl záhon dostupný ze tří stran. Vyvýšené záhony více vysychají, proto nezapomínejte na častou zálivku.

Vyvýšený záhon – úroda.
Foto: Justýna Malásková. Věříme, že vám bude dělat radost a vaší úrodě se v něm bude dobře dařit.

Vyvýšené záhony mohou sloužit k pěstování nejen zeleniny, ale rovněž bylinek. Věříme, že vám bude dělat radost a vaší úrodě se v něm bude dobře dařit.

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*